سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آنچه حمید درخشان برای تیمش تجویز كرده بود برهان خلف قانون نانوشته ای است كه حكم می كند اگر حمله كردی و گل نزدی، منتظر دریافتش باش.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نقش ویژه درخشان در شکست پرسپولیس


آنچه حمید درخشان برای تیمش تجویز كرده بود برهان خلف قانون نانوشته ای است كه حكم می كند "اگر حمله كردی و گل نزدی، منتظر دریافتش باش".


درخشان

اما سرمربی قرمزها تیمش را به گونه ای در فولادشهر آرایش كرده بود كه اگر سپاهان سه نود دقیقه متوالی هم حمله می كرد حتی یك بار هم توپ روی دروازه اش نمی آمد،گل خوردن دیگر جای خود.

پرسپولیس به دنبال یك امتیاز بود اما بدترین روش ممكن را برای رسیدن به این حداقل انتخاب كرد.درخشان می دید كه تنها به واسطه خوش شانسی تیمش و بی دقتی حمله وران حریف گل نمی خورد اما آن را به پای ثبات مدافعان تیمش گذاشت و تصور كرد این صلابت اصولا دروغین پایدار می ماند.

حق سپاهان برد بود، زردها باید خیلی زودتر از دقیقه 5+90 به گل می رسیدند اما در وهله نخست شانس همراهشان نبود و بدشانسی مضاعف اینكه نیلسون در فرم ایده آلش قرار داشت.

حق سپاهان برد بود اما سزای هواداران پرسپولیس تحمل آن همه فشار و استرس و سرانجام فرو ریختن مقاومت متزلزل تیم شان در ثانیه های پایانی نبود.

پرسپولیس می توانست ببازد اما نه به این شكل كه درخشان آن را دردناك كرد.

نكته اصلی اینجا بود؛ سرمربی پرسپولیس بازی را با یك هافبك دفاعی شروع كرد اما وقتی داور سوت پایان را زد قرمزها 3 هافبك دفاعی وسط زمین داشتند. پرسپولیس باخت نه به واسطه بدشانسی. آنها در دقیقه نود و پنج گل نخوردند بلكه زمانی بازی را واگذار كردند كه ترس وارد محاسبات درخشان شد. تعویض های دفاعی موجب شده بود هادی عقیلی و شجاع خلیل زاده مشتری دائم باكس هجده قدم قرمزها باشند.فركی بدون دغدغه مدافعان تیمش را جلو كشید چون ایمان داشت مهاجمان حریف سرعت و توان خلق ضد حمله برق آسا را ندارند.

اما ریشه این مشكل كجا بود؟ آدرس دقیقش جایی است كه كاپیتان پرسپولیس بازی می كرد. محمد نوری به عنوان بازیساز اصلی با توجه به كندی آزار دهنده اش در سرعت دادن به بازی و ضعفش در تعویض حالت تدافعی به هجومی عملا بازی را یك گله كرده بود و مهمتر از این نقیصه او حضور طارمی در نوك پیكان هجومی قرمزها بود كه بدون استثنا در همه كورس ها بازنده شد.

طارمی نه استیل مهاجم فوتبال ضد حمله محورانه را دارد و نه اصولا سرعت و هوش این نوع از فوتبال را.عباس زاده هم ایضا.

پرسپولیس باخت نه به واسطه بدشانسی. آنها در دقیقه نود و پنج گل نخوردند بلكه زمانی بازی را واگذار كردند كه ترس وارد محاسبات درخشان شد

اما درخشان این ضعف بزرگ را دید و عوض اصلاح آن بدترین تصمیم ممكن را گرفت.او عوض استفاده از عالیشاه در پست مهاجم نوك به جای طارمی،این مهره دونده را تعویض كرد تا با این تعویض اشتباه مجوز نفوذ عقیلی و خلیل زاده را امضا كند.

پرسپولیس در دقیقه 95 گل خورد اما بازی را وقتی باخت كه عملا در دفاع محتاج شانس بود و در حمله عاجز از تنها یك ضد حمله.

اگر ضربه مهدی شریفی در ثانیه های پایانی عوض تور دروازه راهی خارج می شد و بازی با تساوی به پایان می رسید درخشان از تعویض های طلایی اش حرف می زد و تمام قد از تفكر صرفا تدافعی اش دفاع می كرد اما اینگونه نشد تا او یكی از تلخ ترین شكست های چند سال اخیر را به هواداران تیمش تحمیل كند.

اتوبوس پرسپولیس از همان ابتدای بازی نشان داد تحمل حملات پردامنه حریف را ندارد و دست كم بهترین روش این بود كه درخشان قمار كند و بیشتر به فكر استفاده از ضد حملات باشد تا اضافه كردن هافبك دفاعی و دفاع محض.در آن صورت و در بدترین حالت پرسپولیس باز هم می باخت اما با سر و شكلی موجه تر و دست كم آبرومندانه.

درخشان به این دفاع دل خوش كرده بود اما صحنه گل را مرور كنید؛ عباس زاده در میانه میدان هر كاری كرد نتوانست توپ را از حاج صفی بگیرد، هافبك زردها ده پانزده متر نفوذ كرد و بدون مزاحمت ان سه هافبك دفاعی قرمزپوش سانترش را كشید، میثم حسینی در زدن ضربه سر عاجز بود و خلعتبری با آن قامت موفق.محسن بنگر تعلل كرد و ضربه اول را نزد تا شریفی سرانجام صاحب توپی شود كه پرسپولیسی ها هركاری كردند نتوانستد در سی ثانیه قبل آن را لمس كنند.مجازات سنگینی بود برای مربی ای كه بیش از اندازه به این نوع از دفاع مومن بود.

مهدی طاهرخانی

بخش ورزشی تبیان
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین