سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شاید هیچ اتفاقی برای یک پدر و مادر، وحشت آورتر از پیدا کردن پاکت سیگار در کیف نوجوانش نباشد. در آن وقت، اولین سوالی که در ذهن هر پدر و مادری شکل می گیرد، این است که: «حالا باید چه کار کرد؟»
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دشمن فرزندتان را بشناسید!

چگونه از سیگاری شدن فرزندمان جلوگیری کنیم؟


شاید هیچ اتفاقی برای یک پدر و مادر، وحشت‌آورتر از پیدا کردن پاکت سیگار در کیف نوجوانش نباشد. در آن وقت، اولین سوالی که در ذهن هر پدر و مادری شکل می‌گیرد، این است که: «حالا باید چه کار کرد؟»


سیگار

امیدواریم شما از آن دسته افرادی نباشید که به این سوال ناخوشایند رسیده باشید. 10 توصیه زیر را به کار ببندید تا هیچ‌وقت با چنین موقعیتی مواجه نشوید:

 

1) سرنخ جذاب بودن سیگار را شناسایی کنید

بعضی اوقات، نوجوانان سیگار می‌کشند تا استقلال و خودرأی بودن خود را به رخ شما بکشند. گاهی هم برای پیدا کردن دوستان جدید یا جا افتادن در جمع خاصی، سیگار می‌کشند. حتی بعضی از آن‌ها از سیگار به‌عنوان وسیله‌ای برای لاغر شدن و وزن کم کردن استفاده می‌کنند! برای پیشگیری از انجام چنین کارهای احمقانه‌ای، بهتر است با فرزند خود صحبت کنید. نظر او را در مورد سیگار کشیدن و افراد سیگاری بخواهید. حتی از او بپرسید چند دوست سیگاری دور و بر خود دارد. علاوه بر آن می‌توانید حقه‌های صنایع دخانیات برای جذب مشتری را برای فرزند نوجوان خود توضیح دهید. مثلاً به او بگویید چنین شرکت‌هایی پول‌های هنگفتی به هنرپیشه‌ها می‌پردازند تا در انظار عمومی، سیگار به دست بگیرند. این کار هنرپیشه‌ها چنین فکری را در ذهن نوجوانان تداعی می‌کند که پول، معروفیت، خوش‌تیپی و سیگار، همه در کنار هم قرار دارند.

 

2) با سیگار کشیدن فرزندتان، قاطعانه مخالفت کنید

شاید پیش خود فکر کنید که فرزندتان اصلاً به شما گوش نمی‌دهد یا حرف‌های شما هیچ اثری روی او ندارد؛ اما شما باید به‌هرحال مخالفت خود را با سیگار به زبان بیاورید. این قاطعیت شما اثری بسیار بزرگ‌تر از چیزی دارد که تصورش را می‌کنید. تحقیقات نشان داده نوجوانانی که والدین آن‌ها اجازه سیگار کشیدن به فرزندشان نمی‌داده‌اند، کمتر از سایرین سیگاری شده‌اند.

فرزند نوجوان شما ممکن است با شرکت در جمع‌های خاصی، متقاعد به سیگار کشیدن شود. اگر مهارت ابراز نظر و «نه گفتن» را به فرزند خود بیاموزید، کمک بسیار بزرگی به او کرده‌اید. حتی بهتر است چنین مهارتی را با فرزندتان تمرین کنید.

3) مثال‌های عینی برای فرزندتان بیاورید

همیشه نوجوانانی که والدین سیگاری دارند، بیشتر از بقیه به سیگار کشیدن روی می‌آورند؛ بنابر این اگر پدر یا مادری سیگاری هستند و فرزند نوجوانی در خانه دارند، باید سیگار کشیدن را ترک کنند. اگر چنین کاری برای شما واقعاً سخت و غیرقابل انجام است، حداقل سعی کنید داخل خانه و ماشین سیگار نکشید و تمام عذاب‌های روحی و جسمی را که سیگار به شما وارد می‌کند، برای نوجوان خود بازگو کنید.

 

4) به تصورات پوچ در مورد سیگار حمله کنید

برای فرزندتان توضیح بدهید که سیگار کشیدن، آن‌چنان هم که تبلیغ می‌کنند، کار شیک و باکلاسی نیست! افراد سیگاری، همیشه نفس بدبویی دارند. حتی مو و لباس آن‌ها هم بوی دود مانده می‌گیرد و بسیار بدبو و غیرقابل تحمل می‌شود. حتی اگر از زردی دندان‌ها بگذریم، سرفه‌های مزمن و کاهش انرژی برای فعالیت‌های روزمره، عوارض بسیار آزاردهنده‌ای هستند که افراد سیگاری را تهدید می‌کنند.

همیشه نوجوانانی که والدین سیگاری دارند، بیشتر از بقیه به سیگار کشیدن روی می‌آورند؛ بنابر این اگر پدر یا مادری سیگاری هستند و فرزند نوجوانی در خانه دارند، باید سیگار کشیدن را ترک کنند.

5) محاسبات مالی را از یاد نبرید

سیگار کشیدن، عادت بسیار پرهزینه‌ای است. می‌توانید پولی را که روزانه، ماهانه و سالانه صرف خرید سیگار می‌شود، همراه با فرزند خود محاسبه کنید. سپس این پول را با هزینه لازم برای خرید وسایل مورد علاقه نوجوانان مثل لباس‌، وسایل الکترونیکی و... مقایسه نمایید. این کار باعث می‌شود فرزند شما با ضررهای اقتصادی سیگار هم آشنا شود.

 

6) مهارت «نه گفتن» را به فرزندتان بیاموزید

فرزند نوجوان شما ممکن است با شرکت در جمع‌های خاصی، متقاعد به سیگار کشیدن شود. اگر مهارت ابراز نظر و «نه گفتن» را به فرزند خود بیاموزید، کمک بسیار بزرگی به او کرده‌اید. حتی بهتر است چنین مهارتی را با فرزندتان تمرین کنید. تحقیقات نشان داده نوجوانانی که از قبل جمله‌هایی برای ابراز نظر خود تمرین کرده‌اند، در موقع لزوم، موفق‌تر از بقیه بوده‌اند.

 

ترک سیگار

7) اعتیاد به سیگار را شوخی نگیرید

اکثر نوجوانان معتقدند هر وقت دلشان بخواهد می‌توانند سیگار را ترک کنند؛ اما واقعیت چیز دیگری است. نوجوانان، خیلی سریع‌تر و حتی با مقادیر کمتر، به نیکوتین وابسته می‌شوند. به فرزندتان گوشزد کنید که یک بار امتحان کردن، مساوی با یک عمر اعتیاد به سیگار است.

 

8) آینده فرزندتان را برای او ترسیم کنید

افراد کم‌سن و سال فکر می‌کنند اتفاقات بد، همیشه برای دیگران رخ می‌دهد. خیلی جدی و با استفاده از منابع علمی برای فرزند خود توضیح دهید که سرطان، سکته قلبی یا مغزی، پس از مدتی برای هر فرد سیگاری اتفاق خواهد افتاد. حتی بهتر است اگر از بین دوستان، آشنایان یا فامیل، کسی دچار چنین مشکلاتی شده، او را به فرزند خود معرفی کنید.

 

9) فقط سیگار نیست!

سیگارهای طعم‌دار، قلیان، آب‌نبات‌های نیکوتینی و اصولاً هر ماده نیکوتین‌دار دیگر، اگر مضرتر از سیگار معمولی نباشند، سالم‌تر هم نیستند. به فرزند خود هشدار بدهید که گول چنین محصولاتی را نخورد. تمام این مواد، خاصیت اعتیادآور و سرطان‌زا دارند.

 

10) به جنگ سیگار بروید

حمایت شما از جمعیت‌های ضد دخانیات، اثر مهمی در پیشگیری از سیگاری شدن فرزندانتان دارد. رفتارشناسان معتقدند اگر والدین، با سیگار به‌عنوان دشمن برخورد کنند، اکثر مواقع فرزندان آن‌ها هم این طرز تفکر را در زندگی خود ادامه خواهند داد.

منبع: خانواده ما


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: alihunter1

برگرفته از انجمن: خانواده

 

مطالب مرتبط:

چرا بچه‌هایمان سیگار می‌کشند؟

چند پک سیگار و این‌همه دردسر!؟

مواد شیمیایی خطرناک موجود در سیگار

محكم باش و به سیگار بگو: نه!

با این روش‌های طلایی سیگار را ترک کنید

فواید سیگار کشیدن! (طنز)

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین