تبیان، دستیار زندگی
روز عید غدیر خم روز منصوب شدن حضرت امیرالمومنین به جانشینی سرور عالمیان حضرت محمد مصطفی(ص)است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

غدیر به یاد سید شهید جانباز


روز عید غدیر خم روز منصوب شدن حضرت امیرالمومنین به جانشینی سرور عالمیان حضرت محمد مصطفی(ص)است.

غدیر به یاد سید شهید جانباز

خداوند در این روز به وسیله تعیین امام علی (ع) به عنوان خلیفه پیامبر خاتم دین خود را كامل كرد. از آنجا كه امیرالمومنین سرسلسه تمام سادات است و تمام سادات فرزندان امام علی (ع) یه حساب می آیند، نصب امام علی(ع)را به عنوان خلیفه به سادات تبریك می گویند. به این بهانه تبیان نیز یادی از یک سید جانباز شیمیایی شهید می کند.

شهید سید عنایت الله ناصری سال 1344 در خانواده ای مذهبی در بهبهان اولین بهار زندگی خود را آغاز کرد. به مصداق چهره ای که پیشوا و مرادش علی(ع) تصویر کرد که گفتارش همه صدق و راستی، اعمالش همه اخلاص و عبادتش خضوع و حضور قلب موج می زد. دوران نوجوانیش مصادف شد با ایام انقلاب اسلامی و به جرم شرکت در تظاهرات و دادن شعار علیه رژیم پهلوی تحت تعقیب و پس از دستگیری مورد شکنجه دژخیمان قرار می گیرد.

دوران دبیرستان را با موفقیت پشت سر گذاشت و راهی جبهه های حق علیه باطل شد، که در جریان عملیات کربلای 5 در مرز شلمچه هدف بمباران شیمیایی دشمن قرار گرفت. در سال 65 وارد تربیت معلم شد و بعداً در رشته الهیات مشغول تحصیل شد. پس از گذراندن دوران تحصیل، علی رغم مجروحیت شدید بر سر کلاس درس حاضر و به تدریس درس های فلسفه، دینی، عربی مشغول شد و به تحکیم مبانی دینی دانش آموزان پرداخت. طی 8 سال اخیر به علت پیشرفت بیماری دیگر توان تدریس و بیرون آمدن از خانه را نداشت و سال به سال حال او وخیم تر می شد. بطوری که در سال 86 برای کنترل بیماری به تهران منتقل شد.طی این دو سال بیش تر از آنکه در خانه باشد، در بیمارستان بقیه الله بستری بود. و سرانجام در تاریخ 88/7/29 در بیمارستان بقیه الله به آرزوی خود که شهادت بود نائل آمد.

عقل از آن جهت که در ذهن خود استدلال کنید که این اصل از اصول مسلم اعتقادی و کلامی مذهب شیعه است و عشق که به واسطه ی آن بتوانید دلهای پاک خود را با دل صاحب آن منصب یعنی ولی امر در هر زمانی پیوند زده

گذری بر سرفه های آخر

روزهای آخر سرفه هایش تمامی نداشت و هر روز دشوارتر و تحمل ناپذیرتر، هر چه روزها می گذشت تن و جسم او نحیف تر می شد و دیگر ریه هایش اذن دخول هوا را صادر نمی کرد.

آخرین حضورش در ICU که حدود50 روز طول کشید، بغرنج و بحرانی بود؛ زیرا ریه از کار افتاده بود و پزشکان به ناچار لوله اکسیژن را از طریق دهان و مجاری تنفسی وارد ریه کردند تا اکسیژن را به بدن او برسانند و به هیچ وجه قدرت جدا کردن دستگاه را نداشتند.

با این وضعیت دیگر لبها و زبانش توان سخن را از دست داده بود ولی بازهم رضوان الهی و دلدادگی اش به خدا را با نوشتن جملاتی ارزانی داشت، هر چند دستانش می لرزید.

دست نوشته شهید

دست نوشته شهید

غدیر به یاد سید شهید جانباز

فرازی از وصیتنامه سید

صمیمانه وصیت می کنم که علی رغم وجود برخی مشکلات و نابسامانی ها قدر نظام و انقلاب خود را بدانید و با آرمان های امام خمینی (ره) تجدید پیمان کنید و نسبت به اصل ولایت فقیه بی تفاوت نباشید و با دو عنصر « عقل و عشق » آن را مورد اهتمام و پاسداری قرار دهید.

عقل از آن جهت که در ذهن خود استدلال کنید که این اصل از اصول مسلم اعتقادی و کلامی مذهب شیعه است و عشق که به واسطه ی آن بتوانید دلهای پاک خود را با دل صاحب آن منصب یعنی ولی امر در هر زمانی پیوند زده و روز به روز بیعت خود را با او مستحکم گردانید تا خدای عزوجل روزی را برساند که حضرت ولی عصر(عج) پرچم اسلام را در سراسر جهان به اهتراز در آورده و به کمال مطلوب برسانند. ( ان شاء الله )

فرآوری : سامیه امینی

بخش فرهنگ  پایداری تبیان


منابع: سایت گفتگوی دینی، وبلاگ: مردان آسمانی/ شهید نعمت الله مویدی

مطالب مرتبط:

عیـدی شهـدا به من

 شهیدان عارف

کودکانه ای از 8 سال دفاع مقدس