سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بسیاری افراد از اهمیت منیزیم آگاه نیستند، ولی برای مثال، از فواید آهن و کلسیم باخبرند. در صورتی که این عنصر برای مغز، قلب و عملکرد ماهیچه ها، حیاتی و همراه با ویتامین K و D برای افزایش و بهبود سلامت استخوان ها ضروری است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

5 علامت هشداردهنده کمبود منیزیم


بسیاری افراد از اهمیت منیزیم آگاه نیستند، ولی برای مثال، از فواید آهن و کلسیم باخبرند. در صورتی که این عنصر برای مغز، قلب و عملکرد ماهیچه‌ها، حیاتی و همراه با ویتامین K و D برای افزایش و بهبود سلامت استخوان‌ها ضروری است.


مکمل منیزیم

کمبود منیزیم چنان شایع است که به جرئت می‌توان گفت درصد قابل توجهی از آدم‌ها به آن مبتلا هستند. پنج علامت هشداردهنده زیر ممکن است کمبود این عنصر حیاتی و مهم را نشان دهد:

زنگ زدن گوش یا کم‌شنوایی

وزوز گوش یا صدای زنگ زدن مداوم گوش و نیز کم‌شنوایی از علائم شایع کمبود منیزیم است. مطالعات و تحقیقات بی‌شماری درباره ارتباط سلامت گوش و دریافت منیزیم کافی صورت گرفته است. تحقیقی در چین مشخص کرده است دریافت مقدار کافی از این عنصر، از تشکیل رادیکال‌های آزادی که به ناشنوایی منجر می‌شود، جلوگیری می‌کند. در تحقیق دیگری در مایوکلینیک نیز معلوم شد اکثر موارد مکمل‌های منیزیم، به درمان بیمارانی که دچار کم‌شنوایی شده بودند، کمک کرد تا آن‌ها طی سه ماه شنوایی خود را دوباره به دست آورند.

گرفتگی عضلات

منیزیم برای بهبود عملکرد عضلات، عنصری حیاتی است. بدون این عنصر، بدن ممکن است دچار رعشه یا تشنج شود؛ زیرا این عنصر اجازه می‌دهد ماهیچه‌ها در حالت شل و ریلکس باشند. به همین علت است که برای مثال از قطره اکسید منیزیم برای تسکین درد زایمان استفاده می‌کنند و به همین دلیل، منیزیم در بسیاری از مکمل‌های خواب‌آور یافت می‌شود. بنابر این، نبود مقدار کافی این عنصر، ممکن است به تیک‌های ماهیچه‌های صورت، گرفتگی یا لرزش پا هنگام خواب منجر شود.

میزان کم منیزیم ممکن است روی عملکرد ماهیچه‌های سراسر بدن از جمله عضله و ماهیچه‌های قلب تأثیر بگذارد.

افسردگی

یک قرن پیش، وقتی دکترها از منیزیم برای درمان اختلالات روحی استفاده کردند، ارتباط بین میزان کم منیزیم و افسردگی کشف شد. با تحقیق در بیمارستان روان‌پزشکی کرواسی، علم جدید نیز این یافته را دوباره به اثبات رساند. در بسیاری از بیمارانی که خودکشی کرده بودند، میزان این عنصر حیاتی و مهم، به شدت پایین بوده است. مزیت بسیار مهم منیزیم بر دیگر داروهای ضد افسردگی رایج، فقدان عوارض جانبی ناشی از مصرف این داروهاست.

عملکرد غیرطبیعی قلب

همان طور که گفته شد، میزان کم منیزیم ممکن است روی عملکرد ماهیچه‌های سراسر بدن از جمله عضله و ماهیچه‌های قلب تأثیر بگذارد. مقدار ناکافی منیزیم ممکن است بیماری‌هایی پدید بیاورد که به آن، آریتمی قلبی یا تپش نامنظم گفته می‌شود و ممکن است عوارض بسیار خطرناکی از جمله سکته قلبی یا مغزی به دنبال داشته باشد. به همین دلیل، برای مثال پزشکان مرکز هنری لوهارت برای درمان بیماران آریتمی از داروی حاوی منیزیم استفاده می‌کنند.

سنگ‌های کلیه ممکن است دردهای زجرآوری پدید بیاورد. بنابر این خوب است بدانید چیزی به سادگی مکمل منیزیم می‌تواند از تشکیل آن جلوگیری کند.

سنگ کلیه

بسیاری از مردم بر این باورند که سنگ‌های کلیه به دلیل کلسیم اضافی ایجاد می‌شوند، در صورتی که فقدان منیزیم مسبب آن می‌شود. منیزیم با جلوگیری از چسبیدن کلسیم به یون اگزالات، مانع تشکیل این سنگ‌ها می‌شود. سنگ‌های کلیه ممکن است دردهای زجرآوری پدید بیاورد. بنابر این خوب است بدانید چیزی به سادگی مکمل منیزیم می‌تواند از تشکیل آن جلوگیری کند. در صورت وجود هر یک از این علائم، بهتر است با پزشک خود مشاوره کنید. همچنین عاقلانه است از رژیمی غذایی پیروی کنید که سرشار از مواد غذایی منیزیم‌دار چون بامیه، تخمه آفتابگردان، تخمه کدو، سویا، لوبیا قرمز، بادام و بادام هندی و اسفناج باشد.

منبع: روزنامه جام جم


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: er_66

برگرفته از گروه: اطلاعات دارویی و پزشکی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین