تبیان، دستیار زندگی

گردش باد

در این میان با کتابی مواجه هستیم که برخلاف قدمت طولانی اش به بیان مطالب شگفت آوری پیرامون پدیده باد پرداخته است. نام این کتاب قرآن است.کتاب آسمانی مسلمانان....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گردش باد

 ساخت توربین بادی - جلسه اول

 

نوع پروژه: قرآنی - علمی

درجه سختی: متوسط

زمینه: فیزیک

مقطع تحصیلی: راهنمایی - دبیرستان

تعداد جلسات قرآنی: 5 جلسه

تعداد جلسات علمی: 1 جلسه

شرح یک جمله ای: اهمیت پدیده باد برای زندگی انسان ها آنقدر بوده است که طبیعت شناسان از گذشته تا به امروز همواره تلاش کرده اند تا با استفاده از علوم و ابزارهای زمان خود، حقایقی را در مورد ابعاد مختلف این پدیده ی جهان خلقت آشکار نمایند. در این میان با کتابی مواجه هستیم که برخلاف قدمت طولانی اش به بیان مطالب شگفت آوری پیرامون پدیده باد پرداخته است.

 

آیا تا به حال لذت نشستن در زیر سایه ی درختی زیبا و آرامش حاصل از وزش بادی ملایم و خنک در یک روز گرم تابستانی را چشیده اید؟

آیا تا به حال به این نکته توجه کرده اید که همین باد ملایم ممکن است روزی به خشم درآید و هر چه بر سر راه دارد را از جای برکند و جر نابودی چیزی به بار نیاورد؟

آیا تاکنون درباره چیستی باد اندیشیده اید؟ اینکه چگونه ایجاد می شود؟ از کجا می آید و به کجا می رود؟ به واقع بادها هم چون مسافری هستند که از راه های دور به شهر و محله ی ما می آیند و خیلی زود نیز از پیش ما می روند! گاهی همراه با سوغات مهمان ما می شوند وگاهی نیز دست خالی اند! آیا از سوغات بادها خبر دارید؟!

 

اما به راستی این مسافر ناخوانده! برای دیدن ما چگونه مسیری را طی می کند؟ در طول مسیر پر فراز و نشیبش چه اتفاقاتی برایش رخ می دهد؟و....

 

اهمیت پدیده باد برای زندگی انسان ها آنقدر بوده است که طبیعت شناسان از گذشته تا به امروز همواره تلاش کرده اند تا با استفاده از علوم و ابزارهای زمان خود، حقایقی را در مورد ابعاد مختلف این پدیده ی جهان خلقت آشکار نمایند که البته این تلاش ها نیز بی ثمر نبوده و نتایج آنها در ده ها و بلکه صدها کتاب و مقاله در اختیار ما قرا رگرفته است.

 

اما در این میان با کتابی مواجه هستیم که برخلاف قدمت طولانی اش به بیان مطالب شگفت آوری پیرامون پدیده باد پرداخته است. نام این کتاب قرآن است.کتاب آسمانی مسلمانان....

اگر علاقه مند هستید از خصوصیت شگفت انگیز و جالب «گردشی بادها» که در قرآن کریم با عبارت «تصریف الریاح» ذکر شده و دانشمندان عصر حاصر نیز توانسته اند طی پژوهش های علمی بدان دست یابند، آگاه شوید، توصیه می شود حتما این موضوع را برای پژوهش خود انتخاب کنید.

 

گفتنی است این پژوهش شامل دو بخش قرآنی و علمی است که به مرور و با طی کردن گام های مختلف به سئوالات مهمی پاسخ می دهیم.

 

بخش قرآنی:

به طور مسلم برای پیمودن مراحل پژوهش قرآنی، نیازمند ابزاری هستید که در ذیل به معرفی آنها می پردازیم :

1-  قرآن کریم ترجمه دار(به منظور آشنایی با آیات مورد نظر و معنای آن)

2-  کتب لغت واژگان عربی (به منظور آشنایی با معنای واژگان قرآن)

3-  کتب تفسیر قرآن کریم (به منظور آشنایی با نظر مفسران در رابطه با آیات مورد نظر)

 

گفتنی است که امروزه با گسترش نرم افزار های رایانه ای در حوزه پژوهش های قرآنی قادر خواهید بود بخش زیادی از نیاز های خود به ابزارهای فوق را در این نرم افزار ها تامین نمایید.

یکی از نرم افزار های بسیار مفید، نرم افزار جامع التفاسیر می باشد که توسط مرکز کامپیوتری نور تهیه شده است.شما می توانید با کمک فایل آموزشی این نرم افزار که در سایت تبیان موجود است، بخش قابل توجهی از تحقیقات خود را به انجام رسانید.

 

پیش از معرفی گام های پژوهش، عمل به توصیه های زیر سفارش می شود:

1- پیش از ورود به مراحل کار پژوهشی، نیت کنید که این کار تنها در جهت کسب رضایت پروردگار متعال و فهم آیات الهی می باشد.

2- پیش از ورود به پژوهش توصیه می شود وضو بگیرید؛ زیرا پژوهش شما قرآنی است و یکی از امور سفارش شده برای مواجهه و رویارویی با قرآن نیز وضو گرفتن است.

3- در طی پژوهش همواره از خداوند متعال فهم هرچه بهتر آیات کتابش را مسئلت نمایید.

در پایان لازم به ذکر است روش کار شما در بخش قرآنی روش تحقیق کتابخانه ای یعنی یادداشت برداری از منابع و نهایتا تحلیل یادداشت ها و تنظیم ساختار بحث و نتیجه گیری است.

 

مهارت های آموزش داده شده در این پروژه:

آشنایی با متن و ترجمه آیات، ریشه کلماتی که در آنها مسئله «گردش باد» مطرح شده است.

 

بخش علمی:

اکنون وقت آن فرا رسیده است تا با جستجو در منابع مختلف علمی از یافته های دانشمندان پیرامون پدیده ی باد، آگاهی پیدا نمایید....

 

 


شما عزیزان می توانید برای انجام این پروژه به طرح درس های ذیل مراجعه فرمایید:

گردش باد - جلسه اول

گردش باد – جلسه دوم

گردش باد – جلسه سوم

گردش باد – جلسه چهارم

گردش باد – جلسه پنجم

 
گردش باد - بخش علمی

 
بخش پژوهش های دانش آموزی سایت تبیان
تهیه: شهاب الدین شریف