سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با واریز چهل و چهارمین یارانه 45 هزار و 500 تومانی در ماه جاری، رقم دریافتی هر متقاضی به دو میلیون و 100 هزار تومان رسید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

2 میلیون تومان یارانه هر نفر!


با واریز چهل و چهارمین یارانه 45 هزار و 500 تومانی در ماه جاری، رقم دریافتی هر متقاضی به دو میلیون و 100 هزار تومان رسید.

در حالی 46 ماه از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها می گذرد که هر یارانه بگیر در این مدت طی چهل و چهار مرحله چهل و شش یارانه 45 هزار و 500 تومانی دریافت کرده است که دو یارانه در مراحل ابتدایی اجرای فاز اول به صورت ادغام در ماه دیگر پرداخت شد.

یارانه

در حالی تا پایان فاز اول هدفمندی یارانه ها در فروردین ماه سال جاری در مجموع حدود 134 هزار میلیارد تومان در قالب یارانه نقدی در هر ماه بیش از 3500 میلیارد تومان بین 76 میلیون نفرپرداخت شد که درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی نزدیک به 95 هزار میلیارد تومان بوده و طبق قانون باید تنها 50 درصد آن یعنی حدود 48 هزار میلیارد تومان به این بخش اختصاص می یافت؛ بنابراین با پرداخت همگانی، دولت برای تامین کسری بودجه حدود 35 هزار میلیارد تومان از خزانه برداشت و 5700 میلیارد تومان نیز از بانک مرکزی استقراض کرد.

اما با وجود ثبت نام مجدد در مرحله دوم و انصراف حدود 2.5 میلیون نفری باز هم حداقل 73 میلیون نفر همان 45 هزار و 500 تومان را خواهان شدند و دریافتی آن ها از سال 1389 ادامه دارد که به تدریج تعدادی از جاماندگان ثبت نام، زوج های جوان و اخیرا نوزادان متولد سال جاری نیز به این جمع اضافه شدند.

این درحالی است که در پایان سه ماهه ابتدایی امسال و با گذشت دو ماه از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، گزارش نوبخت - معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور - از منابع و مصارف هدفمندی نشان داد که در این مدت 10 هزار و 400 میلیارد تومان یارانه نقدی به متقاضیان پرداخت شده که در مقابل کسب 6200 میلیارد تومان درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی کسری منابع برای پرداخت 4200 میلیارد تومان باقی مانده از محل خزانه عمومی طبق مجوز قانون بودجه برداشت شده است که بیانگر هزینه حداقل 3500 تومانی پرداخت نقدی در هر ماه خواهد بود.

جهانگیری تصریح کرد: از جمله برنامه هایی که در دستور کار دولت قرار گرفته و هنوز البته به صورت مصوبه درنیامده و نهایی نشده، آن است که آب شربی که برای فصل تابستان و پاییز مصرف می شود، قیمت متفاوتی نسبت به فصول دیگر سال داشته باشد که این طرح در کمیسیون‌های دولت مشغول بررسی است ولی هنوز نهایی نشده است

براین اساس علی رغم تاکید دولت برای غربالگری یارانه بگیران، تاکنون یارانه هیچ متقاضی قطع نشده و هر فردی که از ابتدای اجرای قانون در لیست سازمان هدفمندی قرار داشته حدود 2.1 میلیون تومان یارانه دریافت کرده است. یارانه نقدی ماه جاری ساعت 24 یکشنبه - بیستم مهر - و دو روز زودتر از موعد معمول هر ماه(بیست و دوم ماه) به حساب سرپرستان خانوار واریز شد و اکنون قابل برداشت است.

پرداخت یارانه نقدی بدون تغییر ادامه می‌یابد

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه هنوز به راهکاری برای حذف یارانه اقشار پردرآمد نرسیده‌ایم، برهمین اساس دولت به مدت طولانی یارانه‌ای را که دیگران بنا گذاشته‌اند، باید پرداخت کند و چاره‌ای جز آن ندارد، گفت: دولت طرحی را دردست بررسی دارد که بر مبنای آن، قیمت آب در فصول تابستان و پاییز متفاوت از دیگر مقاطع سال باشد.

اسحاق جهانگیری در حاشیه مراسم روز ملی صادرات در جمع خبرنگاران در خصوص حذف خانوارهای پردرآمد از دریافت یارانه نقدی، گفت: حذف افراد به روشی که دولت در زمان فراخوان برای ثبت نام جدید در مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها انتخاب کرده بود، بهترین روش بود تا افراد علاقه‌مند به حذف از دولت حمایت کرده و به صورت داوطلبانه از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند.

معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به این پرسش افزود: در روزهای ابتدایی این طرح تا 25 درصد کاهش نام نویسی برای دریافت یارانه نقدی را داشتیم اما در روزهای بعد با مجموعه اتفاقاتی که رخ داد، مجددا افراد برای ثبت نام به سامانه مربوطه مراجعه کردند.

وی تصریح کرد: هم اکنون روشی که برای ارائه یارانه و شناسایی اقشار پردرآمد دولت می تواند اتخاذ کند، آن است که خود افراد یارانه بگیر را طبقه بندی کرده و یارانه آنها را حذف کند در حالی که ممکن است افرادی حذف شده که سطح درآمدی آنها کمتر از باقی ماندگان در لیست دولت باشد و در چنین شرایطی، رسانه ها اولین افرادی هستند که در این رابطه معرکه می‌گیرند.

اما با وجود ثبت نام مجدد در مرحله دوم و انصراف حدود 2.5 میلیون نفری باز هم حداقل 73 میلیون نفر همان 45 هزار و 500 تومان را خواهان شدند و دریافتی آن ها از سال 1389 ادامه دارد که به تدریج تعدادی از جاماندگان ثبت نام، زوج های جوان و اخیرا نوزادان متولد سال جاری نیز به این جمع اضافه شدند

جهانگیری در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه با تعریف موجود، دولت در ماه‌های متمادی دریافت یارانه نقدی را ادامه خواهد داد؟ گفت: دغدغه اصلی دولت این است که بتواند به بهترین راهکار برای حذف دریافت یارانه بگیران پردرآمد دست یابد و هر وقت به این راهکار برسد و از آن اطمینان لازم داشته باشد که افراد یارانه بگیر حذف شده، سطح درآمدی بالاتری از مشمولان دریافت یارانه دارند، حتما این کار را صورت خواهد داد.

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: دولت به مدت طولانی یارانه ای را که دیگران بنا گذاشته اند، باید پرداخت کند و چاره ای جز آن ندارد.

وی در ادامه در خصوص برنامه دولت برای برخورد با مشترکان پرمصرف آب، گفت: کشور به لحاظ آبی همچنان در شرایط سختی قرار دارد و شهرهای بزرگ کشور همچون تهران، اصفهان، شیراز و کرمان از نظر آب در تنگنا قرار دارند و بنابراین، موضوع آب دغدغه جدی است که نیازمند تدبیر دولت است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در بخش کشاورزی و شرب وضعیت مناسبی نداریم و کشور در وضعیت بحرانی قرار گرفته است که نیازمند استفاده از روش های مدرن آبیاری بوده و الگوی کشت نیز تغییر یابد. بدیهی است دولت در این میان باید با مشترکانی که بیش از حد مجاز مصرف می کنند به شدت برخورد نماید.

جهانگیری تصریح کرد: از جمله برنامه هایی که در دستور کار دولت قرار گرفته و هنوز البته به صورت مصوبه درنیامده و نهایی نشده، آن است که آب شربی که برای فصل تابستان و پاییز مصرف می شود، قیمت متفاوتی نسبت به فصول دیگر سال داشته باشد که این طرح در کمیسیون‌های دولت مشغول بررسی است ولی هنوز نهایی نشده است.

وی ادامه داد: راهکار دوم آن است که وزارت نیرو براساس اختیارات خود، آن دسته از مشترکانی را که مصرف آنها بالا بوده و چند برابر حد مجاز مصرف می کنند جریمه کرده یا آب مصرفی آنها را قطع کند.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : مهر و ایسنا

مطالب مرتبط:

اعلام زمان و نحوه ثبت‌نام دریافت یارانه

همه یارانه می گیرند با ... ؟

با یارانه چه کارهایی می شد کرد؟

پاسخ به سوالات یارانه ای

آیا از یارانه انصراف می دهید یا خیر؟

یارانه می خواهید کلیک کنید!

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین