سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
معرفی کتابهایی برای مدرسه ای ها با عناوین «راهنمایی و نگارش انشا» و مجموعه 4جلدی «زیبانویسی».
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه انشا بنویسیم؟

معرفی کتابهایی برای مدرسه ای ها با عناوین «راهنمایی و نگارش انشا» و مجموعه 4جلدی «زیبانویسی».

فرآوری: زهره سمیعی- بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
«راهنمایی و نگارش انشا» و مجموعه 4جلدی «زیبانویسی».

«راهنمایی و نگارش انشا» برای پرورش خلاقیت دانش آموزان

کتاب های «راهنمایی و نگارش انشا» بر اساس کتاب فارسی سوم دبستان وکتاب فارسی ششم دبستان از سوی انتشارات قدیانی(کتاب های بنفشه) منتشر شد.

اشرف کریمی، کارشناس ارشد برنامه ریزی درسی و آموزگار مقطع ابتدایی تهران، در کتاب مربوط به پایه سوم ابتدایی تلاش کرده است با اصل قرار دادن رویکردهای مهارت‌های نوشتاری سوم دبستان، به دانش آموزان این پایه کمک کند.

نویسنده در این کتاب با توجه به ویژگی‌های شناختی و خزانه لغات دانش آموزان در پایه سوم دبستان، تمرین‌های اول تا یازدهم برای تقویت توانایی تفکر، تداعی کلمات و جمله نویسی، به کار بردن فعل مناسب در جمله، تشخیص جمله از عبارت‌های غیر جمله، رعایت صحیح علائم سجاوندی و استفاده از قابلیت جانشین کلمه‌های مناسب در جمله را معرفی می‌کند.

نویسنده در کتاب مربوط به پایه ششم دبستان هم در قالب هفده تمرین، توانمندی در نوشتن را مورد توجه قرار داده و سعی کرده است فرصتی برای یادگیری و تمرین بیشتر دانش آموزان فراهم کند. بخشی از این تمرین‌ها مربوط به زیباتر نوشتن است و بخشی دیگر مخاطب را با انواع نوشتن و راه‌های پرورش مطالبی که می‌خواهد بنویسد آشنا می‌کند.

کتاب راهنمای نگارش بر اساس فارسی سوم دبستان با شمارگان سه هزار و 300 نسخه و قیمت پنج هزار تومان و کتاب راهنمای نگارش براساس فارسی ششم دبستان با شمارگان سه هزار و 300 نسخه و قیمت هفت هزار تومان از سوی واحد کودک و نوجوان انتشارات قدیانی (کتاب‌های بنفشه) عرضه شده است.

زیبانویسی به معنی درست‌نویسی است/ زیبانویسی را باید به معلمان هم آموزش داد

خط خوب تنها به معنایِ خوش خط نوشتن نیست، بلکه در درجه نخست، تأکید بر درست‌نویسی است. درست‌نویسی خط فارسی بر مبنای چگونگی قرارگیری تک تک واژه‌ها روی خط‌های کاغذ است و بهترین راه درست نوشتن آن است که از همان ابتدا که خواندن و نوشتن را می‌آموزیم، درست‌نویسی را هم بیاموزیم.

موسسه انتشاراتِ قدیانی، مجموعه 4 جلدی «آموزش و تمرین زیبانویسی برای پیش دبستانی‌ها» را مطابق با طرح ملی زیبانویسی، در آغاز سال تحصیلی جدید روانه بازار کتاب کرد.

کتاب راهنمای نگارش بر اساس فارسی سوم دبستان با شمارگان سه هزار و 300 نسخه و قیمت پنج هزار تومان و کتاب راهنمای نگارش براساس فارسی ششم دبستان با شمارگان سه هزار و 300 نسخه و قیمت هفت هزار تومان از سوی واحد کودک و نوجوان انتشارات قدیانی (کتاب‌های بنفشه) عرضه شده است.

دانش‌آموزانی که وارد فضایِ پیش‌دبستانی می‌ ‍ شوند، تازه می‌خواهند خواندن و نوشتن را بیاموزند و این آموختن را با قلم و کاغذ آغاز می‌کنند. به غیر از آشنایی با شکل اصلی حروف، بهتر آن است که طرز زیبا نوشتن را بیاموزند. از این جهت، به مرور زمان دست خط بهتری پیدا خواهند کرد و در کنار تشویق و ابراز نظر مطلوب اطرافیان، علاقه به بهتر نوشتن و درست نوشتن را که هر دو در آینده تحصیلی و کاری تک تک دانش آموزان تأثیرگذار است، خواهند داشت.

رضا تبریزی (وحید)، مولف کتاب، این‌گونه به معرفی این مجموعه می‌پردازد: «مجموعه 4 جلدی آموزش و تمرین زیبانویسی برای پیش‌دبستانی‌ها به صورت الگوهای مبتنی بر خط نستعلیق تحریری (خط نستعلیق، خط ملی کشور) و پرهیز از آموزش مستقیم و قواعد خوش‌نویسی در دبستان‌هاست. ... تجربه‌های بسیار ارزشمند کارشناسان، آموزگاران و در نهایت بومی‌سازی این طرح منجر به ارائه راهکار جدید و ساده با قابلیت اجرای فراگیر در سطح کشور است .

در ادامه، رضا تبریزی به این مورد اشاره می‌کند که این مجموعه به عنوان پیش نیاز فرآیند آموزشی مجموعه 8 جلدی زیبا بنویسیم، براساس برنامه‌های موجود آموزشی در کشورهای پیشرفته تدوین شده است.

مولف مجموعه کتاب‌های «زیبا بنویسیم» با اشاره به اینکه متولی خط و خوشنویسی در مدارس باید یک گروه هنری باشد، نه گروه ادبیات فارسی می‌گوید: سال‌هاست که می‌گویند شورای خطی شکل می‌گیرد و در زمینه زیبانویسی دانش‌آموزان سیاستگذاری می‌کند، اما من شورای خطی ندیده‌ام. اگر قرار است بچه‌ها مهارت نوشتن را یاد بگیرند، باید یک گروه هنری چنین کاری را انجام دهد، نه گروه ادبیات فارسی که فقط به دنبال املای کلمات است. چطور پدران ما می‌توانستند از یک قالب ثابت استفاده کنند، اما بچه‌های ما هر کدام به یک سبک و شیوه می‌نویسند؟

تبریزی اینکه بحث زیبانویسی، کاربردی کردن خط نستعلیق تحریری است، اشاره و بیان می‌کند: از سال‌ها پیش بر آن شدیم تا کتاب‌های زیبانویسی را در مدارس اجرایی کنیم. برای این کار لازم بود ابتدا معلمان با اصول زیبانویسی آشنا شوند و بعد این روش‌ها را به دانش‌آموزان خود آموزش دهند، در این کتاب‌ها روش نوشتار بر اساس الگونویسی است به این معنی که بچه‌ها حتی خود معلمان خطوط کمرنگ را پررنگ می‌کنند و با این روش شیوه درست‌نویسی را فرا می‌گیرند.

وی نبود خط زمینه را یکی از مشکلات بزرگ کتاب‌های درسی دانست و افزود: خط ما باید کاربردی شود و یکی از راه‌ها برای کاربردی کردن خط فارسی استفاده از خط زمینه است. در سال‌های 1310 پدران ما یک خط نستعلیق زیبا داشتند، حالا تضاد خطوطی که پیش چشم بچه‌هاست، باعث شده هر کدام به گونه‌ای متفاوت با دیگری بنویسند.

موسسه انتشارات قدیانی، کتاب «آموزش و تمرین زیبانویسی برای پیش دبستانی‌ها» را در 4 جلد،هر جلد 36 صفحه مصور در تیراژِ 3300 نسخه و قیمت هر جلد 5000 (پنج هزار تومان)روانه بازار کتاب کرد.


منابع: ایبنا، مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین