تبیان، دستیار زندگی
من طناز اسفندیاری هستم پایه سوم راهنمایی از مدرسه آیین روشن نور. با پروژه اجاق خورشیدی به راهنمایی خانم یعقوبیان دربخش مسابقه این جشنواره شرکت کرده ام...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وقتی خورشید غذا می پزد

وقتی خورشید غذا می پزد

تبیان: سلام. بسیار خوش آمدید به نهمین جشنواره پژوهشی دانش آموزی تبیان. لطفاً مدرسه و عنوانی که با آن در این جشنواره شرکت کرده اید را معرفی کنید:

به نام خدا و با سلام. من طناز اسفندیاری هستم پایه سوم راهنمایی از مدرسه آیین روشن نور. با پروژه اجاق خورشیدی به راهنمایی خانم یعقوبیان دربخش مسابقه این جشنواره شرکت کرده ام.

تبیان: علت این که این پروژه را برای تحقیق خود انتخاب کرده اید چه بود؟ پیشنهاد این موضوع با دبیرتان بود یا خودتان انتخاب کرده اید که در این زمینه کار کنید؟

آلودگی محیط زیست حاصل از سوخت های فسیلی یکی از مشکلات مهمی است که تمام دنیا در حال مقابله با آن است. از طرفی همین سوخت های فسیلی، آلوده کننده و از طرفی پر هزینه، در حال تمام شدن هستند پس باید دنبال جایگزین بود.

انرژی خورشیدی یکی از منابع با ارزش در این زمینه است. بنابراین به پیشنهاد دبیرم سعی بر بهره بردن از این منبع بی نظیر کردیم و تصمیم بر ساخت اجاقی گرفتیم که با نور خورشید گرم شده و غذا می پزد.

وقتی خورشید غذا می پزد

تبیان: کمی در رابطه با پروژه خود توضیح دهید:

اجاق خورشیدی وسیله ای است که قادر خواهد بود بدون استفاده از سوخت های فسیلی گرمای لازم برای تهیه انواع غذا ها را ایجاد کند و گرمای لازم را تنها از نور خورشید که بدون آلودگی است می گیرد.

کار هایی انجام دادیم که بازدهی را بالا تر ببریم مثلاً برای قسمت زیرین اجاق که ظرف روی آن قرار می گرفت از مس سیاه شده، استفاده کردیم تا رسانا باشد و گرما در تمام سطح آن به یک میزان باشد.

از آینه های بیشتری برای جمع کردن نور استفاده شد

همین طور با زاویه های متفاوت که هم در زمستان و هم در تابستان بتوانیم از این اجاق استفاده کنیم.

تبیان: جالب ترین نکته ای که طی انجام پروژه خود با آن مواجه شدید چه بود؟

این نکته که می شود با متمرکز کردن نور خورشید از انرژی گرمایی آن بهره برد، برای من بسیار جالب بود.

تبیان: انجام کار پژوهشی در کنار دروس تئوری چه تأثیری بر شما داشته است؟

انجام کار پژوهشی به من این دیدگاه را داد که به اطرافم متفاوت نگاه کنم و درسی که می خوانم را برای عملی کردن پروژه هایی که در ذهن دارم به کار ببرم.

تبیان: آیا برنامه خاصی از طرف مدرسه برای شما در نظر گرفته شده بود؟

بله، مدرسه ما از تابستان برای کار های پژوهشی ما کلاس برگزار می کند و در طول سال تحصیلی با معلمان متخصص در هر رشته کلاس برگزار می شود.

وقتی خورشید غذا می پزد

تبیان: از طرف خانواده چقدر مورد حمایت بودید؟

کار های پژوهشی که به مرحله عملیاتی می رسند هزینه بر هستند. خانواده من، هم از نظر مالی من را همراهی کردند هم با کمک های فکری به من، در این کار سهیم بودند.

تبیان: نظرتان راجع به برگزاری جشنواره های دانش آموزی از جمله تبیان چیست؟

برای ایجاد انگیزه بین دانش آموزان همین طور معلم ها و مدیر ها بسیار خوب است. همین طور حس رقابت باعث پیشرفت در هر زمینه ای می شود.

تبیان: آشنایی شما با سایت تبیان چطور است؟ آیا برای پژوهش یا دروس خود از این سایت استفاده کرده اید؟

بله در این سایت عضو هستم و برای تحقیقاتم از آن بسیار استفاده کرده ام.

تبیان: با تشکر از شما دانش آموز فعال و کوشا که در گفتگوی ما شرکت کردید و با آرزوی موفقیت در تمام عرصه های زندگی.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه: سارا یعقوبیان

تنظیم: نسرین صادقی