سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در شرایطی که فرد، آسیب دیدگی زانو یا سابقه جراحی داشته باشد، یا آسیب دیدگی های درمان نشده در رباط های صلیبی زانو داشته باشد، استفاده از تردمیل مناسب نیست.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

باید و نبایدهای تردمیل را می‌دانید؟


در شرایطی که فرد، آسیب‌دیدگی زانو یا سابقه جراحی داشته باشد، یا آسیب‌دیدگی‌های درمان نشده در رباط‌های صلیبی زانو داشته باشد، استفاده از تردمیل مناسب نیست.


تردمیل

عضو انجمن آسیب‌های ورزشی، آرتروسکوپی و جراحی زانو، استفاده از تردمیل را برای زانوهایی که شدیداً پرانتزی هستند، افرادی که تحت اعمال جراحی دیسک کمر قرار گرفته‌اند و افرادی که سابقه پیچ‌خوردگی مکرر مچ پا دارند، مناسب ندانست.

آرش شرافت وزیری گفت: با توجه به سرد شدن هوا و شرایط نامناسب آب‌وهوا که پیش رویمان است، می‌توان به‌جای پیاده‌روی بیرون از خانه، از نقاله یا تردمیل (Treadmill) استفاده کرد. دویدن روی تردمیل، دقیقاً مشابه دویدن روی زمین نیست، چون این دستگاه سرعت را تنظیم می‌کند و حتی در صورت خستگی، اجازه تغییر سرعت را نمی‌دهد و به‌علاوه این امکان را می‌دهد تا بتوان مراحل دویدن را ثبت و جهت بررسی و مقایسه بعدی به‌کار گرفت.

این جراح استخوان و مفاصل تصریح کرد: برای بررسی این موضوع که آیا دویدن بر روی تردمیل باعث درد زانو می‌شود و در باشگاه‌ها دیده می‌شود که افراد به دلیل ترس از آسیب‌دیدگی زانو از تردمیل فراری هستند صحیح است یا خیر، باید شرایط دویدن مناسب را دانست. دویدن جزو ورزش‌های با فشار بالا (High Impact) بر روی مفاصل تحمل کننده وزن (Weight Bearing) خصوصاً زانو و مچ پا است و این موضوع با بالاتر بودن وزن شخص، شدیدتر می‌شود.

دویدن بر روی هر سطحی، چه روی زمین باشد یا بر روی تردمیل، در شرایطی مناسب نخواهد بود که شخص، آرتروز یا ساییدگی غضروفی و ستون فقرات داشته یا وزن بالایی دارد.

بنابر این دویدن بر روی هر سطحی، چه روی زمین باشد یا بر روی تردمیل، در شرایطی مناسب نخواهد بود که شخص، آرتروز یا ساییدگی غضروفی و ستون فقرات داشته یا وزن بالایی دارد. همچنین در شرایطی که فرد، آسیب‌دیدگی زانو یا سابقه جراحی داشته باشد، یا آسیب‌دیدگی‌های درمان نشده در رباط‌های صلیبی زانو داشته باشد، استفاده از تردمیل مناسب نیست.

این جراح مفاصل و استخوان گفت: زانوهایی که شدیداً پرانتزی هستند، افرادی که تحت اعمال جراحی دیسک کمری و تحت درمان‌های تعویض مفصل قرار گرفته‌اند و افرادی که سابقه پیچ‌خوردگی مکرر مچ پا دارند نیز نباید از این دستگاه استفاده کنند. شرافت وزیری ادامه داد: به این ترتیب در صورتی که فردی دارای یک زانوی نرمال باشد، با رعایت اصول و داشتن کفش مخصوص، دویدن چه بر روی تردمیل و چه بر روی زمین، منعی ندارد.

هرگز با پاهای برهنه بر روی تردمیل پیاده‌روی نکنید یا ندوید و حتماً باید کفش‌های مخصوص دویدن را پوشیده باشید، چرا که خطر بالای آسیب‌دیدگی را در بر خواهد داشت.

وی نکات مهم برای دویدن بر روی تردمیل را این‌گونه شرح داد:

1) هرگز با پاهای برهنه بر روی تردمیل پیاده‌روی نکنید یا ندوید و حتماً باید کفش‌های مخصوص دویدن را پوشیده باشید، چرا که خطر بالای آسیب‌دیدگی را در بر خواهد داشت.

2) شروع حرکت و پایان حرکت بر روی تردمیل، همواره با سرعت بسیار آهسته انجام شود.

3) همواره گیره ایمنی دستگاه را به خود متصل کنید.

4) در صورتی که در حین دویدن، احساس سرگیجه و یا سیاهی رفتن چشم‌ها را دارید، بلافاصله تمرین را متوقف کنید.

5) همواره گرم کردن (Warm Up) و سرد کردن (Cool Down) با سرعت‌های پایین صورت بگیرد.

6) در هنگام دویدن، از گرفتن دستگیره خودداری کنید، چرا که باعث افزایش شانس آسیب‌دیدگی شما می‌شود و در صورتی که نمی‌توانید بدون گرفتن آن بدوید، سرعت شما نامناسب است.

تردمیل

7) از اشتباهات شایع در حین دویدن روی تردمیل، کوتاه کردن قدم‌ها و تندتر کردن سرعت قدم‌ها (Over Striding) به علت استرس ناشی از افتادن از روی دستگاه است که باید از آن اجتناب کرد.

8) همواره سعی شود که فرود پا بجای پاشنه بر روی سینه پا باشد.

9) از آنجا که جهت حرکت تردمیل به سمت عقب و جهت حرکت پای شما به سمت جلو است، همواره سعی کنید برای جلوگیری از ایجاد نیروی مخالف (Shearing Force) روی مچ و زانوها، فرود پاها تقریباً در زیر مرکز ثقل بدنتان باشد و خیلی جلوتر از بدن، پاهایتان فرود نیاید.

10) مرتباً برنامه سرعت و شیب دستگاه را تغییر دهید تا بدنتان به یکنواختی دستگاه عادت نکند.

11) هرگز ناگهان در حین دویدن از دستگاه پایین نیایید.

12) از دویدن طولانی‌مدت بر روی شیب‌های بالاتر از 6-7 خودداری کنید و حتماً بعد از حدود 5 دقیقه، شیب را کاهش دهید تا از فشار مضاعف بر روی کمر و زانوها خودداری کنید. البته پیاده‌روی‌های قدرتی بر روی شیب‌های بالا مشکلی در پی نخواهد داشت.

منبع: فارس


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: فاطیما احیا

برگرفته از گروه: ورزش و تحرک

 

مطالب مرتبط:

فواید و مضرات تردمیل

راهنمای خرید دستگاه دوی درجا ( تردمیل)

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین