وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شكهائی كه نماز را باطل می كنند هشت تا می باشند: 1ـ شك در شماره ركعت های نماز دو ركعتی مثل نماز صبح و نماز مسافر، ولی شك در شماره ركعت های نماز مستحب دو ركعتی و بعضی از نمازهای احتیاط نماز را باطل نمی كند. 2ـ شك در شماره ركعت های نماز سه ركعتی. 3ـ آنكه در
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نوافل شبانه روز چند رکعت است؟

احکام

شك هایی كه نماز را باطل می‌كنند هشت تا می‌باشند: 1ـ شك در شماره ركعت‌های نماز دو ركعتی مثل نماز صبح و نماز مسافر، ولی شك در شماره ركعت‌های نماز مستحب دو ركعتی و بعضی از نمازهای احتیاط نماز را باطل نمی‌كند. 2ـ شك در شماره ركعت‌های نماز سه ركعتی. 3ـ آنكه در نماز چهار ركعتی شك كند كه یك ركعت خوانده یا بیشتر. 4ـ آنكه در نماز چهار ركعتی پیش از تمام شدن سجده دوم، شك كند كه دو ركعت خوانده یا بیشتر. 5ـ شك بین دو و پنج یا دو بیشتر از پنج. 6ـ شك بین سه و شش یا سه و بیشتر از شش. 7ـ شك در ركعت‌های نماز كه نداند چند ركعت خوانده است. 8ـ شك بین چهار و شش یا چهار و بیشتر از شش، چه پیش از تمام شدن سجده دوم باشد یا بعد از آن.


 

سوال: اگر خانمی در بین نماز قسمتی از بدنش پیدا شود، آیا نمازش باطل است؟

بر فرض سوال، اگر بعد از نماز بفهمد که مقداری از بدن یا مویش نمایان شده، نمازش صحیح است و اگر بین نماز بفهمد، باید فوراً آن‌ را بپوشاند و نماز او صحیح است؛ ولى در فرض دوم احتیاط مستحب این است که نماز را تمام کرده و دوباره بخواند. بهجت، محمد تقى، استفتاءات، ج‌2، ص 24، س 1526)

سوال: اگر با مُهری که به علت فراموشی با خود به منزل آوردیم نماز بخوانیم؛ نمازمان چه حکمی دارد؟

آیة الله خامنه ای(دام ظلّه):

در فرض سوال نماز خوانده شده صحیح است.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

 

آیة الله فاضل لنکرانی(ره):

اگر وقف مسجد باشد نماز با آن اشکال دارد.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

سوال: آیا می‌توان نمازهای یومیه (قضاء یا اداء) را به نماز جمعه اقتداء کرد؟

مراجع معظم تقلید، اقتداء نمازهای روزانه را به نماز جمعه جایز ندانسته‌اند.

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سوال، چنین است:

حضرت آیة الله العظمی خامنه‌ای(مد ظله العالی):

صحّت‏ آن، محل اشکال است.

 

حضرت آیة الله العظمی مکارم شیرازی(مد ظله العالی):

اشکال دارد.

 

حضرت آیة الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی):

احوط ترک آن است.

 

حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی(مد ظله العالی):

اقتداء صحیح نیست.

سوال: هنگام نماز در تلفظ حروف با مشکل روبرو هستم. مثلاً: در کلمه «اشهد» چندین بار باید «اش» را تلفظ کنم تا بتوانم کلمه را کامل ادا کنم. گاهی آنقدر این مسائل زیاد می شود که قادر به ادامه نماز نیستم. آیا می توانم نماز را با تلفظ فارسی بخوانم؟

آیة الله صافی گلپایگانی(دام ظلّه):

این کار وسوسه است و نماز به این کیفیت باطل است. شما لازم است نماز را بدون تکرار الفاظ بخوانید، هر چند این کار به نظرتان غلط باشد و فارسی خواندن صحیح نیست.

(استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم)

سوال: لطفاً مبطلات نماز را بیان فرمایید؟

جواب: دوازده چیز نماز را باطل می‌كند: 1ـ آنكه در بین نماز یكی از شرط‌ های آن از بین برود مثلاً در بین نماز بفهمد مكانش غصبی است. 2ـ آنكه در بین نماز عمداً یا سهواً یا از روی ناچاری، چیزی كه وضو یا غسل را باطل می‌كند پیش آید. 3ـ از مبطلات نماز آن است كه مثل بعضی كسانی كه شیعه نیستند دست ها را روی هم بگذارد. 4ـ آنكه بعد از خواندن حمد آمین بگوید ولی اگر اشتباهاً یا از روی تقیه بگوید، نمازش باطل نمی‌شود. 5ـ آنكه عمداً یا از روی فراموشی پشت به قبله كند یا به طرف راست یا چپ قبله برگردد. 6ـ آنكه عمداً كلمه‌ای بگوید كه از آن كلمه قصد معنی كند اگر چه معنی هم نداشته باشد. 7ـ آنكه در نماز با صدای بلند و عمدی بخندد. 8ـ آنكه برای كار دنیا عمداً با صدا گریه كند. 9ـ آنكه در نماز كاری كند كه صورت نماز را به هم بزند مثل دست زدن. 10ـ خوردن و آشامیدن در نماز. 11ـ شك در ركعت‌های نماز دو ركعتی و سه ركعتی یا در دو ركعت اول نمازهای چهار ركعتی. 12ـ آنكه ركن نماز را عمداً یا سهواً كم یا زیاد كند، یا چیزی را كه ركن نیست عمداً كم یا زیاد نماید. (توضیح المسائل دوازده مرجع, ج1, م1126 و1156)

سوال: آیا گریه كردن در نماز اشكال دارد؟

جواب: اگر از خوف خدا باشد اشكالی ندارد ولی در غیر این صورت نماز را باطل می‌كند. (توضیح المسائل دوازده مرجع, ج1, ص650)

سوال: شك هایی كه بروز آنها نماز را باطل می‌كند را لطفاً بیان فرمائید؟

جواب: شك هائی كه نماز را باطل می‌كنند هشت تا می‌باشند:

1ـ شك در شماره ركعت‌های نماز دو ركعتی مثل نماز صبح و نماز مسافر، ولی شك در شماره ركعت‌های نماز مستحب دو ركعتی و بعضی از نمازهای احتیاط نماز را باطل نمی‌كند. 2ـ شك در شماره ركعت‌های نماز سه ركعتی.

3ـ آنكه در نماز چهار ركعتی شك كند كه یك ركعت خوانده یا بیشتر. 4ـ آنكه در نماز چهار ركعتی پیش از تمام شدن سجده دوم، شك كند كه دو ركعت خوانده یا بیشتر. 5ـ شك بین دو و پنج یا دو بیشتر از پنج. 6ـ شك بین سه و شش یا سه و بیشتر از شش. 7ـ شك در ركعت‌های نماز كه نداند چند ركعت خوانده است. 8ـ شك بین چهار و شش یا چهار و بیشتر از شش، چه پیش از تمام شدن سجده دوم باشد یا بعد از آن. (توضیح المسائل دوازده مرجع, ج1, م1165)

سوال: آیا فرد مجرد می تواند برای نمازهای قضای میّتی اجیر شود یا اینکه اجیر باید متأهل باشد؟

جواب: هر کس قضای نماز او را به طور صحیح بجای آورد مانعی ندارد و مجرد و متأهل بودن شرط نیست. (توضیح المسائل 12 مرجع، ج 1، ص 861، 1538)

سوال: نوافل شبانه روز چند رکعت است؟

جواب: نوافل شبانه روز سی و چهار رکعت است که هشت رکعت آن نافله ظهر است و هشت رکعت نافلة عصر، و چهار رکعت نافلة مغرب، و دو رکعت نافلة عشاء و یازده رکعت نافلة شب، و دو رکعت نافلة صبح می باشد و چون دو رکعت نافلة عشاء را بنا بر احتیاط واجب باید نشسته خواند، یک رکعت حساب می شود. ولی در روز جمعه بر شانزده رکعت نافلة ظهر و عصر، چهار رکعت اضافه می شود.

فرآوری: آمنه اسفندیاری 

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء قم

سایت اندیشه قم ـ بخش استفتائات

توضیح المسائل دوازده مرجع, ج1

سایت اسلام کوئیست

 

مطالب مرتبط:

احکام نماز جماعت

ثواب نماز جماعت

مکروهات نماز جماعت

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین