تبیان، دستیار زندگی
«باغ پرندگان» در ارتفاعات جنگلی لویزان در کنار حضور پرندگانی بسیار زیبا و نادر موجب معرفی آن به عنوان یکی از مراکز بازدیدی و اردویی برای دانش آموزان شده است
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اردوی یک روزه باغ پرندگان تهران

و گشت و گذار در پارک جنگلی لویزان

باغ پرندگان تهران

مقدمه:

«باغ پرندگان» در ارتفاعات جنگلی لویزان در شمال غرب تهران و در شرق پارک جنگلی لویزان واقع شده است. این مجموعه در اردیبهشت ماه سال 92 به بهره ‌برداری رسیده است. حدود 6500 پرنده از 57 گونه مختلف از پرندگان دشتچر و آبچر در این باغ نگهداری می شوند.

از مهم ترین ویژگی های این مجموعه که در کنار حضور پرندگانی بسیار زیبا و نادر موجب معرفی آن به عنوان یکی از مراکز بازدیدی و اردویی برای دانش آموزان شده است زیبایی منحصر به فرد مجموعه از نظر طراحی و فضاسازی، همچنین امکانات مدرن تفریحی در زمین بازی آن است.

مربیان گرامی می توانند پس از یک هماهنگی ساده، اردوی یک روزه ‌ای را در این محل به اجرا بگذارند. این برنامه یکی از اردوهایی است که به صورت صددرصد مورد استقبال دانش آموزان واقع می شود. مربیان گرامی می ‌توانند توضیحات کامل در مورد این مکان و اطلاعات بیشتری در مورد پرندگان را در مقاله آموزشی مربوط به این بسته پیشنهادی مطالعه نمایند.

برنامه پیشنهادی اردوی یک روزه باغ پرندگان تهران

موقعیت محل: شمال غرب تهران، شرق پارک جنگلی لویزان

دسترسی ها:

1- از طریق بزرگراه همت، ورود به خیابان هنگام، خیابان 35 متری استقلال، خیابان کوهستان، انتهای خیابان.

2- از طریق بزرگراه شهید بابایی، ورود به کندروی شهرک امید، خیابان کوهستان.

فاصله از مرکز تهران: 20 کیلومتر

مدت زمان رسیدن: بدون در نظر گرفتن ترافیک از مرکز تهران 30 دقیقه

مدت برگزاری اردو از زمان حرکت تا بازگشت به مبداء: 10 ساعت

ورودیه: قیمت بلیط ورودی پارک با احتساب تخفیف هزارتومانی برای مدارس 3000 تومان است.

توضیح ضروری: مربیان عزیز و سرپرستان اردوی مدارس می توانند در بدو ورود با مراجعه به دفتر مدیریت باغ تقاضای همراهی کارشناس مسلط به امور باغ و پرندگان نمایند. این کارشناس تا لحظه اتمام بازدید همراه گروه بوده و توضیحات مورد نیاز را در اختیار دانش آموزان قرار می دهد.

باغ پرندگان تهران

برنامه اردو:

1- حرکت از مبدا راس ساعت 8 صبح

2-  رسیدن به پارکینگ باغ پرندگان راس ساعت 9 صبح

3-  پیاده شدن از اتوبوس و تجمع در کنار ایستگاه تاکسی های ون برای ادامه مسیر تا درب ورودی باغ پرندگان(این تاکسی ها بصورت رایگان بازدیدکنندگان را تا درب باغ هدایت کرده و پس از خروج از باغ مجددا تا پارکینگ اتوبوسها انتقال می دهند).

ورود به باغ: راس ساعت 9.30 صبح

4-  در بدو ورود به باغ فضای سبز زیبایی وجود دارد که مربی و سرپرست اردو می توانند در این محل توضیحات مبسوطی در زمینه محل اردو و هدف از آمدن به این محل را ارائه دهند) تا دانش ‌آموزان با دید و پیش زمینه خوبی وارد فضا شوند و هدف از این بازدید را بهتر درک کنند. همچنین مربی می تواند برای توجه بیشتر دانش آموزان اعلام کند «در انتهای برنامه و در مسیر بازگشت مسابقه ‌ای در مورد اطلاعاتی که امروز به دست می آورید برگزار خواهد شد.»

5- پس از توضیحات مربی و سرپرست، دانش آموزان با همراهی کارشناس باغ پرندگان برای تماشای قسمت های مختلف و شنیدن توضیحات کارشناس پرندگان بصورت گروهی حرکت می کنند.

6-  حرکت در مسیر تعیین شده به سمت محل نگهداری انواع طوطی ها، کبوترها، کلاغ ها، خروس ها و فنچ ها و... که اولین بخش از قسمت های بازدیدی باغ است. این پرندگان به دلیل موقعیت پروازی در قفس نگهداری می شوند.

باغ پرندگان تهران

7- ادامه حرکت به سمت بخش های میانی باغ که شامل پرندگانی نظیر قرقاول، طاووس، پلیکان، فلامینکو و... می باشد. این قسمت ها دارای برکه و آبشارهای کوچک و بزرگ است که از قسمت های بالادست آبگیری می شوند. دانش آموزان در این قسمت ها شاهد پرندگانی نظیر قرقاول، اردک و طاووس هستند که در مسیرهای حرکت بازدیدکننده ها حرکت می کنند. طاووس ها صدایی شبیه به گربه دارند که بسیار جلب توجه می ‌کند. همچنین منظره طاووس با بال گشوده که یکی از زیباترین مظاهر خلقت این پرنده است گاه گاهی در این باغ دیده می شود.

8- در ادامه مسیر می توان از روی پل های چوبی و یا مسیرهای سنگ ‌چین شده در روی برکه عبور کرده و به قسمت جنوبی برکه ‌ها رفت. فضاسازی این مسیرها با ترکیبی از سنگ، گیاه و چوب واقعا دیدنی است. در برکه ها انواع اردک ‌ها، قوهای سیاه و سفید، غازها، پلیکان ‌ها و پرندگان متنوع آبچر دیگر از نزدیک قابل مشاهده ‌اند. مربیان باید در این قسمت ها دانش آموزان را از دست زدن، دنبال کردن و اذیت کرده پرندگان برحذر داشته و توضیح دهند که هیچگونه خوراکی به پرندگان ندهند.

9-  ادامه مسیر در قسمت شمالی باغ به قفس های بسیار بزرگ و مرتفع پرندگان شکاری محدود می شود که بازدید از این قسمتآ‌ها برای دانش آموزان بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

10- در این قسمت از باغ و در گوشه جنوب شرقی سرویس های بهداشتی تعبیه شده اند که در ادامه مربیان می توانند دانش آموزان را به یکی از آلاچیق ها و یا قسمت های زیبای باغ که منظره مناسبی به برکه ها دارد و فضای خوبی برای استراحت است راهنمایی کرده و دانش آموزان را بصورت کنترل شده برای ساعتی آزاد بگذارند تا از سرویس بهداشتی استفاده کرده و در وقت آزاد خود به خصوصیات و رفتارهای پرندگان آبچر رها در کنار برکه ها دقت نموده و از فضای طبیعی و زندگی در کنار پرندگان لذت ببرند. همچنین بتوانند در فرصت مقتضی از پرندگان عکاسی نموده و در کنار دوستان خود شاد باشند.

11- در ادامه اردو و با نزدیک شدن به زمان ظهر، در همین مکان نماز را اقامه کرده و فرصت مناسبی را برای صرف ناهار(که هر دانش آموز به همراه خود آورده است) در اختیار دانش آموزان قرار داده شود.

توضیح: در صورتی که صرف ناهار در برنامه ریزی اردو به عهده مدرسه باشد. سرپرست می تواند در زمان ورود به باغ با رستوران و یا فروشندگان مواد غذایی و فست فود در محوطه باغ هماهنگی لازم را برای آماده کردن تعداد مشخص غذا در راس ساعت توافق شده انجام دهند و در این زمان غذای هماهنگ بین دانش آموزان توزیع شود.

فرصت استراحت و صرف ناهار و... در این مکان 2 ساعت و از ساعت 12 تا 2 عصر پیش بینی می شود.

12- پس از صرف غذا و استراحت در حدود ساعت 2 عصر ادامه بازدید آغاز می شود و دانش آموزان به صورت گروهی به سمت پایین دست باغ حرکت می کنند. در این مسیر ضمن تماشای پرندگان کنار برکه ها به محل نگهداری شترمرغ ها می رسند. در این محل که انتهایی ترین بخش باغ و محل اتمام بازدید است کارشناس و یا سرپرست می توانند توضیحات نهایی را در مورد برنامه داده و دانش آموزان را به سمت مسیر بازگشت راهنمایی نمایند.

باغ پرندگان تهران

13- آخرین برنامه در باغ پرندگان استفاده از زمین بازی است که در قسمت ‌های مرتفع باغ و در نزدیکی درب خروج قرار دارد. مربی باید قبل از آزاد گذاشتن دانش آموزان برای استفاده از وسایل مدرن و منحصربه فرد زمین بازی آنان را نسبت به نحوه صحیح استفاده از این وسایل توجیه نموده و خطرات احتمالی را گوشزد کند. استفاده از این زمین ممکن است یک یا دوساعت هیجان و شیطنت و شادی را برای دانش ‌آموزان به ارمغان بیاورد.

14- زمان مورد نیاز برای استفاده از زمین بازی حدود 1.5 ساعت در نظر گرفته شده است.

15- پس از اتمام فرصت استفاده از زمین بازی، در حدود ساعت 4 عصر دانش آموزان به سمت درب خروج راهنمایی شده و بوسیله خودروهای ون به محل سوار شدن به اتوبوس بازمی گردند.

16- در ادامه و در صورت وجود زمان کافی، سرپرست برنامه می تواند دانش آموزان را برای تماشای پارک جنگلی لویزان، پیاده ‌روی در بین انبوه درختان و تماشای مناظر بدیع شهر تهران ار روی ارتفاعات جنگلی، به این پارک هدایت کند تا بقیه زمان باقیمانده از اردو را با این برنامه تفریحی پر نماید.

لازم به ذکر است ورود اتوبوس به پارک جنگلی لویزان ممنوع است. مربی می تواند با تمهیدات لازم این برنامه را در قالب یک پیاده روی کوتاه در طبیعت پارک انجام دهد.

زمان بازدید و استفاده از طبیعت پارک جنگلی لویزان نیز 1.5 ساعت تعیین شده است.

17- بازگشت به سمت مبداء – راس ساعت 17.30 -

رسیدن به مبداء بدون در نظر گرفتن ترافیک – راس ساعت 18 تا 18.30

آگاهی:
باغ پرندگان تهران

الف-  باغ پرندگان در ماه ‌های بهار و تابستان از ساعت 9 صبح تا 8 بعدازظهر دایر است. برای آگاهی از ساعات بازدید در دیگر فصول قبلا با این مجموعه تماس بگیرید.

ب-  تلفن های هماهنگی باغ پرندگان 77075215 – 77075214 – 77075210 می ‌باشد.

ج-  این بسته پیشنهادی بر اساس ساعات بهار تنظیم شده است و برای استفاده در ماه های پاییز و زمستان باید از حجم برنامه کم کرد تا دانش آموزان بتوانند در هنگام روشنایی هوا به منزل بازگردند.

د- همراه داشتن ساک، لوازم پیک نیک از جمله زیرانداز و وسایل پخت و پز به داخل باغ ممنوع است.

ه - دانش آموزان می توانند برای حمل لوازم مورد نیاز از جمله لیوان، غذا و یا دفترچه یادداشت و ... یک کوله کوچک به همراه بیاورند و یا هر چند نفر از یک کوله استفاده نمایند.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد باغ پرندگان و توضیحات ضروری در مورد پرندگان به «مقاله اطلاعات اردوی باغ پرندگان» بخش «اطلاعات سفر و اردو» از سری مراجعه نمایید.

برای برگزاری اردوهای دانش آموزی توسط مجموعه مرکز یادگیری سایت تبیان می توانید با شماره 81202303 بخش آموزش تماس حاصل نمایید.


مرکز یادگیری سایت تبیان - نویسندگان: نسرین علی فرد، محسن تقوی پور

تنظیم: نسرین علی فرد