وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پاییز بهترین فصل سفر برای دوستداران رنگ و طبیعت است. پس چمدان هایتان را جمع کنید و به بهانه سردی و بارانی بودن هوا لذت تجربه سفری در طبیعت بکر و رنگارنگ را از دست ندهید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پیشنهادهای پاییزی برای سفر
شهرستان نور

 


پاییز بهترین فصل سفر برای دوستداران رنگ و طبیعت است. پس چمدان هایتان را جمع کنید و به بهانه سردی و بارانی بودن هوا لذت تجربه سفری در طبیعت بکر و رنگارنگ را از دست ندهید.

 

به زادگاه یوشیج سری بزنید

این پیشنهاد ما برای سفر به مقصدی خاص نیست بلکه یک مسیر است. مسیری از یوش بلده به نور. این مسیر شما را به دنیایی متفاوت می برد. جاده ای کوهستانی اما آسفالت که پر از تپه، دره، درخت و روستاهایی با بام های شیروانی است. خوبی این مسیر این است که برای رسیدن به زادگاه نیما چند روستا را هم می بینید که هر کدام جاذبه خاصی دارند.

شهرستان نور

 یوش در فاصله 105 کیلومتری جنوب آمل قرار دارد. بعد از گذر از این مسیر بی نشطر وقتی به مقصد می رسید، با جاذبه اصلی سفر که دیدن خانه نیما یوشیج است، روبرو می شوید. دیدن مناظر زیبای طبیعی مانند رودخانه یوش، باغ های میوه و چشمه های متعدد همگی انگیزه این سفر را بیشتر و بیشتر می کنند.

 

اولسبلنگاه کجاست؟

ییلاق اولسبلنگاه منطقه ای در ارتفاعات ماسال در مسیر خلخال است که وجه تسمیه نامش از دو بخش اولسا و بلنگاه تشکیل شده و به معنای جایگاه بلندی است که درخت ممرز می روید، برای سفر پاییزی شما فوق العاده است. این منطقه دارای مراتع بسیار بوده و خانه های موجود در آن اکثرا از چوب ساخته شده است و همانطور که از اسم این محل پیداست در زمستان تعداد کمتری از ساکنان آن در ییلاق می مانند. اتفاقا این منطقه زیبا هم محل دفن یکی از بزرگان ایران زمین است. میرزا کوچک خان همراه یار وفادارش، گائوک آلمانی معروف به هوشنگ به طرف کوه های خلخال حرکت کردند ولی دچار بوران و توفان شدند و زیر فشار سرما و برف از پا درآمدند. این ییلاق در فاصله 30کیلومتری ماسال قرار دارد. وقتی به یکی از کلبه های چوبی این ییلاق می روید و کمی خودتان را گرم می کنید، دری چوبی در انتهای کلبه می بینید که وقتی ان را باز می کنید جنگل در ارتفاع کم اما به گستره شرق تا غرب برایتان تابلوی نقاشی زنده ای ترسیم می کند.

شهرستان نور

تالاب کردخورد، مامن پرندگان مهاجر

تالاب کردخورد که با نام تالاب آق گل هم آن را می شناسند حد فاصل استان های مرکزی و همدان در 20 کیلومتری شمال شرقی ملایر و یک کیلومتری جنوب شرقی روستای کردخورد قرار دارد. این تالاب در فصل پاییز بسیار زیباست چون فصل مهاجرت پرندگان است و پرندگانی از مناطق سردسیر روسیه و قفقاز به این منطقه پرواز می کنند. این تالاب با نزولات جوی و ذوب برف در ارتفاعات پر می شود. تالاب کردخورد در اواخر فصل بهار خشک شده ولی در طول پاییز و زمستان آب دارد. بررسی ها نشان می دهد 46 گونه از پرندگان ایران از جمله اردک، غاز، فلامینگو، مرغ باران و کاکایی و ... در این تالاب وجود دارند و شما می توانید همه آنها را یک جا ببینید.

نیمه دوم سال زمان خوبی برای کویرنوردی است به ویژه پاییز بهترین فصل است چرا که دیگر از شب های سرد و خشک کویر در زمستان هم خبری نیست

آب گرم لاویچ را از دست ندهید

روستای زیبای لاویچ، روستایی است که دور تا دورش را کوه های البرز در برگرفته است و طبیعت بر و کم نظیری دارد. کوه هایی که در بهار، پوشیده از درختانی سبز رنگ می شوند و چشم هر بیننده ای را نوازش می کنند و درپاییز نیز جشنواره ای از رنگ را در این منطقه برپا می کنند. اگر به این منطقه رفتید آب گرمش را از دست ندهید. آبگرم لاویچ در دامنه کوه های قسمت شرقی لاویچ از دل زمین بیرون می جوشد. این آب گرم دارای املاح معدنی و گوگردهای فراوانی است که برای امراض پوستی، کمردرد، پادرد و مهمتر از همه تمدد اعصاب بسیار مفید است. از آبگرم های معروف آن آبگرم لاویچ "بیبنو" و "شفل" را می توان نام برد که هرکدام خواص مخصوص به خود را دارند، آب گرم هایی با امکانات قابل قبول بهداشتی مثل دوش، استخر و وان.

شهرستان نور

به روستای آهار بروید

روستای آهار در شمال شرقی تهران در بخش اوشان، منطقه رودبار قصران قرار گرفته است. باغستان و روستای قدیمی خوش آب و هوایی که به دلیل داشتن طبیعت بکر همیشه مورد توجه بسیاری از گردشگران و طبیعت دوستان بوده است. چمن زارهای وسیع، با غ ها و درختان کهن سال زیبایی کم نظیر و چشم نوازی به این تکه از دامنه های البرز بخشیده اند.

آهار در حقیقت در محل تلاقی دو تنگه ای قرار دارد که یکی به سمت شمال غرب به ده تنگه و دیگری به سمت جنوب غرب به منطقه و مزارع و آبشار شکر آب و قله توچال و مرز شهرستانک منتهی می شود. در این منطقه می توانید جاذبه هایی مثل آبشار شکراب، امامزاده طاهر شکراب، آبشار ده تنگه، قلعه تاریخی دختر و قلل مرتفع مثل قله قلعه دختر، سی چال، توچال و قزقونچال را ببینید.

 

کویرگردی در پاییز

نیمه دوم سال زمان خوبی برای کویرنوردی است به ویژه پاییز بهترین فصل است چرا که دیگر از شب های سرد و خشک کویر در زمستان هم خبری نیست. اگر دوست دارید از فرصت خنکی هوا استفاده کنید و به کویرگردی بروید، پیشنهاد ما نایبند است.

شهرستان نور

 نایبند را ماسوله کویر می نامند و جهانگردی نیست که زیبایی های این روستای تاریخی را نستوده باشد. نایبند که در جنوب شرق طبس قرار دارد، واقع بر دامنه کوهستان و مشرف بر دشت های بی انتها ضیافت چشم اندازهایی بی نظیر است. فرصت سفر به این نگین کویری در فصل پاییز را از دست ندهید و در سفر خود حتما طبس و پدیده های نادر آن را هم ببینید.

 

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از: نوعروس، سیمرغ، بازار کار

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین