سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پایگاه گلوبال ریسرچ در گزارشی با اشاره به اظهارات یک پزشک آفریقایی مبنی بر دست داشتن آمریکا در انتشار ویروس مهلک ابولا، نوشته است که این امر توهم توطئه نیست، چراکه انجام چنین اقدامی از سوی واشنگتن سابقه دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سابقه بد آمریکا در انتشار ویروس‌های مهلک


پایگاه گلوبال ریسرچ در گزارشی با اشاره به اظهارات یک پزشک آفریقایی مبنی بر دست داشتن آمریکا در انتشار ویروس مهلک ابولا، نوشته است که این امر توهم توطئه نیست، چراکه انجام چنین اقدامی از سوی واشنگتن سابقه دارد.

فارس به نقل از «گلوبال ریسرچ» خبر داد، دکتر «سیریل برادریک» یک دانشمند اهل لیبریا و استاد سابق دانشکده کشاورزی دانشگاه لیبریا اعلام کرد، غرب و به ویژه آمریکا مسئول اصلی شیوع ویروس «ابولا» در غرب آفریقا است.

ویروس ابولا

برادریک در مقاله ای اختصاصی که برای روزنامه «دیلی آبزرور» نوشته، تأکید کرده است: وزارت دفاع آمریکا بودجه آزمایشات ویروس ابولا روی انسان را تأمین کرده است؛ آزمایشاتی که درست چند هفته پیش از شیوع ابولا در گینه و سیرالئون آغاز شده بود.

بنا به گفته این پزشک لیبریایی، گزارش ها حاکی از آن است که وزارت دفاع آمریکا قراردادی به ارزش 140 میلیون دلار با شرکت «تکمیرا» (Tekmira)، یک شرکت داروسازی کانادایی، به امضا رسانده تا تحقیقاتی را روی ویروس ابولا انجام دهند. این تحقیقات شامل تزریق ویروس مرگبار ابولا به انسان های سالم می شده است.

بنا به گزارش «گلوبال ریسرچ»، برادریک مدعی است که دولت آمریکا یک آزمایشگاه تحقیقاتی در شهر «کنیما» در سیرالئون دارد که روی تحقیقات مرتبط با تروریسم بیولوژیکی فعالیت می‌کند، و این درست همان شهری است که مرکز شیوع ابولا در غرب آفریقا معرفی شده است. اما آیا این می تواند دلیلی باشد که نشان دهد وزارت دفاع آمریکا و کشورهای غربی دیگر مستقیما مسئول آلوده کردن آفریقایی‌ها به ویروس ابولا هستند؟

بنا بر این گزارش، این پزشک لیبریایی می‌گوید، «نیازی مبرم برای انجام اقدامی اثرگذار در حفاظت از کشورهای فقیر و کمتر مرفه به ویژه شهروندان آفریقایی که به شدت در خطر هستند، وجود دارد.»

گلوبال ریسرچ در ادامه نوشت: ادعاهای برادریک درست به نظر می‌رسد. تاریخ نیز به ما ثابت کرده که دولت آمریکا مدتی طولانی است که آزمایش بیماری‌های خطرناک و کشنده روی نمونه‌های انسانی را انجام داده است. یکی از نمونه های آن، گواتمالا است. دولت آمریکا در دوره ریاست جمهوری «هری اس. ترومن» و بین سالهای 1946 تا 1948، با همکاری «یوهان خوزه آروالو» رئیس جمهوری وقت گواتمالا و نیز برخی از مقامات این کشور در حوزه بهداشت و سلامت، عمدا بیش از یکهزار و 500 نظامی، زندانی و حتی بیماران روانی را از میان 5 هزار و 500 گواتمالایی که برای انجام این آزمایشات داوطلب شده بودند، به بیماری سفلیس و دیگر بیماری های مقاربتی همچون سوزاک آلوده کردند.

برادریک مدعی است که دولت آمریکا یک آزمایشگاه تحقیقاتی در شهر «کنیما» در سیرالئون دارد که روی تحقیقات مرتبط با تروریسم بیولوژیکی فعالیت می‌کند، و این درست همان شهری است که مرکز شیوع ابولا در غرب آفریقا معرفی شده است. اما آیا این می تواند دلیلی باشد که نشان دهد وزارت دفاع آمریکا و کشورهای غربی دیگر مستقیما مسئول آلوده کردن آفریقایی‌ها به ویروس ابولا هستند؟

بدترین قسمت از این جریان این بود که آلوده کردن این افراد به این بیماری ها به هیچ عنوان با آگاهی دادن کامل به آنها صورت نگرفته بود. روزنامه «بوستون گلوب» در سال 2010 با انتشار بخش هایی از پژوهش های صورت گرفته توسط «سوزان روربای» به عنوان یک مورخ پزشکی و استاد دانشگاه ولسلی، این خبر را فاش کرد. به دنبال انتشار این خبر، دولت باراک اوباما ظاهرا از رئیس جمهور وقت گواتمالا عذر خواهی کرد.

بنا بر این گزارش، مطالعات انجام شده در گواتمالا توسط «جان کاتلر» یک پزشک آمریکایی هدایت می شد که در آزمایشات جنجال برانگیز سفلیس که در دهه 1930 آغاز شده بود نیز شرکت داشت. در آن زمان پژوهشگران قصد داشتند تا تأثیر گروهی از آنتی بیوتیک ها با نام پنسیلین را بر افراد مبتلا آزمایش کنند. اقدامات مربوط به پیشگیری و درمان این بیماری نیز بخشی از این پروژه تحقیقاتی به حساب می‌آمد. اما با وجود استفاده از آنتی بیوتیک ها در درمان مبتلا شدگان، بنا به اعلام «بی بی سی» در سال 2011، بیش از 83 نفر جان باختند.

در سال 2011، دکتر «امی گاتمن» رئیس کمیسیون تعیین شده از سوی رئیس‌جمهور آمریکا برای تحقیق در زمینه مسایل زیستی اخلاقی گزارشی را ارائه کرد. در این گزارش آمده بود: حدود 5 هزار و 500 نفر از شهروندان گواتمالا در تمام مراحل تحقیقاتی که در سال های 1946 تا 1948 انجام شد، شرکت داشتند. از این میان، حدود هزار و 300 نفر عمدا به بیماری های مقاربتی چون سفلیس و سوزاک آلوده شدند. از این گروه تنها 700 نفر تحت برخی از انواع درمان قرار گرفتند. بر اساس اسنادی که کمیسیون مورد مطالعه قرار داده، دست کم 83 نفر از افراد آلوده شده تا پایان سال 1953 بر اثر این آزمایشات جان باختند.

حال این سوال مطرح می شود که اصلا چرا باید دولت اوباما نیروهای نظامی خود را به لیبریا اعزام می‌کرد در حالیکه آنها هیچ آموزش پزشکی ندیده بودند. 62 سال از ماجرای آلوده کردن شهروندان گواتمالا به بیماری های عفونی مقاربتی گذشته، آیا در ارتباط با ابولا نیز باید سالیان سال در انتظار نشست تا حقیقت ماجرا فاش شود؟

گلوبال ریسرچ در ادامه تأکید کرد: واکنش واشنگتن به این گزارش در اصل یک نمایش مضحک بود. عذرخواهی صورت گرفته از دولت گواتمالا صرفا به خاطر حفظ روابط عمومی صورت گرفته بود. واشنگتن از آزمایشات انجام شده گذشته خود روی انسان، آن هم در ارتباط با بیماری های مرگبار انجام شده توسط آزمایشگاه های دولتی مطلع بوده است. دولت آمریکا در اجرای آزمایشات پزشکی متعدد روی انسان نه تنها در گواتمالا بلکه در کشورهای دیگر و حتی در داخل خاک خود، مقصر است.

بنا به گزارش بوستون گلوب، مطالعات مربوط به بیماری سفلیس که از سال 1932 آغاز شده و تا سال 1972 نیز ادامه داشت به منظور انجام بررسی‌های لازم در زمینه «پیشرفت طبیعی» بیماران درمان نشده مبتلا به سفلیس در میان جمعیت آمریکایی – آفریقایی طراحی شده بود.

بر اساس مقاله گلوبال ریسرچ، اگرچه دولت آمریکا به اشتباهات خود اعتراف کرد، اما 62 سال دیر شده بود. آنچه برادریک در مقاله خود نوشته، به هیچ عنوان تئوری توطئه نیست. دولت آمریکا بارها در فعالیت‌های تروریستی بیولوژیکی مشارکت داشته و ماجرای گواتمالا تنها یکی از این موارد است. پس از ماجرای گواتمالا که دولت آمریکا عمدا مردم این کشور را با بیماری سفلیس آلوده کرده بود، اینک ملت های غرب آفریقا باید به شدت به اقدامات دولت آمریکا در مقابله با ابولا مشکوک باشند.

حال این سوال مطرح می شود که اصلا چرا باید دولت اوباما نیروهای نظامی خود را به لیبریا اعزام می‌کرد در حالیکه آنها هیچ آموزش پزشکی ندیده بودند. 62 سال از ماجرای آلوده کردن شهروندان گواتمالا به بیماری های عفونی مقاربتی گذشته، آیا در ارتباط با ابولا نیز باید سالیان سال در انتظار نشست تا حقیقت ماجرا فاش شود؟

بخش سیاست تبیان

منبع : جهان نیوز

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین