تبیان، دستیار زندگی
رسانه های غربی و عربی در روزهای گذشته اخبار متعددی درباره کشته یا زخمی شدن خلیفه خودخوانده گروه تروریستی داعش در غرب استان الانبار منتشر کردند، سخنگوی داعش خبر جراحت البغدادی را تایید کرده اما هنوز این گمانه که البغدادی به هلاکت رسیده باشد قوی است؛ حالا گ
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جانشین ابوبکر البغدادی کیست؟


رسانه های غربی و عربی در روزهای گذشته اخبار متعددی درباره کشته یا زخمی شدن خلیفه خودخوانده گروه تروریستی داعش در غرب استان الانبار منتشر کردند، سخنگوی داعش خبر جراحت البغدادی را تایید کرده اما هنوز این گمانه که البغدادی به هلاکت رسیده باشد قوی است؛ حالا گمانه زنی ها با فرض مرگ البغدادی بر روی این امر متمرکز شده است که داعش بعد از مرگ وی چه وضعیتی خواهد داشت و اینکه گزینه های بعدی خلافت داعش چه کسانی هستند.

داعش فرو نمی‌ریزد
البغدادی

جیمز اسپایدر» ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا می‌گوید که آنها تغییرات نرمی خواهند داشت و با رهبران جدیدتری ظاهر خواهند شد. در واقع نفرات این گروه در ارتش صدام حسین ریشه دارند و بسیار خوب آموزش دیده‌اند و دارای رهبرانی حرفه‌ای هستند. عجیب نیست که بغدادی یا شورایی که این گروه را در امور مذهبی و نظامی هدایت می‌کند برای موردی از این دست، یک سناریو از پیش طراحی کرده باشند. لارن اسکوئیرز از موسسه مطالعات جنگ می‌گوید که آنها یک خط مشخص و روشن برای موضوع جانشینی دارند. به اعتقاد وی، داعش دارای یک سازمان بوروکراتیک است که هم بغدادی می‌داند جانشین وی کیست و هم شورا از این موضوع خبر دارد.

قویترین گزینه های جانشینی البغدادی

البغدادی در کنار مجلس شورا، مشاوران نزدیکی مانند ابومسلم الترکمانی (ناظر عملیات داعش در عراق) و ابوعلی الانباری را دارد کسی که هماهنگی و اداره عملیات در سوریه را انجام می دهد. با این حال، اخبار روز گذشته رسانه های عراقی حاکی از کشته شدن الترکمانی در کاروان داعش بود امری که جانشینی او را برای این گروه تروریستی ناممکن می کند. بر اساس گزارش سی ان ان، الترکمانی و الانباری هر دو از افسران حزب بعث صدامی بوده اند.

پیتر نیومن تحلیلگر سیاسی و امنیتی دانشگاه کینگ می گوید: این دو نفر از تاکتیک های متوحشانه ای استفاده می کنند همانگونه که ارتش صدام از آن استفاده می کرد اما الترکمانی و الانباری تنها توحش را از ارتش صدام به ارث نبرده اند بلکه تاکتیک های جنگی و نظم نظامی را هم دارند چیزی که اکنون داعش از آن به خوبی استفاده می کند.

نیومن می افزاید: الترکمانی (در صورتی که کشته نشده باشد) می تواند جانشین البغدادی باشد زیرا توانمندی های زیادی در ابعاد سیاسی و نظامی دارد بنابراین می تواند کاندیدای اصلی باشد.

"ابوبکر البغدادی" در زمان اشغال افغانستان توسط نیروهای شوروی در اردوگاه‎های مجاهدین در افغانستان آموزش دیده است

وی تاکید می کند: الترکمانی و الانباری هر کدام، 12 مسئول زیر دست خود دارند که مسئولیت های متعدد نظامی، حقوقی، رسانه ای و امنیتی دارند اما نکته عجیب اینجاست که تشکیلات و چارت سازمانی داعش در نوع اعطای مسئولیت ها و تخصص ها از فرهنگ اداری غربی تبعیت می کند، با وجود اینکه البغدادی در زبان شدیدا با فرهنگ غربی مخالفت می کند، اما از حیث روش سازماندهی اداری اصلا بر دموکراسی تکیه نمی کند.

ابومحمد العدنانی سخنگوی داعش سومین کاندیدای احتمالی برای جانشینی البغدادی است. او متخصص عملیات رسانه ای و روانی است و در زندان بوکا در عراق (زندان اردوگاه آمریکا) در کنار البغدادی محبوس بود. گفته می شود خلیفه داعش اعتماد ویژه ای به او دارد.

اما به طور کلی به نظر می رسد مبارزه با داعش و حذف آن نیازمند عزمی جدی و راهبردی جامع است که نه تنها زمینه های رشد این گروه را از بین ببرد، بلکه مانع از جذب نیرو و کسب کمک های مالی و تسلیحاتی توسط این گروه شود. این امر نیز نیازمند تقویت دولت مرکزی عراق و کمک به حفظ ثبات سیاسی در این کشور و توجه به نقش همه کشورهای تاثیرگذار در عراق است. بر همین پایه است که باید گفت مرگ بغدادی گرچه باعث تضعیف داعش خواهد شد، اما نابودی آن را رقم نخواهد زد.

جیمز اسپایدر» ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا می‌گوید که آنها تغییرات نرمی خواهند داشت و با رهبران جدیدتری ظاهر خواهند شد. در واقع نفرات این گروه در ارتش صدام حسین ریشه دارند و بسیار خوب آموزش دیده‌اند و دارای رهبرانی حرفه‌ای هستند

افشای محل آموزش "ابوبکر البغدادی"

رئیس سابق سرویس اطلاعات نظامی پاکستان اعلام کرد سرکرده گروه تروریستی داعش در افغانستان آموزش دیده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران"حامد گل" روز سه‎شنبه طی مصاحبه‎ای با خبرگزاری آناتولی گفت: "ابوبکر البغدادی" در زمان اشغال افغانستان توسط نیروهای شوروی در اردوگاه‎های مجاهدین در افغانستان آموزش دیده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه "ابوبکر البغدادی" را در جریان آموزش در اردوگاه مجاهدین در افغانستان در سال 1988 مشاهده کرده است، افزود: سرکرده داعش در آن زمان 18 سال داشت.

رئیس سابق اطلاعات نظامی پاکستان همچنین تاکید کرد نام واقعی "ابوبکر البغدادی"، "ابراهیم بدری السامرائی" است

فراوری: امیر رضوانی

بخش سیاست تبیان


منابع : الف/ تابناک