تبیان، دستیار زندگی
داعش پیکره ای تشکیلاتی دارد که از طریق آن مسوولیت ها میان فرماندهان داعش در عراق و سوریه تقسیم شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگاهی به پیکره تشکیلاتی داعش


داعش پیکره‌ای تشکیلاتی دارد که از طریق آن مسوولیت‌ها میان فرماندهان داعش در عراق و سوریه تقسیم شده است.

پایگاه شبکه خبری العربیه نوشت: تشکیلات تروریستی داعش به سرکردگی ابوبکر بغدادی که نام واقعی‌اش ابراهیم عواد البدری است، تشکیل شده و دو معاون در عراق و سوریه دارد که فاضل حیالی، سرهنگ بازنشسته نماینده او در عراق و علی اسود معاون او در سوریه است.

زندان بوکا

یک شورای مشورتی نیز تحت نظارت بغدادی وجود دارد که حجی ایمان ریاست آن را برعهده دارد. بقیه مسوولیت‌های اداری داخل داعش هم بر عهده افرادی است که به صورت مستقیم با بغدادی در ارتباطند که بدین شرح هستند:

طه عبدالرحیم، رئیس هیات توسعه تشکیلات داعش

ابو حارث، رئیس شورای نظامی و مسوول کل فرماندهان نظامی

ابو عبدالقادر و شوکت فرحات: مسوول اداری تشکیلات

وائل عادل حسین، مسوول مطبوعاتی تشکیلات

ابوعلی الانباری و عبدالواحد خضیر، مسوولان امنیتی و اطلاعاتی تشکیلات

معاد نوری علی، مسوول روابط تشکیلات

امیر محمد سعید، مفتی کل تشکیلات

ابو سجی و عوف العفری، مسوول پرونده اسرای تشکیلات

ابوکفاح و خیری طیاوی، مسوول عملیات انتحاری

غانم الجبوری، مسوول پرونده کشته شدگان داعش

ابوصلاح و موفق کرموش، مسوول امور مالی تشکیلات

پیشتر این فرماندهان به صورت مستقیم از طرف بغدادی تعیین شده‌ و او تنها کسی است که می‌تواند آنها را عزل کند.

انتقال بغدادی به سوریه برای درمان

وزارت کشور عراق اعلام کرد که در حمله جنگنده‌های این کشور به شهرستان القائم واقع در  غرب الانبار ابو بکر البغدادی سرکرده داعش زخمی شده و برای درمان به سوریه منتقل شده است.

بر اساس اعلام وزارت کشور عراق، بیش از 40 تن از سرکردگان داعش در این حمله کشته یا زخمی شده‌اند.

تشکیلات تروریستی داعش به سرکردگی ابوبکر بغدادی که نام واقعی‌اش ابراهیم عواد البدری است، تشکیل شده و دو معاون در عراق و سوریه دارد که فاضل حیالی، سرهنگ بازنشسته نماینده او در عراق و علی اسود معاون او در سوریه است

بوکا از مجهزترین زندان‌های عراق بود و به همین دلیل، بسیاری از زندانیان "ابوغریب" به آن مکان منتقل می‌شدند که در این بین، 9 تن از فرماندهان ارشد کنونی داعش مدتی از عمر خود را در سلول‌های این زندان سپری کردند.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ واشنگتن پست در گزارشی به بررسی زندانی به نام «بوکا» پرداخته که سرکرده داعش و بسیاری از فرماندهان کنونی این گروه تروریستی از آنجا با هم آشنا شده و سپس عازم گژ راهه‌های تروریستی شدند.

بر پایه این گزارش، «ابوبکر بغدادی» خلیفه خود خوانده، «ابومسلم ترکمانی» معاون سرکرده، «حجی بکر» و «ابوقاسم» دو فرمانده نظامی داعش، به صورت اتفاقی یکدیگر را در سوریه پیدا نکردند، بلکه آنها زندانیان زندانی در عراق به نام بوکا بودند.

زندان بوکا، یک زندان آمریکایی در شهر بصره عراق بود که معروف‌ترین تروریست‌های افراطی در آن مستقر بودند و برخی از آنان در سال 2009 توسط آمریکایی ها آزاد شدند.

بوکا از مجهزترین زندان‌های عراق بود و به همین دلیل، بسیاری از زندانیان "ابوغریب" به آن مکان منتقل می‌شدند که در این بین، 9 تن از فرماندهان ارشد کنونی داعش مدتی از عمر خود را در سلول‌های این زندان سپری کردند.

در سال 2009 و پس از آزادی تروریست‌های زندان بوکا، «سعد محمود عباس» یکی از فرماندهان پلیس عراق در واکنش به این اتفاق گفت: «کسانی که از زندان بوکا آزاد شدند، وقت خود را در این زندان به گل کاری نگذرانده بودند (اصلاح نشده بودند) و 90 درصد آنها مجدداً به فعالیت‌های تروریستی خود بازمی‌گردند. مشکل بزرگ این است که این افراد جانی در خیابان‌های شهرهای مختلف عراق راه خواهند رفت، اما دستگاه‌های امنیتی و انتظامی عراق از آن‌ها چیزی نمی‌دانند».

وزارت کشور عراق اعلام کرد که در حمله جنگنده‌های این کشور به شهرستان القائم واقع در  غرب الانبار ابو بکر البغدادی سرکرده داعش زخمی شده و برای درمان به سوریه منتقل شده است

یکی از نظامیان سابق آمریکا نیز چندی پیش در مقاله‌ای در روزنامه نیویورک تایمز در خصوص سابقه حضور فرماندهان داعش در زندان‌های آمریکا نوشت: «ابوبکر بغدادی و دیگر افراطیون به دنبال حمله به آمریکا بودند و آنها با گذراندن روزهایی از زندگی خود در زندان‌های تحت مدیریت آمریکا در عراق افراطی‌تر شدند. باید گفت که زندان‌های آمریکا یک دانشگاه مجازی تعلیم تروریسم برای زندانی ها بود».

برخی از نظامیانی که در زندان بوکا خدمت کردند، در خصوص وضعیت این زندان می‌گویند: بوکا، زندانی با مدیریت داخلی خودمختار بود و مجازات‌های خود ساخته را در میان زندانیان برقرار می‌ساختند. اگر کسی از زندانیان از قوانین اسلامی تخطی می‌کرد، دیگر زندانیان او را مجازات می‌کردند، مجازاتی که گاهی اوقات حتی به مرگ منجر می‌شد.

توضیحات فوق درمورد زندان بوکا، انطباق بسیاری با اوضاع قوانین مجازات داعش دارد، قوانین خودساخته‌ای که هر انسانی از مشاهده آن محزون شده ولی داعشی‌ها آن را به نام اسلام اجرایی می‌کنند.

در نهایت ماجرای این آشنایی‌ها در زندان بوکا این شد که زندانیان بعثی با زندانیان وهابی در بوکا دیدار کردند و برای همکاری با یکدیگر به توافق رسیدند. افسران سابق بعثی از زندانیان وهابی هدف و اعتقادات تروریستی را یاد گرفتند و زندانیان وهابی نیز از بعثی‌ها انضباط و نظم را آموختند.

فراوری: رضوانی

بخش سیاست تبیان


منابع: مشرق/ خبرانلاین

مطالب مرتبط:

بازی کودک داعشی با سر بُریده/عکس

اعترافات بوش درباره داعش

«گردان کودکان» داعش اعلام موجودیت کرد + عکس