تبیان، دستیار زندگی
پزشكی به نام « هیلیس » محققی دیگری  است كه پیرامون ورزش زنان باردار تحقیق و تفحص نموده و نتیجه آزمایشات خود را بدین صورت بیان داشته است  : در هنگام مطالعه بر روی انقباضات دریچه های قلبی برای مثال دریچه میترال ، جری...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اهمیت ورزش در دوران بارداری

پزشكی به نام « هیلیس » محققی دیگری  است كه پیرامون ورزش زنان باردار تحقیق و تفحص نموده و نتیجه آزمایشات خود را بدین صورت بیان داشته است  :

در هنگام مطالعه بر روی انقباضات دریچه های قلبی برای مثال دریچه میترال ، جریان خون در زنان ورزشكار باردار بسیار متفاوت و منظم تر از زنانی است كه مبادرت به ورزش نمی كنند. همچنین شكایات از كمردرد در زنان بارداری كه به طور مرتب نرمش و ورزش های توصیه شده ، خصوصاً پیاده روی انجام می دهند كمتر گزارش شده است.

خطر زایمان زودرس كه یكی از شایع ترین خطرات این دوران است ، در زنان باردارورزشكار كمتر از بقیه مشاهده شده است.

در طول مشاهدات و آزمایشات دكتر هیلیس ، بسته شدن  مجرای رگها ، فشار خون بالا و چربی ، با ورزش در ارتباط تنگاتنگ بود. ورزش و تحرك در دوران بارداری باعث می شود اكسیژن راحت تر جذب بدن شود و به دلیل اینكه زن باردار به اكسیژن بیشتری احتیاج دارد ، این اكسیژن به سهولت تأمین می شود.

اكنون زمان آن است كه اگر خواننده این مقاله تاكنون ورزش نمی كرده پس از این ، ورزش را از مدت نیم ساعت در روز آغاز كرده و تدریجاً به یك ساعت افزایش دهد، البته توصیه می گردد پیش از ورزش به مدت 10- 5 دقیقه خود را گرم كنند ، مایعات فراوان بنوشند و از لباس و كفش مناسب ورزش استفاده كنند.

آنچه مسلم است این كه تحقیقات و مطالعات گسترده تری نیاز است تا همه مادران باردار را متقاعد كند كه ورزش برای سلامتی خود و فرزندانشان لازم و بلكه ضروری است.

به امید آن روز!