تبیان، دستیار زندگی
یکی از بزرگترین نتایج قیام سیدالشهداء علیه السلام، ثمرات قرب و ارتقای درجه آن حضرت در نزد خداوند متعال است، به طوری که از احادیث و اخبار استفاده می شود، فداکاری حسین علیه السلام و تحمل آن نوایب و مصایب در راه نجات دین الهی، نتایج عظیمه و برکات کثیری بخشید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پرتویی از عظمت امام حسین (ع)

یکی از بزرگترین نتایج قیام سیدالشهداء علیه السلام، ثمرات قرب و ارتقای درجه آن حضرت در نزد خداوند متعال است، به طوری که از احادیث و اخبار استفاده می شود، فداکاری حسین علیه السلام و تحمل آن نوایب و مصایب در راه نجات دین الهی، نتایج عظیمه و برکات کثیره بخشید که زبان و قلم ما از توصیف و تشریح آن عاجز است.

فرآوری:مریم تجریشی - مرکز مشاوره

پرتویی از عظمت امام حسین

« البته نپندار که کشته شدگان در راه خدا مردگانند ؛ بلکه زنده اند و در نزد پروردگار خود روزی داده می شوند . آنان به فضل و رحمتی که از خداوند نصیبشان گردیده ،شادمانند و به کسانی که هنوز به آنها نپیوسته اند ، مژده دهند که هیچ نترسند و غم مخورند و آنها را به نعمت و فضل خداوند بشارت دهند ، همانا خداوند اجر اهل ایمان را هرگز ضایع نمی کند .» (سوره آل عمران - آیات 169 -١٧١)

یکی از بزرگترین نتایج قیام سیدالشهداء علیه السلام، ثمرات قرب و ارتقای درجه آن حضرت در نزد خداوند متعال است، به طوری که از احادیث و اخبار استفاده می شود، فداکاری حسین علیه السلام و تحمل آن نوایب و مصایب در راه نجات دین الهی، نتایج عظیمه و برکات کثیره بخشید که زبان و قلم ما از توصیف و تشریح آن عاجز است.

راجع به شهادت حضرت سیدالشهداء ‎علیه‌السّلام هم، کتاب‌هایی که از فلسفه و اسرار شهادت و علل و عوامل این قیام و تأثیر آن در جوامع اسلامی و تحوّل فکری مسلمین بحث می‎نمایند، خواننده بسیار دارند، زیرا می‎خواهند بدانند: چرا حسین علیه‌السّلام‎ قیام کرد؟ چرا با یزید از در سازش و آشتی بیرون نیامد؟ چرا از مدینه به مکه و از مکه به عراق هجرت نمود؟ این نهضت برای چه مقصودی بود و چه نتایجی داد؟ و اکنون سودی که ملّت اسلام عموماً و شیعه خصوصاً از برگزاری مراسم سوگواری و یادبود عاشورای حسینی می‎برد چیست؟ و ده‌هاو صدها پرسش دیگر که شیفتگان آستان امامت و ولایت در پی آن هستند.

در تمام كتاب‌هایی كه در تاریخ اسلام و فضایل اهل بیت‌علیهم‌السلام و احوال صحابه تألیف گردیده، از این واقعه جانسوز یاد شده است كه بیشتر این كتاب‌ها به متن حادثه و نقل صورت وقایع پرداخته‌اند اما راجع به فلسفة آن به طور مستقیم وارد نشده‌اند. در زمان ما، بیشتر، افكار روی تحلیل حوادث و علل و نتایج وقایع حساب می‌نمایند و عظمت حوادث تاریخی را از این راه اندازه‌گیری می‌كنند و كتاب‌هائی كه موضوع آن تحلیل حوادث تاریخی باشد برایشان جالب‌تر و بیشتر مورد توجه خوانندگان و نسل جوان و روشنفكران واقع می‌شود.

کتاب«پرتویی از عظمت امام حسین‌علیه‌السلام، به قلم حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله العالی، در483 صفحه نگاشته شده است .موضوع كتاب، درباره چهره درخشان تاریخ بشریت، حضرت اباعبدالله الحسین‌علیه‌السلام است كه كرامت و عزت انسانی وامدار اوست این كتاب، متضمن مطالبی از فضایل حضرت سیدالشهداء‌علیه‌السلام و تاریخ اسلام در آن زمان و نیز پاره‌ای از علل و نتایج واقعه كربلا می‌باشد كه به صورت تحقیقی و تحلیلی به رشته تحریر درآمده است.

از ویژگی‌های مهم كتاب، قلم ساده آن است كه علی‌رغم انتقال مطالب علمی و تحلیلی، مخاطب را از هر طبقه فكری و سطح سواد كه برخوردار باشد با اندک مایه علمی، بهره‌مند می‌سازد. نكته قابل توجه، استفاده فراوان از منابع عامه و اهل سنت در مستندات است كه فهرست منابع اهل سنت با بیش از 70 مورد به همراه نام نویسنده آنها در پایان كتاب درج شده است.پاسخ به برخی از مهم‌ترین شبهات پیرامون قیام امام حسین(ع) نیز بر غنای كتاب افزوده و سبب آگاهی و معرفت بیشتر خواننده كتاب می‌گردد. علاوه بر عموم، سخنرانان منابر حسینی‌علیه‌السلام و نیز تاریخ پژوهان اسلامی از مخاطبان ویژه این كتاب هستند كه می‌توانند بهره كافی و وافی ببرند.آنچه كه سبب اطمینان به تحلیل‌ها و نتیجه‌گیری‌های كتاب مزبور می‌شود این است كه غالباً مستند به روایات معتبره حتی از منابع اهل سنت و یا به تاریخ صحیح است كه آدرس آنها در پانوشت كتاب آمده است كه قابل مراجعه و مطالعه است.

کتاب پرتویی از عظمت امام حسین ‌علیه ‌السلام، به قلم حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی ‌مدظله العالی، در 483 صفحه نگاشته شده است. موضوع كتاب، درباره چهره درخشان تاریخ بشریت، حضرت اباعبدالله الحسین ‌علیه‌ السلام است كه كرامت و عزت انسانی وامدار اوست این كتاب، متضمن مطالبی از فضایل حضرت سید الشهداء ‌علیه ‌السلام و تاریخ اسلام در آن زمان و نیز پاره‌ای از علل و نتایج واقعه كربلا می‌باشد كه به صورت تحقیقی و تحلیلی به رشته تحریر درآمده است.

كتاب در 4 بخش سامان یافته است: 1- شخصیت و فضایل حسین‌علیه‌السلام، 2- بنی هاشم و بنی امیه، 3- علل قیام حسین‌علیه‌السلام و 4- نتایج و فواید قیام حضرت ابی عبدالله الحسین‌علیه‌السلام.

در بخش اول ابتدا سیمای نورانی امام حسین‌علیه‌السلام در كتاب خدا ترسیم شده است از قبیل آیه مودت، آیه تطهیر و آیات دیگر كه درباره فضیلت پنج تن آل عبا نازل شده است. در ادامه سیمای امام حسین‌علیه‌السلام در احادیث پیامبر مكرم اسلام به تصویر كشیده شده است. فصل اول با بیان مكارم اخلاق سیدالشهداء و ابعاد گوناگون اخلاقی آن حضرت به پایان می‌رسد.

بخش دوم درباره بنی هاشم و بنی امیه است كه به طور تفصیلی به اوضاع زندگی و مخصوصاً صفات رذیله معاویه و یزید به طور مستند پرداخته شده است.

در بخش سوم علل قیام سید و سالار شهیدان‌علیه‌السلام مورد بررسی قرار گرفته كه از این رهگذر حدود 6 علّت اصلی و مهم مورد شرح و توضیح قرار گرفته و در آخر بخش، به چند شبهه پیرامون حادثه عظیم عاشورا پاسخ گفته شده است.

بخش چهارم با عنوان نتایج و فوائد قیام حضرت اباعبدالله الحسین‌علیه‌السلام به 9 فائده مهم و تأثیرگذار قیام خونین و سراسر حماسه كربلا می‌پردازد و بدین ترتیب كتاب «پرتوی از عظمت امام حسین‌علیه‌السلام» با مطالب سودمند خود پایان می‌پذیرد.


منابع:
پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی
کتاب پرتویی از عظمت امام حسین‌علیه‌السلام