تبیان، دستیار زندگی
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: از آنجا که همه موضوعات به نوعی به هم گره خورده این کار را سخت تر می کند و اینکه ما تا سوم آذر بتوانیم به نتیجه برسیم کار دشواری است، فرصت کم است، اما ناامید نیستیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

احتمال توافق از زبان عراقچی


عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت: از آنجا که همه موضوعات به نوعی به هم گره خورده این کار را سخت‌تر می‌کند و اینکه ما تا سوم آذر بتوانیم به نتیجه برسیم کار دشواری است، فرصت کم است، اما ناامید نیستیم.

عراقچی

سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در پایان دو روز رایزنی‌های سه جانبه ظریف، کری و اشتون در مسقط در جمع خبرنگاران گفت: در موقعیتی نیستیم که بگوییم پیشرفتی در مذاکرات داشتیم و در موقعیتی هم نیستیم که بگوییم پسرفت داشتیم.

به گزارش واحد مرکزی خبر، عراقچی اضافه کرد: دو روز گذشته بسیار پر کار و فشرده بود و چهار جلسه سه ساعته در بالاترین سطح ممکن و در کنار آن ساعت‌ها مباحث جانبی برگزار شد.

وی افزود: مذاکرات از ابعاد بسیار زیادی برخوردار است، اما بعد از ساعت‌ها بحث هنوز در موقعیتی نیستیم که بگوییم پیشرفت داشتیم و در موقعیتی هم نیستیم که بگوییم پسرفت داشتیم.

معاون وزیر امور خارجه افزود: مذاکرات در همه ابعاد ادامه دارد و هر موضوعی که مطرح می‌شود مسایل جانبی و پیچیدگی‌هایی همچون مسایل فنی، حقوقی و سیاسی دارد.

وی تصریح کرد: دو موضوع کلیدی وجود دارد یکی بحث چگونگی برداشته شدن تحریم‌ها، تحریم‌هایی که از چهار مسیر شورای امنیت، اتحادیه اروپا، کنگره آمریکا و رئیس جمهور آمریکا وضع شده و هر کدام از انها برای خودش از نظر اجرایی متفاوت است و دوم میزان و حجم غنی سازی و موضوعات جانبی مربوط به ان.

عراقچی گفت: در رابطه با میزان ذخایر و تاسیسات و راکتور اراک و فردو و دیگر موارد، مذاکرات همچنان به صورت فشرده جریان دارد.

عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان همچنین تصریح کرد: خیلی مستقیم و نزدیک و عملیاتی با عنایت به هدف یعنی همان توافق نهایی مذاکره کردیم و گفتگوها همچنان شکل جدی و واقعی دارد، ولی در موقعیتی نیستیم که بتوانیم ادعای پیشرفت در مذاکرات بکنیم.

سید عباس عراقچی همچنین با ابراز امیدواری برای توافق تا سوم آذر گفت: همه طرف‌ها جدی هستند و تصمیم داریم هر چه قدر که لازم باشد مذاکرات را تا سوم آذر ادامه بدهیم.

نظرات و ایده‌هایی متفاوت برای هر موضوع وجود دارد که بعضی برای ما زمینه پذیرش دارد و برخی برای طرف مقابل؛ ولی کماکان ایرادها، نگرانی‌ها و مشکلات سر جای خودش هست

وی همچنین با اشاره به اینکه مذاکرات 1+5 امروز سه شنبه با حضور معاونان وزرای خارجه و ظریف برگزار می‌شود، تصریح کرد: در حاشیه مذاکرات اصلی در ملاقات‌هایی دوجانبه با روسیه و چین مشورت و رایزنی خواهیم کرد.

عراقچی گفت: احتمالا به صورت دوجانبه با هیات آمریکایی دیدار خواهیم داشت و سه شنبه شب تصمیم خواهیم گرفت که مذاکرات را روز چهارشنبه ادامه بدهیم یا خیر.

وی با تاکید بر اینکه جدیت کامل داریم هر چقدر که لازم باشد در عمان می‌مانیم و مذاکرات را ادامه می‌دهیم، گفت: هنوز هیچ توافقی صورت نگرفته، اما تفاوت این دور از مذاکرات با مذاکرات قبلی این است که ما به صورت کامل روی راه‌حل‌ها متمرکز شده‌ایم و موضوعات دقیقاً و به صراحت مشخص شده است.

عراقچی در ادامه با اشاره به اینکه در هیچ موضوعی هنوز به راه‌حل قطعی نرسیدیم، افزود؛ نظرات و ایده‌هایی متفاوت برای هر موضوع وجود دارد که بعضی برای ما زمینه پذیرش دارد و برخی برای طرف مقابل؛ ولی کماکان ایرادها، نگرانی‌ها و مشکلات سر جای خودش هست.

وی در پاسخ به این سوال که چنانچه طرفین تا سوم آذر به نتیجه نرسیدند چه راهکاری را پیش بینی می‌کنید؟ گفت: از آنجا که همه موضوعات به نوعی به هم گره خورده این کار را سخت‌تر می‌کند و اینکه ما تا سوم آذر بتوانیم به نتیجه برسیم، واقعا کار دشواری است، فرصت واقعا کم است، اما ناامید نیستیم.

وی با ابراز امیدواری مبنی بر اینکه در کلان قضیه به توافق برسیم، گفت: این احتمال هست، امیدواریم. اما نمی‌توانیم بگویم خوشبین هستیم.

همه طرف‌ها جدی هستند و تصمیم داریم هر چه قدر که لازم باشد مذاکرات را تا سوم آذر ادامه بدهیم

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر خارجه گفت: به تلاش‌هایمان ادامه خواهیم داد و نقطه مثبت این است که همه طرف‌ها جدیت دارند و خواسته‌ای که برای رسیدن به توافق هست برای همه طرف‌ها جدی است.

وی همچنین درباره اظهارات اخیر اوباما که چقدر توانست بر فضای مذاکرات تاثیر گذار باشد؟ گفت: در شرایط حساسی که هستیم خیلی نباید به فضا سازی‌های رسانه‌ای توجه بکنیم آنچه که از نظر ما مهم است اینکه در هیات امریکایی جدیت لازم را شاهد هستیم و در حال مذاکره هستیم، طبعا هر کشوری مواضع خودش رو به لحاظ سیاسی دارد وان را اعلام میکند ما خیلی اعتنایی به این مواضع که بعضا برای پاسخ گویی به سیاست داخلی کشورها عنوان می شود توجهی نداریم بلکه روی مذاکرات متمرکز می‌شویم تا به راه حل برسیم.

بخش سیاست تبیان

منبع : خبرانلاین