سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هفدهمین دوره بازیهای آسیایی هم به پایان رسید؛ دوره ای که بیم ها و امیدهای زیادی در کارنامه ورزشی ایران به جای گذاشت. بیم از دست دادن رتبه چهارمی دوره قبل بازی های آسیایی و ترس این که آیا با این روند این امکان را خواهیم داشت که 4 سال دیگر قزاق های پرمدعا و
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عملکرد ایران؛ طلای بیشتر ، مدال کمتر


هفدهمین دوره بازیهای آسیایی هم به پایان رسید؛ دوره‌ای که بیم‌ها و امیدهای زیادی در کارنامه ورزشی ایران به جای گذاشت. بیم از دست دادن رتبه چهارمی دوره قبل بازی‌های آسیایی و ترس این‌که آیا با این روند این امکان را خواهیم داشت که 4 سال دیگر قزاق‌های پرمدعا و یا اصولا رقبایی از این دست را بگیریم و دست‌کم به همان رتبه چهارمی برگردیم یا نه؟

کاراته

بیم این‌که آیا در هجدهمین دوره ورزشکاران ما صلابت آن را دارند که با سمبه پر زور چنان در محافل بین‌المللی حاضر شوند که دیگر اگر ناداوری هم باشد حداقل گریبان کاروان ما را نگیرد و هزاران بیم دیگر... هرچند که از نگاه کارشناسانی چون مصطفی هاشمی‌طبا اگر بحث ناداوری‌ها هم وجود نداشت باز هم بعید بود می‌توانستیم در تعداد مدال طلا به قزاقستان برسیم. با این احوال تنها روزنه امیدی که در بازی‌های آسیایی اینچئون قوت قلبمان شد افزایش رکورد مدال‌های زرینمان بود. هرچند که نسبت به دوره قبل (20 طلا) این بار در کره‌جنوبی یک طلا بیشتر گرفتیم اما وقتی روی این موضوع زوم می‌شویم که کاروان کمی ایران در اینچئون کاهش 100 نفری نسبت به بازی‌های آسیایی گوانگجو (326 ورزشکار) داشته، بارقه‌های امید در دلمان پررنگ می‌شود. فکر کردن به طلای ارزشمند و تاریخی والیبال که بعد از 56 سال به دست آمد هم امیدوارمان می‌کند و نیز مدال طلای دوچرخه‌سواری و تیروکمان...

به هر حال پرونده هفدهمین دوره بازی‌های آسیایی دیگر بسته شد؛ آن هم با 21 طلا، 18 نقره و 18 برنز. یک حساب سرانگشتی و مقایسه مدال‌ها با بازی‌های آسیایی گوانگجو نشان می‌دهد که در دوره قبل ایران با 20 طلا، 15 نقره و 24 برنز درحالی بالاتر از قزاقستان در رتبه چهارم قرار گرفت که اگرچه در اینچئون از نظر تعداد مدال طلا رشد داشت و حتی رکورد بیشترین مدال طلا پس از انقلاب را شکست اما از نظر مجموع تعداد مدال‌ها و رتبه سقوط کرد. این موضوعی است که قطعا نیازمند بحث‌ و بررسی‌های کارشناسانه است.

بازنده ها

فوتبال اولین رشته ای است که لقب بازنده ها را از آن خود می کند. نتایج فوتبال در سال های اخیر آنقدر ضعیف و تاسف آور بوده است که دیگر نتایج فوتبال برای کسی تعجب آور نیست اما خوردن چهار گل از ویتنامی که جایگاهی در فوتبال آسیا ندارد باعث شد تا از فوتبال به عنوان بزرگ ترین بازنده نام ببریم.

تکواندو، کاراته و البته ووشو بدون هیچ شکی پشتوانه ورزش ایران در بازی های مختلف هستند. البته یک برادر ناخلف به نام جودو همیشه کار را نیمه تمام می گذارد

هندبال دیگر رشته ای است که نتوانست انتظارات را برآورده کند. رشته ای که در دوره گذشته توانسته بود روی سکو برود و مدال برنز بگیرد در این دوره چهارم شد تا نسبت به دوره گذشته نزول داشته باشد.

جودوکاران کاری نکردند که قبلا انجام نشده باشد. عملکرد ضعیف خود در دوره گذشته را تکرار کردند تا همچنان بی مدال ترین رشته رزمی ایران به شمار بروند.

شنا نیز عملکرد ضعیفی از خود به معرض نمایش گذاشتند . شاید شناگران ایرانی خیلی از رکوردهای داخلی را جابجا کردند اما در رشته ای که مدال های زیادی در آن توزیع می شود ایران حتی یک مدال هم کسب نکرد تا این بار نیز مدال ها غرق شوند.

ژیمناستیک رشته پر مدال دیگری است که ایران در آن به توفیق قابل توجه ای دست پیدا نکرد. رشته ای که نشان می دهد باید بیش از گذشته بر عملکرد آن نظارت شود و امکانات بیشتری برای ورزشکاران آن در نظر بگیرند تا بتوانند نتایج بهتری در سالهای آینده کسب کنند.

وزنه برداری نیز با آن همه ادعا تنها یک مدال طلا و یک نقره بدست آورد که آن هم کاملا قابل پیش بینی بود و این رشته یک شکست خورده به تمام معنا بود. رشته ای که در دوره گذشته بیش از این مدال کسب کرده بود و انتظار می رفت در این دوره مدال های بیشتری برای کاروان ایران کسب کند .

تکواندو بهترین نتیجه و جودو بدترین نتیجه

تکواندو، کاراته و البته ووشو بدون هیچ شکی پشتوانه ورزش ایران در بازی های مختلف هستند. البته یک برادر ناخلف به نام جودو همیشه کار را نیمه تمام می گذارد.

رزمی‌کاران ایران درحالی اینچئون کره‌جنوبی را ترک کردند که بررسی عملکرد آن‌ها در هفدهمین دوره بازی‌های آسیایی نشان می‌دهد که آن‌ها سهم زیادی در مدال‌آوری کاروان ایران داشتند. درحالی که تکواندو بهترین نتیجه‌ رزمی‌کاران را در کارنامه خود ثبت کرد، جودو با بدترین نتیجه‌ تاریخی‌اش در اینچئون پیکان انتقادها را به سوی خود گرفت. از مجموع‌21 طلا، 18 نقره و 18 برنزی که ایران در کره گرفت، 8 طلا، 8 مدال نقره و 5 برنز حاصل کار رشته‌های رزمی ‌بود که ‌از این تعداد مدال، 4 طلا، 2 نقره و یک برنز متعلق به تکواندو بود. این بهترین نتیجه‌ تاریخ تکواندو به لحاظ کسب مدال طلا در بازی‌های آسیایی است. البته تیم تکواندوی بانوان ایران هم نتیجه‌ خوبی را کسب کرد و از 5 ‌نماینده‌ای که داشت‌2 مدال نقره و یک برنز گرفت. در مقابل اما جودو بدون کسب حتی یک مدال برنز اینچئون را ترک کرد. بوکس با 2 نقره و یک برنز، کاراته با 3 طلا، 2 برنز، ووشو با یک طلا، 2 نقره و یک برنز دیگر رشته‌های رزمی‌ مدال‌آور ایران در اینچئون بودند.

والیبال ایران

درخشش والیبال ، حسرت بسکتبال

در بین رشته‌های تیمی، ایران عملکردی متفاوت داشت. در شرایطی که والیبالی‌های خسته، طلسم‌شکنی کرده و اولین طلای تاریخی‌ در بازی‌های آسیایی را گرفتند، بسکتبالی‌ها در حسرت طلا ماندند و با قبول شکست برابر میزبان دوم شدند. شاگردان کواچ که با شکست تیم‌های هنگ‌کنگ، هند، مالدیو، قطر، کره‌جنوبی، کویت، چین و ژاپن قهرمان شدند،‌ در این دوره از مسابقات تنها 2 ست به حریفان واگذار کردند؛ یکی برابر کره‌جنوبی و دیگری در فینال مقابل ژاپن. در بسکتبال اما توقعات برآورده نشد؛ شاگردان بچیروویچ در این دوره از بازی‌ها‌ هند، فیلیپین، ژاپن، مغولستان، چین و قزاقستان را شکست دادند و در دیدار پایانی نتیجه را به کره‌جنوبی میزبان واگذار کردند تا مدال نقره‌شان مدال دلچسبی نباشد. هندبال پرحاشیه که در دوره گذشته نایب‌قهرمان شده بود، نتوانست حداقل عنوان دوره گذشته خود را تکرار کند و در جایگاه چهارم ایستاد. اما کبدی‌کاران مرد و زن ایران با قبول شکست برابر هند در فینال مسابقات عنوان نایب‌قهرمانی را کسب کردند تا همچنان بیخ‌گوش هندی‌ها قرار بگیرند.

زنان مدال آور

کمیته ملی المپیک با توجه به محدودیت بودجه تصمیم گرفت کاروانی کیفی به بازی‌های آسیایی اعزام کند. البته درباره بانوان این شرایط فرق می‌کرد و ورزشکاران مدال‌آور و ورزشکارانی که حتی شانس مدال نداشتند به این بازی‌ها اعزام شدند.

اگرچه تعداد ورزشکاران اعزامی زن نسبت به دوره قبلی کمتر بود، اما تعداد مدال‌آوران نسبت به دوره گذشته هم طلا و هم نقره افزایش یافت.

کاروان ایران در بازی‌های آسیایی 2014 با 58 ورزشکار زن در بازی‌های آسیایی شرکت کرد که توانست 2 طلا، 7 نقره و 7 برنز کسب کند. در دوره قبلی بازی‌های ایران 88 ورزشکار زن داشت که آنها توانستند یک طلا، 4 نقره و 7 برنز کسب کنند.

در بین رشته‌های تیمی، ایران عملکردی متفاوت داشت. در شرایطی که والیبالی‌های خسته، طلسم‌شکنی کرده و اولین طلای تاریخی‌ در بازی‌های آسیایی را گرفتند، بسکتبالی‌ها در حسرت طلا ماندند و با قبول شکست برابر میزبان دوم شدند

قایقرانی بانوان یکی از رشته‌هایی بود که توانست تعداد مدال‌هایش را نسبت به دوره قبل بیشتر کند. اگرچه در بین قایقرانان ورزشکار طلایی نبود، اما روئینگ، کایاک و اسلالوم عنوان دار شدند. در دوره قبلی در سال 2010 ایران در اسلالوم و آبهای آرام مقامی نداشت.

در رشته تیراندازی نیز بانوان رکورددار شدند و مدال طلا را به دست آوردند.

ایران پیشتاز کشورهای اسلامی

ایران به عنوان کشور مسلمان نشان داده است می تواند در زمینه های مختلف گوی سبقت را از رقبا بدزدد. نتایج این مسابقات، بیش از پیش نشان داد که زنان ایرانی همپای مردان ورزشکار ایرانی، با حفظ حیا و حجاب خود می توانند بر صدر سکوی افتخارات بین المللی جای گیرند و برخورد های خصمانه و ضد اسلامی برخی فدراسیون های جهانی نباید عزم جزم بانوان پهلوان و عفیف ما را سست کند.

موفقیت بانوان ورزشکار ایرانی به خوبی نشانگر این مسئله است که حجاب آنها مانعی برای رسیدن به موفقیت نیست و تبلیغات فراوانی در زمینه حجاب در رسانه های مختلف صورت می گیرد.

حسین محمدی

بخش ورزشی تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین