تبیان، دستیار زندگی
بسیجی شهید عباسعلی مختاری متولد 1339 اصفهان است که در تیر 61 در عملیات رمضان، در منطقه پاسگاه زید به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از تیم نفت تا گردان امام سجاد(ع)


بسیجی شهید عباسعلی مختاری متولد 1339 اصفهان است که در تیر 61 در عملیات رمضان، در منطقه پاسگاه زید به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

شهید عباسعلی مختاری

شهید عباسعلی مختاری فرزند علی‌جان متولد 1339 اعزامی از استان اصفهان بود که در سال 1361 در عملیات رمضان و در منطقه پاسگاه زید به شهادت رسید. وی فرمانده گروهانی در گردان امام سجاد(ع) و بازیکن سابق تیم فوتبال صنعت نفت آبادان بود.

این شهید عزیز 28 بهمن 87 همزمان با اربعین حسینی به همراه دو شهید دیگر پس از تشییع بر دستان مردم تهران در این دانشگاه به خاک سپرده شد. هویت این شهید 22 ساله که 6 سال پیش تدفین شد، توسط آزمایش DNA شناسایی شده است.

شهید عباسعلی مختاری که به تازگی شناسایی شده است، پس از بازگشت به کشور به عنوان شهید گمنام در دانشگاه پیام نور به خاک سپرده شده بود.

هویت این شهید به تازگی با آزمایش دی ان ای مشخص شده است.

مراسم استقبال از خانواده شهید عباسعلی مختاری، شهید دفاع مقدس، روز سه شنبه 22 مهر برگزار شد.

این مراسم به میزبانی دانشگاه پیام نور، از ساعت 10 الی 12 روز سه شنبه 22 مهر در سازمان مرکزی این دانشگاه واقع در بلوار ارتش برگزار شد.

شهید عباسعلی مختاری

مزارش در مکان شریف

مجید مختاری برادر شهید عباسعلی مختاری است او در این مراسم با اشاره به حضور برادرش در این دانشگاه می گوید: خدا را شکر می‌گویم که من و خانواده‌ام بعد از 32 سال فراق و دوری پیکر برادر عزیزمان را در خاک پاک جمهوری اسلامی زیارت کردیم. خوشحالیم که برادرمان در این مکان مقدس و شریف به خاک سپرده شده است. شهید ما در سال 39 در روستای کرچگان از توابع زرین‌شهر اصفهان به دنیا آمد. او بیشتر مقاطع تحصیلی خود را در روستا گذراند یک سال را برای ادامه تحصیل به آبادان رفته و بازگشت. دیپلم تجربی خود را گرفت و در زمانی که روزهای انقلاب در سال 56 شدت گرفت خود را وقف انقلاب کرد تا انقلاب به پیروزی رسید.

از خدمت وظیفه تا اعزام بسیجی

وی در ادامه می گوید: شهید عباسعلی مختاری در سپاه فولادشهر مشغول خدمت شد و در زمستان سال 1360 برای خدمت سربازی اعزام شد. تعلیمات 4 ماهه را گذراند و بعدا ما فهمیدیم در روزهای آموزش خود جسم و روحش را برای کجا آماده می‌کرد. بعد از گذشت این 4 ماه حاضر به ادامه دوره سربازی نشد و گفت باید به جبهه برود. در عملیات بیت‌المقدس و آزادی خرمشهر حضور داشت و فعالیت چشم‌گیری در خطوط مقدم جبهه را پشت سرگذاشت.

فکر نکنید آن‌هایی که در راه خدا کشته شده‌اند مرده‌اند، بلکه زنده‌اند و نزد خدا روزی می‌خورند

برادرم در حمله رمضان سال 61 پس از رشادت‌های فراوان به درجه شهادت نائل شد تا امروز 32 سال می‌گذرد که از وجود پیکرش اطلاعی نداشتیم. از روزی که شهید شد تا اواخر جنگ به عنوان شهید مفقود‌الاثر شناخته می‌شد و بعد از جنگ که نحوه شهادتش به طور کامل اعلام شد، عنوان شهید را برای او رسمی کردیم. چند روز پیش به ما خبر دادند که مشخص شده است پیکر او در کدام منطقه به خاک سپرده شده است. خدا را شکر می‌کنم که پیکر برادرم در مکان مقدس علمی و آموزشی به خاک سپرده شده است.

شهید عباسعلی مختاری

روحیات یک ورزشکار بسیجی

برادر شهیدم مذهبی بود و به کوچک‌ترها سفارش فراوانی به خواندن نماز می‌کرد. روحیه ورزشکاری داشت و 3 رشته ورزشی را به خوبی ادامه می‌داد. وزنه‌برداری را به صورت اختصاصی و برای پرورش اندام انجام می‌داد و رشته‌های فوتبال و والیبال را خیلی خوب بازی می‌کرد. در تیم فوتبال شهرستان حضور فعالی داشت و در آن یک سالی که در آبادان درس می‌خواند نحوه بازیش مورد توجه تیم فوتبال صنعت نفت آبادان قرار گرفت و در آنجا حضور پیدا کرد. با آمدنش به اصفهان این ارتباط نیز قطع شد و بعد از شروع جنگ حضور در جبهه را به تمام فعالیت‌های دیگرش ترجیح داد.

برادر شهید مختاری درپایان تصریح می کند: اگر بخواهیم از مقام شهید صحبت کنیم حرف زیاد است اما قرآن می‌فرماید: «فکر نکنید آن‌هایی که در راه خدا کشته شده‌اند مرده‌اند، بلکه زنده‌اند و نزد خدا روزی می‌خورند.» شهدا زنده و ناظر بر اعمال ما هستند ما باید فکری به حال خود بکنیم که وقتی با این شهیدان روبرو می‌شویم رو سفید باشیم. موضوع انتقال پیکر برادرم منوط به نظر مراجع تقلید است و هر چه آن‌ها امر کنند ما انجام می‌دهیم.

فرآوری: سامیه امینی

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منابع: خبرگزاری: تسنیم/ ایرنا، سایت پیام نور

مطالب مرتبط:

 سال تنهایی یک شهید

غدیر به یاد سید شهید جانباز

شهیدان عارف