سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تصور کنید قرار است خانواده ای به تازگی تشکیل شود. اشتغال مسکن و یک سرمایه کوچک برای تشکیل این خانواده نیاز است و اگر یکی از اینها نباشد روند طبیعی زندگی آن خانواده مختل خواهد شد. اما خانواده های بسیاری هستند که سال های سال است تشکیل شده و هنوز یک یا دو ضل
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مردم چقدر قناعت کنند تا صاحبخانه شوند؟


تصور کنید قرار است خانواده‌ای به تازگی تشکیل شود. اشتغال مسکن و یک سرمایه کوچک برای تشکیل این خانواده نیاز است و اگر یکی از اینها نباشد روند طبیعی زندگی آن خانواده مختل خواهد شد. اما خانواده‌های بسیاری هستند که سال‌های سال است تشکیل شده و هنوز یک یا دو ضلع مثلث اقتصادی را ندارند. به عنوان مثال خیلی از خانواده ها هستند که هنوز مسکن ندارند و با فرزندان خود در خانه ای اجاره ای زندگی می کنند.

یک خانواده ساده را در نظر بگیرید که طبق قانون کار حقوق می گیرد. فکر می کنید این کارگر یا کارمند چند سال طول می کشد که صاحبخانه شود؟

مسکن

برای پاسخ به این سوال باید ابتدا نرخ خانه و اجاره بهای محل سکونت فرد را بدانیم. مثلا کارمندی که در یک شهر کوچک زندگی می کند و ماهیانه 200 هزار تومان برای اجاره می پردازد و برای خانه دار شدن فقط به 60 میلیون تومان پول احتیاج دارد، با کارگری که در تهران زندگی می کند و ماهیانه باید 600 هزار تومان اجاره بدهد و برای خانه دار شدن به حداقل 130 میلیون تومان تومان پول احتیاج دارد، تفاوت بسیاری دارد.

حالا حساب کنید اگر یک کارمند بتواند ماهیانه 200 هزار تومان برای تهیه مسکن ذخیره کند و حتی 40 میلیون تومان وام بگیرد چند سال برای خانه دار شدن باید صبر کند؟ در زمانی که شرایط مساوی باشد ( یعنی تا چند سال دیگر درآمد و هزینه وی یکسان باشد) این فرد در شهر کوچک باید حداقل 8 سال و در شهر بزرگ باید حداقل 37 سال صبر کند. البته این محاسبه کاملا غیر علمی است چراکه تورم سالیانه و هزینه بالای زندگی کمتر فرصت پس انداز را به یک کارمند و کارگر می دهد. مثلا کارمندی که فرزندش به مدرسه می رود و هزینه بالای تحصیل می پردازد و یا کسی که یک بیمار لاعلاج در خانواده دارد قطعا به حمایت نیز احتیاج دارد و نمیتواند پس انداز کند. جالب است بدانید کارشناسان اقتصادی محاسبه کردند طبق نرخ های 8 سال پیش -زمانی که ارزش پول ملی بسیار بیشتر از زمان فعلی بود- زمان انتظار برای تامین یک واحد مسکونی 75 متری برای دهک اول (گروه کم درآمد) بین 110 سال تا 120 سال برآورد شده است.

زمان انتظار برای تامین یک واحد مسکونی 75 متری برای سال 84 حدود 108 سال بود که این عدد در سال 85 به بیش از 110 سال افزایش یافت.

مینو رفیعی کارشناس اقتصاد مسکن در این باره می گوید: دوره انتظار خرید یک واحد مسکونی هر سال طولانی تر می شود.این وضعیت از یک نسبت قیمت مسکن بر درآمد محاسبه می شود و حداقل قیمت مسکن نسبت به درآمد سالانه محاسبه و هر عددی که حاصل شود بر دهک های 1 تا 4 (گروه های کم درآمد) ضرب شده و عدد مورد نظر استخراج می شود که با این حساب زمان انتظار برای خانه دار شدن با پس انداز، برای دهک اول 120 سال به دست می آید.

زمان انتظار برای تامین یک واحد مسکونی سال به سال در حال طولانی شدن است، چرا که قیمت های مسکن نسبت به درآمدها خیلی بیشتر افزایش یافته است.زمان انتظار برای خرید یک واحد مسکونی 75 متری نیز برای دهک دهم درآمدی که جزء اقشار پردرآمد حساب می شود 8 تا 9 سال است

 رفیعی معتقد است: زمان انتظار برای تامین یک واحد مسکونی سال به سال در حال طولانی شدن است، چرا که قیمت های مسکن نسبت به درآمدها خیلی بیشتر افزایش یافته است.زمان انتظار برای خرید یک واحد مسکونی 75 متری نیز برای دهک دهم درآمدی که جزء اقشار پردرآمد حساب می شود 8 تا 9 سال است.

زمان انتظار برای خانه دار شدن کارمندان و کارگران حقوق بگیر بررسی شود، می بینیم که این افراد برای خرید یک واحد مسکونی در تهران باید 40 سال انتظار بکشند.

مجتبی بیگدلی رئیس انجمن انبوه سازان مسکن در این باره می گوید: دهک های درآمدی 6 به بالا در ایران برای صاحب خانه شدن باید 40 سال پس انداز کنند.

پس اگر پایه حقوق و دستمزد سال جاری برابر مصوبه وزارت کار مبلغ 487 هزار و 125 تومان در نظر بگیریم، متوجه می شویم که این افراد برای خرید یک واحد مسکونی 70 متری با متوسط قیمت 400 میلیون تومان باید حداقل 45 سال پس انداز کنند.

مسکن

با توجه به اینکه این روزها درآمد خانوارها به طور قابل ملاحظه ای کاهش و متوسط قیمت مسکن در تهران به شکل قابل توجهی افزایش یافته است، به خوبی می توان این موضوع را درک کرد که دوره انتظار خرید یک واحد مسکونی هر سال طولانی تر می شود.

حمایت از اقشار آسیب پذیر

در سال های گذشته طرح مسکن مهر بسیاری را امیدوار کرد که بتوانند با کمترین سرمایه خانه دار شوند و عملا نیز همین گونه شد و خیلی ها با آورده بسیار کم موفق شدند صاحبخانه شوند اما با روی کار آمدن دولت یازدهم اعلام شد که همین مسکن مهر موجب شده تورم افزایش پیدا کند و به همین علت این طرح معلق شد و تنها به کسانی که قبل از تشکیا دولت جدید ثبت نام کرده بودند مسکن مهر داده خواهد شد. مسوولان دولت یازدهم نیز وعده داده اند که طرح هایی مانند مسکن امید و مسکن اجتماعی را مطرح و اجرایی کنند اما بیش از یک سال از دولت می گذرد و این طرح ها تشریح نشده اند! طبق گفته مسوولان وزارت راه و شهرسازی این وزارتخانه بیشتر به دنبال افزایش نرخ وام مسکن است تا اینکه طرحی همچون مسکن مهر داشته باشد. البته مسوولان این وزارتخانه مردم را به صبر دعوت کرده اند تا طرح های خود را ارائه کنند اما کارشناسان مسکن اعتقاد دارند با توجه به مخالفت دولت با طرح های بزرگی مانند مسکن مهر بعید است در این دولت شاهد طرح های اینچنینی باشیم اما دولتی ها می گویند به دنبال توانمند کردن مردم هستند تا با بهبود معیشت خانواده ها آنها صاحبخانه شوند. آنهایی که اجاره نشین هستند سال های سال صبر کردند و باز هم صبر خواهند کرد و امیدوارند این بار با طرح های جدید خانه دار شوند. فکر می کنید با طرح های جدید یک کارگز یا کارمند چند سال باید صبر کند تا خانه دار شود؟

محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


مطالب مرتبط:

مسکن مهر در کُما

درباره مسکن مهر

در حاشیه بازار مسکن چه خبر است؟

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین