تبیان، دستیار زندگی
در جامعه امروز نگرش زنان نسبت به خودشان تغییر یافته است. توجه به اندام و زیبایی ظاهر برای زنان بسیار مهم است و با توجه به آن که در هر وضع حمل اندام زنان به لحاظ فیزیولوژیکی تغییر پیدا می کند و باعث اضافه وزن می شود، آنها نسبت به سقط جنین اقدام می کنند تا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سقط جنین بخاطر حفظ زیبایی!

در جامعه امروز نگرش زنان نسبت به خودشان تغییر یافته است. توجه به اندام و زیبایی ظاهر برای زنان بسیار مهم است و با توجه به آن که در هر وضع حمل اندام زنان به لحاظ فیزیولوژیکی تغییر پیدا می کند و باعث اضافه وزن می شود، آنها نسبت به سقط جنین اقدام می کنند تا بتوانند زیبایی ظاهری خود را حفظ کنند.

فرآوری: طاهره رشیدی - بخش اجتماعی تبیان
سقط جنین

گاه زنان به اجبار شخص یا اشخاصی اقدام به این کار کرده یا به دلیل روابط نامشروعی که داشته اند، از ترس آبرو این کار را انجام می دهند.

زیر لایه های چسبناک چسب ها و باندها گم شده است. بوی تعفن می آید، بوی الکل و بوی درد. نگاهم آهسته به نقطه یی گیر می کند و نرم نرمک به جلو کشیده می شود. پوستش روشن است و رگ هایش بنفش. تپیدن رگ ها را حس می کنم؛ تپش های قلب کودک ناخواسته، دیوانه اش می کند. هر صدایش مانند پتکی در گوشش چندین بار طنین می افکند. حس غریبی روی گونه هایش غلتید، انگار هر لحظه تکه یی از وجودش کم می شد و حجم بغض در گلویش سنگین تر و... .تهی می شود، حال تمام وجودش اویی است که هرگز نخواست ببیندش. دلشوره تهوع آوری به جانم افتاده، چیزی زیر گلویم می زند. گریه نمی کنم. نمی خواهم اشک بریزم. سعی می کنم قدم هایم را تندتر کنم. برای زنی غمگینم که در هیاهوی غریب حاملگی ناخواسته، می خواهد آبرویش را باز پس گیرد. پرستار گفت؛ این را بخوری خوابت می برد. دختر صبر نداشت. ناخن خاکستری رنگش را به طرف دهان برد، صورتش داغ داغ بود و فریاد می زد... نمی خواهمش.

از دیگر خطرات سقط های غیرقانونی در زنان، ابتلا به بیماری هایی نظیر ایدز و هپاتیت است که به دلیل آلودگی و غیربهداشتی بودن وسایلی که سوءاستفاده کنندگان برای الغای سقط به کار می برند، همواره خطر ابتلا به این قبیل بیماری ها را دربر خواهد داشت

متاسفانه رشد آمار سقط های غیرقانونی در کشور، یکی از مشکلات جدی جامعه ماست و این در حالی است که آمار دقیق و مستندی از سقط جنین های غیرقانونی در کشور وجود ندارد و علت آن هم غیرقانونی بودن این امر است که از سوی افراد غیرمتخصص و در مکان های مخفی انجام می شود. شاهدی بر این ادعا، آمپول های سقط جنینی است که از سوی دلالان به متقاضیان فروخته می شود و به رغم هشدارهایی که داده شده، همچنان در دخمه های فروش دارو به دست خریداران می رسد. بنا بر گزارش های مستند، اغلب این آمپول ها، تاریخ مصرف گذشته اند و استفاده از آنها جان بیماران را تهدید می کند، اما عوامل متعددی مانند سود اقتصادی قابل توجه حاصل از قاچاق داروهای سقط سبب شده سلامتی بسیاری از زنان جوان بی اطلاع از عوارض احتمالی به خطر افتد. رواج استفاده از چنین حربه هایی برای انجام سقط غیرقانونی نشان دهنده نیاز به بررسی اصولی و قانونی مساله سقط در کشور است.

اطلاعات دقیق و مستندی درخصوص سقط های غیرقانونی و غیربهداشتی در کشور وجود ندارد، اما آمارها نشان می دهد در سال گذشته بیش از 80 هزار سقط جنین در کشور ما صورت گرفته که به دلیل غیرقانونی بودن آن فقط موارد اورژانسی و ثبت شده در سازمان پزشکی قانونی در گزارش های بهداشتی ثبت می شود.

دکتر رضوی پزشک عمومی نیز در این رابطه گفت؛ «دستکاری هایی که برای این امر روی فرد انجام می شود، اغلب توسط خود فرد یا افراد غیرمتخصص صورت می گیرد که منجر به پارگی رحم و به دنبال آن خونریزی های شدید و در نهایت مرگ می شود»وی ادامه داد؛ «گاهی اوقات نیز انجام سقط جنین در زیرزمین های متروک انجام می شود، چون آمپول های مربوط به آن در مطب بعضی از پزشکان و در تعدادی از داروخانه ها به راحتی داد و ستد می شود.» رضوی با اشاره به اینکه بسیاری از آمپول های سقط که به شکل غیرقانونی خرید و فروش می شوند، مخصوص حیوانات هستند و گاهی هم تاریخ مصرف آنها گذشته است، تاکید کرد؛ «این داروها عفونت های شدید رحمی و گاه نازایی دائمی ایجاد می کنند.» این پزشک بیان داشت؛ «از دیگر خطرات سقط های غیرقانونی در زنان، ابتلا به بیماری هایی نظیر ایدز و هپاتیت است که به دلیل آلودگی و غیربهداشتی بودن وسایلی که سوءاستفاده کنندگان برای الغای سقط به کار می برند، همواره خطر ابتلا به این قبیل بیماری ها را دربر خواهد داشت»

معضلات اقتصادی منجر به افزایش سقط جنین شده است

در کشورهای در حال توسعه سقط جنین با شهرنشینی نسبت مستقیم دارد. آمار اعلام شده در این کشورها نشان دهنده آن است که در روستاها نسبت به شهرها و شهرها نسبت به مراکز استان ها و درآنها نیز نسبت به پایتخت سقط جنین کمتر است. مشکلات اقتصادی و معضلات شهرنشینی از جمله عوامل اجتماعی در ارتکاب به سقط جنین است. در شرایط اقتصادی موجود فرزندآوری برای زنان و مردان چندان مقرون به صرفه نیست. زیرا امکانات مادی که در اختیار زوجین قرار دارد محدود است و به آنها اجازه داشتن فرزند زیاد را نمی دهد.

افزایش روابط نامشروع افزایش سقط جنین

یکی دیگر از علت های افزایش سقط جنین، افزایش ارتباط جنسی میان دختران و پسران است. آشنایی های دختر و پسر در جوامع شهری بسیار بازتر و راحت تر صورت می گیرد. بالا رفتن متوسط سن ازدواج، فحشا و سستی ایمان بر ازدیاد روابط نامشروع و حاملگی های ناخواسته تأثیر گذاشته و از این رو افزایش آمار سقط جنین را به همراه دارد.

رشد آمار سقط های غیرقانونی در کشور، یکی از مشکلات جدی جامعه ماست و این در حالی است که آمار دقیق و مستندی از سقط جنین های غیرقانونی در کشور وجود ندارد و علت آن هم غیرقانونی بودن این امر است که از سوی افراد غیرمتخصص و در مکان های مخفی انجام می شود

سعید معیدفر جامعه شناس و استاد دانشگاه ، با تأکید بر این مسئله می گوید: یکی از عوامل اجتماعی که باعث افزایش سقط جنین می شود، افزایش روابط جنسی نامشروع و خارج از چارچوب ازدواج رسمی است. وقتی روابط نامشروع منجر به تولید یک جنین می شود، تبعاً زن و مرد برای سرپرستی طفل آمادگی ندارند. ضمن آنکه در جامعه این طفل نامشروع تلقی می شود. انگ نامشروع بودن بر پیشانی کودک قطعاً آینده او را تباه خواهد کرد و از همین رو افزایش روابط نامشروع منجر به افزایش سقط های غیرقانونی خواهد شد.

در جامعه مدرن امروزی روابط نامشروع افزایش یافته و باعث شده است که زنان بسیاری به دلیل اینکه نمی خواهند فرزند نامشروع خود را به دنیا آورند، اقدام به سقط جنین کنند.

حفظ زیبایی فیزیکی در اقدام به سقط جنین موثر است

در جامعه امروز نگرش زنان نسبت به خودشان تغییر یافته است. توجه به اندام و زیبایی ظاهر برای زنان بسیار مهم است و با توجه به آن که در هر وضع حمل اندام زنان به لحاظ فیزیولوژیکی تغییر پیدا می کند و باعث اضافه وزن می شود، آنها نسبت به سقط جنین اقدام می کنند تا بتوانند زیبایی ظاهری خود را حفظ کنند. این تغییر نگرش زنان نسبت به خودشان نیز متأثر از نگاه مردان به آنهاست. به عبارت دیگر، زنان در آیینه مردان خود را می بینند و تلاش می کنند مطابق میل آنها رفتار کنند و مورد علاقه و پذیرش آنها واقع شوند.

سقط جنین، محصول آسیب های اجتماعی

شهرام صادق بروجردی کارشناس و آسیب شناس اجتماعی، سقط جنین را پدیده یی دانسته که خود محصولی از آسیب های اجتماعی بوده و می تواند منشاء آسیب های دیگر نیز شود.

وی با اعلام اینکه سقط باید قبل از 16 هفته از آغاز بارداری و با رضایت شوهر انجام گیرد، تصریح کرد؛ اگر حال مادر وخیم باشد، نیازی به اخذ رضایت نیست.

وی ادامه داد؛ از نظر آسیب شناسان اجتماعی، سقط جنین جنایتی طبقاتی است به این معنا که خانواده های متوسط و مرفه نسبت به خانواده هایی که مشکلات فقر اقتصادی یا فقر فرهنگی دارند در مورد بارداری و جلوگیری از آن دقت بیشتری دارند. این آسیب شناسان اجتماعی نبود حمایت های مالی و رفاهی زن و مرد در نگهداری فرزند، حاملگی های ناخواسته و نامشروع بودن بچه را از عواملی دانست که منجر به سقط جنین عمدی می شوند. وی بیان داشت؛ سقط جنین قانونی در بیمارستان های مجهز با وسایل استریل صورت می گیرد و خطر بسیار کمی دارد، اما زنانی که نمی توانند از طریق قانونی جنین خود را در بیمارستان سقط کنند، به سقط کنندگان غیرقانونی روی می آورند که معمولاً بدون بیهوشی و در زایشگاه های قلابی، زیرزمین ها و مطب ها انجام می گیرد در واقع آنان خود را در چنگال پزشکان بی وجدان و افراد غیرمتخصص می اندازند.

بروجردی با اشاره به اثرات روانی این امر اظهار داشت؛ زنی که اقدام به این عمل می کند، نمی تواند از احساس آلودگی این جریان بگریزد و تا آخر عمر نسبت به این عمل احساس گناه کرده و در تعاملات خانوادگی و اجتماعی خود دچار مشکل خواهد شد.


منابع: اعتماد / خانه مهر