سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پدر شهید فهمیده آشنا کردن دانش آموزان با وصیتنامه شهدا در قالب متون درسی را از مسئولان خواستار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خواسته پدر شهید فهمیده


پدر شهید فهمیده آشنا کردن دانش‌آموزان با وصیتنامه شهدا در قالب متون درسی را از مسئولان خواستار شد.

 شهید فهمیده

محمدتقی فهمیده در حاشیه بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان، گفت: عمل به دستورات دین و قرآن و آموزه‌های نورانی آن و همچنین اطاعت از منویات مقام معظم رهبری خواسته شهدا بوده و در وصیتنامه‌ها و گفته‌هایشان مشهود است.

وی با اشاره به تقدیم بیش از 36 هزار دانش‌آموز شهید در دوران انقلاب و دفاع مقدس عنوان کرد: مسئولان تلاش کنند وصیتنامه‌های شهدا را در متن کتابهای درسی دانش‌آموزان وارد کنند زیرا جوانان و نوجوانان نسل حاضر و نسل های آینده باید بدانند که جوانان رشید این مرزوبوم چه کسانی بودند و چه حماسه‌هایی را با اهدای جان خود در دفاع از دین و مملکت خلق نمودند.

پدر شهید فهمیده اقدامات صورت گرفته در خصوص معرفی شهدا بخصوص شهدای دانش‌آموز را در سطح کشور ناکافی دانست و افزود: هر کسی باید در هر موقعیتی که قرار گرفته از تمام ظرفیت خودش برای معرفی شهدا مایه بگذارد و توانمندی خود را در این مسیر اثبات کند.

گذری بر زندگی تا شهادت

محمد حسین فهمیده هشت آبان ماه سال 1359 به در جه رفیه شهادت نایل آمد . محمد حسین در اردیبهشت سال 1346 در خانواده ای مذهبی از محله پامنار قم دیده به جهان گشود. وی دوران کودکی خود را در همان شهر گذراند و در سال 1352 به مدرسه رفت. سال پنجم ابتدایی به دلیل انتقال خانواده اش به کرج، به این شهر آمد. در بحبوحه جنگ تحمیلی روح او نیزهمچون صدها جوان ونوجوان عاشق این کشور به تلاطم در آمد و در نخستین روز های جنگ تحمیلی تصمیم گرفت که به جبهه برود. وی علیرغم مشکلات فراوان و کمی سن، خود را به جبهه های نبرد حق علیه باطل رسانید و در این زمان بود که با توجه به کوچکی سن رشادت های بسیاری را از خود نشان داد.

هر کسی باید در هر موقعیتی که قرار گرفته از تمام ظرفیت خودش برای معرفی شهدا مایه بگذارد و توانمندی خود را در این مسیر اثبات کند

کیفیت شهادت او را به این گونه توصیف کرده اند: وی و رفیق همرزمش محمد رضا شمس، در سنگر بودند که توسط تانک های رژیم بعثی محاصره می شوند. محمد رضا شمس دوست و همسنگر حسین در این میان زخمی می شود و حسین با سختی و مشقت بسیار او را به پشت خط می رساند. وی به جایگاه قبلی خود برگشته و می بیند تانک های عراقی به طرف رزمندگان در حال حرکت اند. حسین در حالی که تعدادی نارنجک به کمرش بسته بود به سمت تانک ها حرکت می کند. تیری به پای او می خورد واو از ناحیه پا مجروح می شود. وی با این حال خود را به تانک می رساند و با استفاده از نارنجک موفق می شود، تانک را منفجر کند. با این انفجار سایر تانک ها دست به عقب نشینی می زنند.

هنگامی که خبر شهادت دلیرانه آن طفل دوازده ساله از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می شود، حضرت امام خمینی(ره) در پیامی می فرمایند: «رهبر ما آن طفل دوازده ساله ای است که قلب کوچک خود که ارزشش از صد ها زبان و قلم بزرگتر است با نارنجک خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم کرد و خود نیز شربت شهادت نوشید.»

پیکر او در بهشت زهرای تهران قطعه 24 ردیف 44 شماره 11 مدفون است. هشتم آبان ماه یاد آور ایثار و دلاور مردی نوجوان با ایمانی است که با عشق به ولایت و اسلام و برای بیرون راندن دشمنان متجاوز بعثی از خاک میهن اسلامی، با جانفشانی حماسه ای آفرید که در تاریخ هشت سال دفاع مقدس چون ستاره ای می درخشد و به سایر دانش آموزان و نوجوانان درس وفاداری و ایثار می آموزد.

 رهبر ما آن طفل دوازده ساله ای است که قلب کوچک خود که ارزشش از صد ها زبان و قلم بزرگتر است با نارنجک خود را زیر تانک دشمن انداخت

روز بسیج دانش آموزی

به مناسبت سالگشت شهادت محمد حسین فهمیده، چنین روزی به عنوان روز بسیج دانش آموزی نامیده شده است. بسیج دانش آموزی نهادی است در جهت تحقق معنویات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تشکیل ارتش بیست میلیونی. این نهاد، در جهت زنده نگه داشتن اندیشه بسیجی و همچنین ترویج روح ایثارگری آنان در میان دانش آموزان تلاش می کند. برگزاری اردوهای مختلف طرح ولایت، اردوهای یک روزه، ارودهای فرهنگی - رزمی و برپایی جشنواره های سرود و ورزشی

با الهام از آرمان ها، مضامین، اهداف و پیام های شهدا از جمله بر نامه های این نهاد دانش آموزی است.

 

فرآوری: سامیه امینی

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منابع: خبرگزاری ایسنا، وبلاگ mahshn

مطالب مرتبط:

عکسی از صاحبان هنر اصیل

یک درس عشق بازی

شهید فهمیده به روایت پدر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین