سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کشتی ایران با کسب سه طلا و یک نقره جایگاه ایران را بهبود بخشید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کشتی طلاهای ایران را دورقمی کرد


کشتی گیران ایران با کسب سه طلا و یک نقره دیگر جایگاه ایران در بازیهای آسیایی را بهبود ببخشیدند.


اسماعیل پور

کشتی گیران ایران از صبح امروز به روی تشک رفتند تا بتوانند با کسب مدال های خوشرنگ از کیان ورزش اول ایران به خوبی دفاع کنند.

هر چهار نماینده ایران در این مسابقات آنقدر خوب کشتی گرفتند که پای هر فینال کشتی ها یک ایرانی روی تشک آمد. نتایج درخشان ایرانی ها جایگاه ایران در رده پنجم را تثبیت کرد.

اسماعیل پور هشتمین طلایی کاروان ایران

مسعود اسماعیل پور در بازی فینال وزن 61 کیلوگرم بازی سختی داشت با حریف هندی . حریفی که عنوان های جهانی بسیاری داشت. اسماعیل پور اما هجومی کشتی می گرفت و توانست در همان دقیقه اول با خارج کردن پای حریفش از تشک یک امتیاز بگیرد. اسماعیل پور با دفاع در اخطاری که به باشرانگ هندی داده بودند توانست یک امتیاز دیگر هم از حریف سرسختش بگیرد و 2 امتیاز پیش باشد. در وقت دوم اما این کشتی گیر هندی توانست با یک خاک 2 امتیاز از کشتی گیر کشورمان بگیرد و در آستانه مدال طلا باشد. مسعود اما قرار نبود پا پیش بگذارد و با سخت کوشی توانست در 90 ثانیه به پایان رقابت حریفش را خاک کند 4 بر 2 پیش بیفتد. حریف هندی اگرچه یکبار دیگر خاک کرد و رقابت مساوی شد اما مسعود توانست با یک خاک دیگر امتیازش را به عدد 6 برساند و سزاوارانه مدال طلای وزن 61 کیلوگرم را به گردن بیاویزد.

مسعود اسماعیل پور که 10 روز قبل در بازی های جهانی شرکت کرده بود با زانوی مصدومش خوش درخشید و توانست طلایی شود. او بعد از این پیروزی قبل از همه بوسه ای بر زانوی مصدومش زد که او را در این رقابت سخت یاری کرد. با طلای مسعود اسماعیل پور ، هشتمین طلای کاروان ایران کسب شد.

اکبری نقره ای شد

عزت الله اکبری، آزاد کار وزن 74 کیلوگرم تیم ملی کشتی در مسابقه فینال بازی‌های آسیایی اینچئون مقابل رشید قربانف از ازبکستان به روی تشک رفت و در پایان با شکست 3 بر 2 مقابل حریف ازبک گردن آویز نقره را به دست آورد.

در وقت اول حریف ازبک پرکارتر نشان داد تا اکبری اخطار بگیرد و پس از سی ثانیه یک امتیاز از دست بدهد. سه دقیقه نخست با همین کی امتیاز به سود قربان‌اف به پایان رسید.

نایب قهرمان جهان در وقت دوم چیزی برای از دست دادن نداشت، رسیدن به پاهای قرص و محکم قربان‌اف کار بسیار سختی بود اما اکبری بالاخره توانست این کار را انجام بدهد و 2 بر یک پیش بیفتد. اکبری خسته شده بود و پایش یک بار از تشک بیرون رفت تا کار برابر شود اما با توجه به امتیاز درشت اکبری هنوز برنده ایران بود، اکبری با وجود برنده بودن دست از تلاش بر نداشت چرا که حاشیه امنیت چندانی نداشت به همین دلیل بارها زیرگیری کرد تا بتواند به پاهای حریفش برسد، اما داور اخطار عجیبی به او داد که تعجب اکبری و کادر فنی را به دنبال داشت، این اخطار باعث باخت اکبری شد. حریف ازبکستانی در فینال هیچ کار خاصی انجام نداد و به لطف دو اخطاری که داوران به اکبری دادند به مدال طلا رسید.

اکبری پیش از رسیدن به فینال در رقابت‌های صبح امروز در دور اول با قرعه استراحت روبرو شد، سپس اسد بات از پاکستان را چهار بر صفر شکست داد. در مرحله نیمه نهایی نیز لی سانگ کیو از کره جنوبی را در یک کشتی حساس و دیدنی چهار بر سه از پیش‌رو برداشت و به فینال راه یافت.

کشتی

میثم مصطفی جوکار نهمین طلای کاروان

آزاد کار وزن 86 کیلوگرم تیم ملی کشتی در دیدار فینال این وزن در بازی‌های آسیایی اینچئون، مقابل یس بولات نورژوم بایف، کشتی‌گیر گمنام قزاقستانی به روی تشک رفت و در پایان با ارائه یک نمایش زیبا موفق شد حریف خود را با نتیجه‌ 14 بر 4 شکست دهد و به گردن آویز طلا برسد.

میثم مصطفی جوکار در وقت اول دو بار حریفش را تشک بیرون انداخت اما یک بار خاک شد تا تساوی 2 بر 2 به سود حریف قزاق باشد. جوکار هر چقدر تلاش می‌کرد نمی‌توانست از گارد بسیار پایین بایف عبور کند. در ثانیه‌های پایانی زیرگیری جوکار جواب داد و توانست بار دیگر حریفش را از تشک خارج کند و وقت اول را 3 بر 2 به سود خود تمام کند.

در وقت دوم جوکار توانست دو بار حریفش را خاک کند و یک بارانداز نیز اجرا کرد و به امتیاز یازده رسید و حریفش نیز توانست به امتیاز چهار برسد. جوکار به با بیرون انداختن حریف 12 بر 4 پیش افتاد و با خاک کردن او 14 بر 4 پیروز شد و به مقام قهرمانی رسید.

با توجه به رقابت کاروان ایران با قزاقستان کسب این مدال طلا اهمیت بسیار زیادی برای کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی اینچئون داشت.

طلایی دیگر برای رسیدن به قزاق ها

پس از کسب دو مدال طلا و یک مدال نقره توسط کشتی گیران در روز دهم بازی های آسیایی، در فینال سنگین وزن پرویز هادی به مصاف چاپانبای قزاقستانی رفت. هادی خیلی زود توانست دو امتیاز از حریف بگیرد. او یک دقیقه بعد امتیاز سوم را هم گرفت. هادی که نسبت به حریف قزاقستانی خود برتری محسوسی داشت دو امتیاز دیگر هم گرفت تا فاصله به 5 امتیاز برسد.

در حالی که جوکار هم حریف قزاقستانی خود را در فینال شکست داده بود، پرویز هادی هم سعی داشت تا حریف قزاق خود را شکست دهد تا به این روش کاروان کشورمان فاصله خود را با قزاق ها کمتر کند. قزاقستان رقیب اصلی ایران برای ایستادن بر رده چهارم بازی های آسیایی است.

در وقت دوم این کشتی حریف قزاق توانست یک امتیاز از پرویز هادی بگیرد. اما هادی کشتی را مدیریت می کرد واجازه نمی داد حریف کار خاصی انجام دهد. هادی حتی در ثانیه های پایانی توانست پای حریف خود را از تشک خارج کند و امتیاز ششم را بگیرد. او در نهایت حریف را با امتیاز 6 بر یک شکست داد و مدال طلا گرفت.


حسین محمدی

بخش ورزشی تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین