سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
اردوی طبیعت گردی شهرستانک در واقع پیاده روی یک ساعته در محیطی ......سرسبز و زیبا برای رسیدن به یکی از آثار قدیمی استان البرز
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اردوی طبیعت گردی یک روزه شهرستانک

شهرستانک

مقدمه:

اردوهایی که در دل طبیعت برگزار می شوند در بیشتر مواقع ترکیبی از چندین موضوع اردویی بوده و فقط تفریحی نیستند. برگزاری اردوی یکروزه در روستای «شهرستانک» که در قلب ارتفاعات البرز مرکزی قرار دارد از این جمله است و این بسته پیشنهادی در حقیقت ترکیبی از یک اردوی تفریحی، تاریخی و ورزشی است و شامل پیاده ‌روی یک ساعته در محیطی سرسبز و زیبا برای رسیدن به یکی از آثار قدیمی استان البرز است. همان طور که می ‌دانیم برگزاری اردوهای طبیعتی، تفریحی برای دانش ‌آموزان بسیار لازم بوده و آن ها را تا مدت ها پس از اردو شاداب و پرانرژی نگاه می ‌دارد. البته لازمه رفتن به چنین مناطق بکری در طبیعت دانستن اصول اکوتوریسم یا طبیعت گردی مسئولانه است که مربیان عزیز می‌توانند مطالبی در خصوص این اصول، توضیحات کامل در مورد این مکان، همچنین مواردی که ممکن است دانستن آن در این سفر لازم باشد را در مقاله آموزشی مربوط به این بسته در بخش اردوهای طبیعتی، تفریحی مطالعه نمایند.

 

برنامه پیشنهادی اردوی یک روزه شهرستانک

 

موقعیت محل: جاده چالوس – ارتفاعات البرز مرکزی

دسترسی: از تهران باید ابتدا وارد اتوبان کرج شده و در ابتدای شهر وارد جاده چالوس شد. در ادامه باید حدود 50 کیلومتر از مسیر را پیموده و 10 کیلومتر پس از منطقه آسارا به دوراهی شهرستانک رسید. این دوراهی در سمت راست جاده قرار داشته و دارای تابلوی بزرگ «شهرستانک» است.

شهرستانک

فاصله از مرکز تهران: 120 کیلومتر

مدت زمان رسیدن: بدون در نظر گرفتن ترافیک از مرکز تهران 3.30 ساعت

مدت برگزاری اردو از زمان حرکت تا بازگشت به مبداء: 13 ساعت ( 7 صبح تا 20 عصر)

 

لوازم مورد نیاز: کفش کتانی – کوله کوچک یک روزه – ناهار شخصی – یک بطری کوچک آب(یا قمقمه) - زیرانداز سبک – دفترچه یادداشت کوچک و خودکار(برای ثبت خاطرات) – لوازم شخصی دیگر

ورودیه: ندارد.

توضیح ضروری: مربیان عزیز دقت کنند در این برنامه باید چندین نفر به کادر برگزار کننده اردو اضافه نمایند تا عملیات کنترل دانش ‌آموزان در مسیر حرکت به خوبی صورت پذیرد.

 

جذابیت ها:

 

1-  مسیر حرکت(جاده چالوس):  جاده چالوس یکی از زیباترین جاده ‌های کشور است و دارای مناطق بکر و زیبای طبیعی در مسیر خود می ‌باشد. تماشای مسیر این جاده پرپیچ و خم همچنین رودخانه زیبای کرج که همراه با جاده در طول مسیر به سمت کرج حرکت می‌کند از جذابیت ‌های طبیعی این راه است.

 

2-  دریاچه سد امیرکبیر: تماشای طبیعت زیبای سد و دریاچه پشت سد، از جذابیت های دیگر این اردو است.

 

3-  روستای شهرستانک:  روستایی زیبا در دل طبیعتی بی ‌نظیر با مردمانی خونگرم و مهمان ‌نواز که هر رهگذری را تشویق به ماندن و استفاده از هوای پاک و طبیعت دلفریب می نماید.

 

4- مسیر پیاده‌روی: یک ساعت پیاده ‌روی در کوچه ‌باغ ‌های زیبای شهرستانک و عبور از کنار رودخانه و از لابلای درختان آلبالو و گیلاس در محیطی سرسبز و رویای.

 

5-  عمارت ناصری:  رسیدن به کاخ قدیمی ناصرالدین شاه قاجار در میان کوهستان عظیم البرز و تماشای بخش های باقیمانده از این عمارت شاهی.

 

6-  چشمه گله گیله: تماشای چشمه زیبا و عجیب گله گیله که در بالادست کاخ و در مسیر قله توچال قرار دارد و استفاده از آب بسیار گوارای آن که از دل زمین می ‌جوشد.

 

برنامه اردو:

شهرستانک

الف- حرکت از مبدا راس ساعت 7 صبح (دانش‌آموزان برای شرکت در این اردو باید صبحانه خود را در منزل صرف کرده و راس ساعت 30/6 وارد مدرسه شوند)

 

ب-  توضیحات سرپرست برنامه در مورد اردو و بیان تذکرات لازم به دانش ‌آموزان.

 

ج-  رسیدن به ابتدای جاده کوهستانی چالوسراس ساعت 7.30 صبح

د-  ادامه حرکت در جاده و گذر از کنار سد امیر کبیر

و دریاچه سد که بطول ده کیلومتر ادامه دارد و رسیدن به منطقه ری ‌زمین در ساعت 9 صبح.

 

مربیان عزیز باید در این مکان و در محلی که رودخانه عریض می‌شود و جاده در دشت نسبتا بازتری کشیده شده است و یک مسجد، همچنین سرویس های بهداشتی قرار دارد توقف کرده و با اختصاص 30 دقیقه زمان برای استراحت، دانش‌آموزان را آزاد بگذارند تا ضمن استفاده از سرویس بهداشتی و خرید احتمالی مواد سوپری گشت و گذاری تا کنار رودخانه داشته و راس ساعت 9.30 برای حرکت آماده باشند.

 

(مربی در این مکان گوشزد نماید که تا هنگام بازگشت به روستا در ساعات انتهایی عصر، هیچگونه سرویس بهداشتی وجود نخواهد داشت.)

 

ه-  رسیدن به روستای شهرستانک در حدود ساعت 10 صبح و آماده شدن دانش‌آموزان برای حرکت به صورت پیاده. (مربیان باید قبل از پیاده شدن، دانش آموزان را نسبت به لوازم همراه خصوصا ناهار، پوشیدن کفش مناسب و محکم کردن بندها، همچنین حرکت پشت سرهم و جدانشدن از جمع بخاطر احتمال بروز خطراتی از قبیل گم شده و یا سقوط از بلندی و ...، دست نزدن به درختان میوه در مسیر و توجه به تذکرات مربیان و مراقبین همراه توجیه نمایند.)

 

و-  پس از توضیحات مربی و سرپرست، دانش آموزان با برداشتن وسایل خود حرکت می‌کنند. هنگام طی مسیر پیاده‌روی، مربی باید مراقبین را در فواصل معین در صف دانش‌آموزان قرار دهد تا عملیات کنترل به خوبی انجام پذیرد.

 

ز-  حرکت در مسیر تعیین شده به سمت عمارت شاهی (حدود یک و نیم ساعت) و رسیدن به محل حدود ساعت 11.30 ظهر

 

ن-  جمع کردن همه دانش‌آموزان در روبرو یا در حیاط عمارت و ادای توضیحات لازم در مورد این مکان و تاریخچه و نوع کاربری عمارت، همچنین توجیه دانش ‌آموزان نسبت به جغرافیای محل و ارتفاعات اطراف خصوصا قله توچال، بازدید از بخش های مختلف عمارت.

شهرستانک

چ-   خروج از عمارت و تعیین زمان و مکان مشخصی برای اقامه نماز، استراحت و صرف ناهار( زمان 1 ساعت).

 

م-  دادن وقت آزاد یک ساعته به دانش ‌آموزان برای هواخوری، عکاسی و تماشای اطراف.

 

ک-  تجمع برای حرکت به سمت روستا در ساعت 14.30 عصر: همه تذکرات در حین حرکت داده شود.

 

ع-  رسیدن به روستا و سوار شدن به اتوبوس : انجام مسابقات با طرح سئوالاتی در مورد محل با جایزه.

 

ق-  بازگشت به سمت مبداء : راس ساعت 16.30 - رسیدن به مبداء بدون در نظر گرفتن ترافیک – راس ساعت 19.30 تا 20

 

توضیح: در صورتی که همه برنامه ها در زمان مناسب انجام و حداقل یک یا دو ساعت از برنامه فوق جلوتر باشد مربیان می‌توانند در ساعات پس از ناهار از زمان باقیمانده برای بردن دانش ‌آموزان به سمت چشمه گله گیله استفاده نمایند و در غیر اینصورت این برنامه را لغو نمایند.

 

آگاهی:

1- اجرای این برنامه در فصل زمستان مناسب نبوده و مختص فصل بهار و روزهای آفتابی در ماه اول و دوم از فصل پاییز است.

2- در فصل پاییز باید زمان بندی این بسته را بر اساس زمان تاریک شدن هوا تغییر داد.

 

3-  در هرحال باید قبل از برگزاری این بسته از چند و چون وضعیت هوا در ارتفاعات البرز و وضعیت جاده چالوس کسب اطلاع نمود.

4-  از همراهی دانش‌آموزانی که دارای مشکلات بدنی و یا بیماری های خاص هستند امتناع شود.

 

5-  امکان صرف صبحانه گروهی در مسیر وجود دارد. برای این منظور باید قبلا با رستوران هایی که دارای منوی صبحانه گروهی هستند هماهنگی لازم را انجام داد.

لطفا برای کسب اطلاعات کامل در مورد این بسته پیشنهادی به "مقاله اطلاعات اردوی شهرستانک"  مراجعه نمایید.

 

برای برگزاری اردوهای دانش آموزی توسط مجموعه مرکز یادگیری سایت تبیان می توانید با شماره 81202303 بخش آموزش تماس حاصل نمایید.


مرکز یادگیری سایت تبیان - نویسندگان: نسرین علی فرد – محسن تقوی پور

تنظیم: نسرین علی فرد

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین