سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
نخستین هواپیمایی پهن پیکر ایرباس 380 متعلق به شرکت هواپیمایی امارات دیروز ساعت 16 در فرودگاه امام خمینی(ره) به زمین نشست و ساعت 19 تهران را به مقصد دوبی ترک کرد. این ایرباس که متعلق به شرکت هواپیمایی امارات است، با حدود 200 مسافر توسط خلبان ایرانی به مقصد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ویژگی‌های غول مسافربری جهان +عکس


نخستین هواپیمایی پهن پیکر ایرباس 380 متعلق به شرکت هواپیمایی امارات دیروز ساعت 16 در فرودگاه امام خمینی(ره) به زمین نشست و ساعت 19 تهران را به مقصد دوبی ترک کرد. این ایرباس که متعلق به شرکت هواپیمایی امارات است، با حدود 200 مسافر توسط خلبان ایرانی به مقصد ایران پرواز کرد.

هواپیمایی پهن پیکر ایرباس 380 ، هواپیمایی امارات

این هواپیما تاکنون به دو مقصد پروازی جده و کویت پرواز داشته و فرودگاه امام خمینی(ره) به دلیل حجم بالای مسافرت‌ها میان دبی و تهران به عنوان سومین مقصد پروازی این هواپیما انتخاب شده است.

البته ایرباس پهن پیکر 380 به دلیل شرایط خاص فنی و ابعاد به تجهیزات خاصی برای نشست و برخاست در فرودگاه ها نیاز دارد که وجود این توان فنی بالا در فرودگاه امام موجب تقاضای این ایرلاین برای پرواز ایرباس 380 به ایران شده است.

ایرباس 380 بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان است که با گنجایش 555 نفر در سه کلاس و 840 نفر در یک کلاس و با بردی معادل 8 هزار ناتیکال مایل بدون توقف، برای نخستین بار در آوریل 2005 به پرواز در آمد. این هواپیما در سال 2002 وارد مرحله تولید شد و تولید اولین نمونه تجاری هواپیمای ایرباس A380 از ماه مه سال 2004 آغاز شده است.

شرکت امارات ایر درخواست مطرح شدن فرودگاه امام خمینی به عنوان گزینه آلترناتیو (جایگزین) را مطرح کرده بود که با موافقت این کارشناسی این مهم پس از چند ماه بررسی عملیاتی شد بار دیگر امکانات و توانایی‌های این فرودگاه در سطح منطقه به اثبات رسید

قیمت تخمینی این هواپیما در سال 2006، 296 تا 316 میلیون دلار بوده است.

در همین حال، مدیر کل فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) با بیان اینکه فرود هواپیمای ایرباس 380 فصلی تازه در صنعت هوایی ایران است، گفت: هواپیمایی امارات نام خود را به عنوان پیشتاز استفاده از ظرفیت بخش اقتصادی و حمل و نقل هوانوردی ایران به ثبت رساند.

هواپیمایی پهن پیکر ایرباس 380 ، هواپیمایی اماراتهواپیمایی پهن پیکر ایرباس 380 ، هواپیمایی امارات

سعید چلندری در مراسم ورود نخستین ایرباس پهن پیکر به فرودگاه امام (ره) گفت: امروز شرکت هواپیمایی امارات با انجام اولین پرواز ایرباس 380 نقش مهمی در برآوردن نیازهای در حال رشد مسافران و انتقال کالا در خط پروازی ایفا می کند.

وی با بیان اینکه از امروز 8 مهرماه ایران به عنوان سومین فرودگاه در سطح منطقه و چهل و دومین فرودگاه در سطح دنیا میزبان بزرگترین ایرباس است، گفت: با توجه به درخواست شرکت هواپیمایی امارات امکان سنجی این عملیات برای پرواز ایمن از چند ماه قبل آغاز شد و امروز شاهد فرود این هواپیما بودیم.

مدیر کل فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) با تاکید بر اینکه هواپیمایی امارات جزو 10 ایرلاین برتر در دنیا است، افزود: این ایرلاین با حضور در فرودگاه امام نام خود را به عنوان پیشتاز استفاده از ظرفیت های مطلوب اقتصادی و حمل و نقل هوایی ایران ثبت کرد.

چلندری افزود: برای نشست و برخاست این هواپیما از فرودگاه امام (ره) به عنوان فرودگاه جایگزین استفاده  می شود.

هواپیمایی پهن پیکر ایرباس 380هواپیمایی پهن پیکر ایرباس 380 ، هواپیمایی امارات

مدیر کل فرودگاه امام خمینی (ره) با بیان این‌که از ابتدای ساخت فرودگاه، فرود هواپیماهای غول پیکر در آن طراحی و پیش بینی شده بود، اظهار کرد: فرود هواپیمای ایرباس 380 با درخواست شرکت هواپیمایی امارات و با هدف تعیین شدن فرودگاه امام به عنوان جایگزین انجام شد.

سعید چلندری اظهار کرد: در زمان کلنگ خوردن احداث فرودگاه امام خمینی (ره) برنامه ریزی‌ها به صورتی انجام گرفت که باند این فرودگاه برای فرود هواپیماهای بزرگ آماده شود که از این رو از نظر سخت افزاری هیچ مشکلی با فرود ایرباس 380 در باند فرودگاه نداشتیم. وی با بیان این‌که از چند ماه قبل کار کارشناسی برای مدیریت فرود این هواپیما آغاز شده بود، گفت: شرکت امارات ایر درخواست مطرح شدن فرودگاه امام خمینی به عنوان گزینه آلترناتیو (جایگزین) را مطرح کرده بود که با موافقت این کارشناسی این مهم پس از چند ماه بررسی عملیاتی شد بار دیگر امکانات و توانایی‌های این فرودگاه در سطح منطقه به اثبات رسید.

پس از چندین ماه مطالعه و ارزیابی تمام شرایط هواپیمای ایرباس 380 شرکت هواپیمایی امارات ایر با موفقیت در باند فرودگاه امام خمینی فرود آمد تا نام این فرودگاه به عنوان سومین فرودگاه خاورمیانه و چهل و دومین فرودگاه جهان که این هواپیما را در خود جای داده ثبت شود

مدیر کل فرودگاه امام خمینی (ره) با اشاره به وزن و بزرگی هواپیمای ایرباس 380 تصریح کرد: این هواپیما حدود 72 متر طول دارد و اندازه بال‌های آن نیز به 80 متر می‌رسد. در صورتی که کلاس‌های پروازی در این هواپیما رعایت نشود بالغ بر 700 مسافر امکان استفاده از آن را دارند وزن این هواپیما نیز معادل 560 تن است. از این رود فرود چنین هواپیمای غول پیکری نشان دهنده امکانات زیرساختی کشور ایران به حساب می‌آید.

هواپیمایی پهن پیکر ایرباس 380 ، هواپیمایی اماراتهواپیمایی پهن پیکر ایرباس 380

وی در پاسخ به این سوال که آیا پرواز ایرباس 380 به ایران شکلی مداوم دارد، اظهار کرد:‌ در حال حاضر شرکت امارات ایر تنها درخواست فرودگاه آلترناتیو را داشته اما با توجه به سطح مبادلات دو کشور و تعداد بالای مسافران این مسیر می‌توان از این هواپیما نیز استفاده کرد.مدیر کل فرودگاه امام خمینی (ره) با ابراز رضایت از عملیات فرود ایرباس 380 در باند این فرودگاه اظهار کرد: با انجام موفقیت آمیز این پرواز فرودگاه امام به عنوان سومین فرودگاه خاورمیانه پذیرای بزرگترین هواپیمای مسافرتی جهان شد.

هواپیمایی پهن پیکر ایرباس 380 ، هواپیمایی امارات

چلندری در حاشیه مراسم فرود این هواپیما در فرودگاه امام خمینی اظهار کرد: پس از چندین ماه مطالعه و ارزیابی تمام شرایط هواپیمای ایرباس 380 شرکت هواپیمایی امارات ایر با موفقیت در باند فرودگاه امام خمینی فرود آمد تا نام این فرودگاه به عنوان سومین فرودگاه خاورمیانه و چهل و دومین فرودگاه جهان که این هواپیما را در خود جای داده ثبت شود.

وی ادامه داد: فرود موفقیت آمیز چنین هواپیمایی در فرودگاه امام خمینی نشان‌دهنده ظرفیت‌های فنی بسیار بالای ایران در عرصه هوانوردی است و امیدواریم این پرواز صفحه جدیدی را در تاریخ هوایی ایران ثبت کند.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : مهر و ایسنا

مطالب مرتبط:

آزادسازی، بلیت هواپیما را گران می کند یا ارزان؟

نگاهی به قیمتهای نوروزی بلیت هواپیما

بلیت هواپیما ارزان می شود یا گران؟

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین