تبیان، دستیار زندگی
در اندیشه صحیح باور داریم كه «وَ اللَّهُ یَخْتَصُّ بِرَحْمَتِهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظیمِ » هر یك از ما سهمیه ای جداگانه داریم، اگر به دیگری خیری برسد، از خیرات من كم نمی شود. اگر دیگری به موقعیت و محبوبیتی برسد، جای من را نمی گیرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آموزش راهکارهای مثبت اندیشی!


با توجه به اینكه تفكر مثبت در زندگی ما جایگاه خاصی دارد، آیات كلام الله را بررسی می‌كنیم تا از دیدگاه قرآن با اندیشه‌های صحیح و ناصحیح آشنا شویم.


مثبت

«ما یَوَدُّ الَّذینَ كَفَرُوا مِنْ أَهْلِ الْكِتابِ وَ لاَ الْمُشْرِكینَ أَنْ یُنَزَّلَ عَلَیْكُمْ مِنْ خَیْرٍ مِنْ رَبِّكُمْ وَ اللَّهُ یَخْتَصُّ بِرَحْمَتِهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظیمِ »

«كافران اهل كتاب، و (همچنین) مشركان، دوست ندارند كه از سوى خداوند، خیر و بركتى بر شما نازل گردد؛ در حالى كه خداوند، رحمت خود را به هر كس بخواهد، اختصاص مى‏دهد؛ و خداوند، صاحب فضل بزرگ است‏».

صاحب اندیشه نادرست دوست ندارد به دیگری خیری برسد، پیشرفت كند و صاحب كمالی شود.

چنین شخصی خیرات را محدود می‌داند، تصور می‌كند اگر نعمت و رحمتی به دیگران برسد، سهمیه او كم می‌شود، اگر دیگران به موقعیت و منزلتی نائل شوند جای او را می‌گیرند، و خلاصه پیشرفت كردن و بالارفتن هر كس، موجب پائین ماندن او می‌شود.

در اندیشه صحیح باور داریم كه «وَ اللَّهُ یَخْتَصُّ بِرَحْمَتِهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظیمِ» هر یك از ما سهمیه‌ای جداگانه داریم، اگر به دیگری خیری برسد، از خیرات من كم نمی‌شود. اگر دیگری به موقعیت و محبوبیتی برسد، جای من را نمی‌گیرد.

از سوی دیگر خزانه الهی بزرگ است و خیراتش، وسیع. می‌شود همه افراد از كمالات مادی و معنوی برخوردار شوند، می‌شود نمره همه بیست باشد.

صاحب اندیشه صحیح مایل است تا همه به رشد و كمال برسند، پیشرفت كنند و شخصیت انسانیشان شكوفا شود.

«وَدَّ كَثیرٌ مِنْ أَهْلِ الْكِتابِ لَوْ یَرُدُّونَكُمْ مِنْ بَعْدِ إیمانِكُمْ كُفَّاراً حَسَداً مِنْ عِنْدِ أَنْفُسِهِمْ مِنْ بَعْدِ ما تَبَیَّنَ لَهُمُ الْحَقُّ فَاعْفُوا وَ اصْفَحُوا حَتَّى یَأْتِیَ اللَّهُ بِأَمْرِهِ إِنَّ اللَّهَ عَلى‏ كُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدیرٌ»

«بسیارى از اهل كتاب، از روى حسد-كه در وجود آنها ریشه دوانده- آرزو مى‏كردند شما را بعد از اسلام و ایمان، به حال كفر باز گردانند؛ با اینكه حق براى آنها كاملاً روشن شده است. شما آنها را عفو كنید و گذشت نمایید؛ تا خداوند فرمان خودش (فرمان جهاد) را بفرستد؛ خداوند بر هر چیزى تواناست‏».

صاحبان اندیشه صحیح روی نازیبائی‌های افراد متمركز نمی‌شوند. نقش اذیتی كه از دیگران بر صفحه قلب و دلشان است، محو می‌كنند.

اگر كسی صدبار اذیت كرده و آزار رسانده، یكبار خیر رسانی داشته، همان یک مورد را به خاطر می‌سپارند.

خداوند سبحان می‌فرماید:‌ در برخورد با اذیت‌ها موضع گیریمان عفو و صفح باشد«فَاعْفُوا وَ اصْفَحُوا».

كینه به دل نگیریم،‌ در صدد انتقام نباشیم و كدورت‌ها را از صفحه وجودمان پاك كنیم.

با خدا باش، به او توكل كن و همه امورت را به قادر متعال بسپار. برای رسیدن به خواسته‌هایت تلاش كن، ولی بدون دغدغه خاطر. چرا كه قرار است ما تنها وظیفه‌مان را انجام دهیم و نتیجه را به خداوند واگذار كنیم

همان طور كه اگر با تماشای فیلمی ترسناك اذیت می‌شویم، حاضر نیستیم دوباره آن را ببینیم، خاطرات آزار دهنده زندگی را هم مرور نكنیم.

خیلی وقت‌ها با فراموش نكردن اذیت‌های دیگران، به خود ظلم می‌كنیم. اگر در زندگی به دنبال آرامش و سروریم، باید نقش آزارهای دیگران را از صفحه دلمان پاك كنیم. دیگران را از صمیم قلب ببخشیم تا هم با لذت زندگی كنیم، و هم در پیشگاه خداوند عزیز و سربلند باشیم.

اگر مو‌من باشیم، خدای سبحان خودش دفاع از ما را به عهده می‌گیرد«إِنَّ اللَّهَ یُدافِعُ عَنِ الَّذینَ آمَنُوا».

از سوی دیگر خداوند ربّ است، پس بنده خلاف كارش را تربیت می‌كند. اگر ما هم آزار دهندگانمان را ببخشیم، خداوند آن‌ها را رها نمی‌كند. ولی ما با پیش گرفتن عفو و صفح،‌ وجودمان را از كدورت كینه و انتقام پاك می‌كنیم و به آرامش فكر و روان می‌رسیم.

نگوئید نمی‌توانیم ببخشیم. خداوند می‌فرماید:‌ «إِنَّ اللَّهَ عَلى‏ كُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدیر» از خدایی كه قدرتش بر همه امور نافذ است بخواهیم كه رنجش‌‌ها و كدورت‌ها را از ذهن و دلمان محو كند.

دعا و طلب خیر برای همه

یكی از خصوصیات اندیشه صحیح، گستردگی دعا و طلب است. در آیه مباركه، حضرت ابراهیم (علیه السلام) پس از ساخت كعبه، برای در امان بودن مردم در حرم دعا كرد نفرمود در این بیت امنیت داشته باشند، بلكه از خداوند در خواست كرد محدوده حرم، بلد امن باشد.

جنبه دیگر دعای حضرت ابراهیم(علیه السلام)،‌ درخواست برای آسایش فكری افراد است.

آسودگی فكر یكی از ضرورتی‌ترین نیازهای ماست كه در شرایط امنیت و راحت به این نعمت بزرگ توجه نداریم. اما زمانی كه با شرایط جدید مواجه می‌شویم و بالانس زندگیمان تغییر می‌كند متوجه می‌شویم چقدر خیال راحت و فكر آسوده در آرامشمان نقش دارد.

صاحب اندیشه صحیح، در سطحی وسیع، برای آسودگی افراد دعا می‌كند،‌ تا فكر و ذهنشان درگیر دغدغه‌های دنیا و نگرانی‌های بی‌جا نباشد.

مومن كسی است كه هم خودش ایمن است و هم نسبت به دیگران، ایمنی بخش. هم خودش نسبت به امور حال و آینده‌اش نگران نیست، و هم اجازه نمی‌دهد فضای زندگی اطرافیانش با نگرانی آمیخته شود.

نباید تصور كنیم باورها و تلاش‌هایمان در دنیا، در عالم دیگر ثمر می‌دهد. تک تک ما در همین دنیا نتایج افكار و اعمالمان را خواهیم دید. البته این امر زمان می‌برد، نباید انتظار داشته باشیم تفكر مثبت یكباره ما را تغییر دهد، همان طور كه تفكر منفی هم یكباره به زندگی ما لطمه نمی‌زند

زمانی كه فردی را مضطرب و نگران می‌بیند به او یاد آور شوید «مگر خدا نداری كه نگرانی؟»

تو با خدای خود انداز كار و دل خوش دار                  كه رحم گر نكند مدعی،‌ خدا بكند

با خدا باش، به او توكل كن و همه امورت را به قادر متعال بسپار. برای رسیدن به خواسته‌هایت تلاش كن، ولی بدون دغدغه خاطر. چرا كه قرار است ما تنها وظیفه‌مان را انجام دهیم و نتیجه را به خداوند واگذار كنیم.

از دیگر خصوصیات صاحب اندیشه صحیح این است كه از خدای سبحان می‌خواهد همه مومنین از ثمرات مختلف بهره‌مند شوند، اینكه اهل ایمان نتایج اعتقاداتشان را در همین عالم ببینند.

در اندیشه صحیح از خداوند می‌خواهیم تا همه مومنین بیابند كه هدف گرا بودن، امور را برایشان سهل و راحت می‌‌كند، متوجه شوند صبر چقدر ثمر بخش است، شكر تا چه اندازه حلاوت دارد و ...

در اندیشه صحیح، خواهان این هستیم كه همه مومنین در زندگیشان لذت معتقد بودن را بچشند.

این نكته قابل تأمل است كه نباید تصور كنیم باورها و تلاش‌هایمان در دنیا، در عالم دیگر ثمر می‌دهد. تک تک ما در همین دنیا نتایج افكار و اعمالمان را خواهیم دید. البته این امر زمان می‌برد، نباید انتظار داشته باشیم تفكر مثبت یكباره ما را تغییر دهد، همان طور كه تفكر منفی هم یكباره به زندگی ما لطمه نمی‌زند.

اندیشه منفی به تدریج از صفحه ذهنمان پاك می‌شود و اندیشه مثبت جایگزین آن می‌گردد.

هدیه به پیشگاه مطهر امیرالمومنین علی علیه السلام صلوات.

فرآوری: محمدی

بخش قرآن تبیان


منابع:

سایت امام رئوف

سایت پرسمان

مطالب مرتبط:

تنها به کارهای خوب فکر کن!

راه های تبدیل بدبینی به خوش بینی

راهکارهای رهایی از سوءظن و بدبینی

سوره مثبت اندیشی قرآن

تأکید قرآن بر مثبت نگری در زندگی

توصیه خداوند به بدبین ها

الان فهمیدم مقصرخودمم نه دیگران!

راه درست فکر کردن و شاد زیستن

مثبت نگری به رفتار دیگران از دیدگاه قرآن