تبیان، دستیار زندگی
شاید به ذهن شما هم خطور نکرده باشد که گران شدن دلار حتی می تواند فعالیت صنف خشکشویی را تحت تاثیر قرار دهد. در این باره با ابوالفضل رجب زاده، رییس اتحادیه صنف خشکشویی و لباس شویی تهران توضیح می دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گرانی دلار کار خشکشویی ها را کساد کرد


شاید به ذهن شما هم خطور نکرده باشد که گران شدن دلار حتی می تواند فعالیت صنف خشکشویی را تحت تاثیر قرار دهد. در این باره با ابوالفضل رجب زاده، رییس اتحادیه صنف خشکشویی و لباس شویی تهران توضیح می دهد.

خشک شویی

نوروز که نزدیک می شود بسیاری از شهروندان عزم خانه تکانی دارند. همین موضوع نیز شاید سبب می شود تا فعالیت واحد های خشکشویی به مراتب نسبت به دیگر روزهای سال بیشتر شود.

در نیمه دوم اسفند میزبان ابوالفضل رجب زاده، رییس اتحادیه صنف خشکشویی و لباس شویی تهران  در کافه خبر بودیم تا او در رابطه با نحوه فعالیت واحد های خشکشویی در روزهای پایانی سال توضیح دهد. او اعتقاد دارد باید قیمت خدمات خشکشویی ها آزاد شود تا در محیط رقابتی، خدمات بهتری هم ارائه شود. متن این گفت و گو را در ادامه خواهید خواند:

در آستانه سال جدید قرار داریم و قاعدتا بسیاری از شهروندان برای خانه تکانی های مرسوم مراجعه بیشتری به واحد های خشکشویی دارند. به طور از کلی وضعیت فعالیت واحد های خشکشویی طی این روزهای آخر سال راضی هستید؟

امسال نسبت به سال گذشته رکود بیشتری وجود دارد. به طور کلی هر سال روند مراجعه شهروندان به واحد های خشکشویی طی روزهای پایانی سال کم تر می شود.

علت آن چیست؟

موضوع رقم و قیمت است. معمولا طی روزهای آخر سال شهروندان کالا های مختلفی از قبیل پتو، عروسک و پتو را برای شست و شو به خشکشویی می آورند. این گروه از کالا ها قاعدتا رقمی قابل توجه را تشکیل می دهند و مانند لباس نیست. بر همین اساس مردم مقداری محتاط تر عمل می کنند. امسال هم به نسبت سال های قبل افت مراجعه به خشکشویی بیشتر بوده است.

همکار های شما در واحد های خشکشویی مقصر نیستند؟

همکار های من مقصر نیستند بلکه به نظرم مواد شست و شو گران شده است. مواد شست و شو از بشکه ای 600 تا 700 هزار تومان به 2 میلیون 200 هزار تومان رسیده است.

امسال نسبت به سال گذشته رکود بیشتری وجود دارد. به طور کلی هر سال روند مراجعه شهروندان به واحد های خشکشویی طی روزهای پایانی سال کم تر می شود

از ماده ای خاص استفاده می کنید؟

پودر رختشویی برای برخی لباس هاست. در واقع ماده اصلی شست و شو ماده پر کلر پلی اتیلن است که هر بشکه آن به 2 میلیون 200 هزار تومان رسیده است.

در ماه چه قدر از این مواد شوینده مصرف دارید؟

بستگی به حجم فعالیت مغازه ها دارد. به طور نرمال بین یک تا دو بشکه از این ماده برای واحد های خشکشویی در ماه نیاز است.

دلیل گرانی این محصول چیست؟

گرانی ارز اصلی ترین دلیل است.

گرانی ارز که حدود دو ماه می شود اتفاق افتاده است؟

این اتفاق هم در 2 ماه افتاده است. رفته رفته گران شد. قیمت جهانی ماده اصلی شست و شو گران شد. همانطور که اشاره کردم قیمت ارز هم اثر گذار بوده است. تا 2 ماه پیش با دلار 1200 تومان این محصول را وارد می کردیم و هم اکنون با دلاری 2000 تومان وارد می شود.

خشک شویی

ماده پر کلر پلی اتیلن در داخل تولید می شود؟

خیر. اصلا وارداتی از  این محصول صورت نمی گیرد.

همین افزایش قیمت ارز و به دنبال آن واردات گران تر ماده پر کلر پلی اتیلن سبب شده تعرفه های خشکشویی ها گران شود؟

تعرفه ها بیشتر نشده است. اصلا تعرفه های ما واقعی نیست. اگر تعرفه واقعی بخواهد اعمال شود قاعدتا قیمت خدمات ما بیشتر خواهد شد. به صورت مقطعی قیمت واحد های خشکشویی را اجازه ندادند افزایش پیدا کند و به همین دلیل این صنف ضعیف شد. از 2000 واحد خشکشویی در حال حاضر به 900 واحد رسیدیم. روز به روز هم از این تعداد کاسته می شود. یعنی 99 درصد واحد های بزرگی که در صنف خشکشویی بودند، واحد های خود را جمع کردند.

یعنی 1100 واحد خشکشویی تعطیل کرده اند ؟

دقیقا همینطور است.

در سراسر ایران چنین اتفاقی افتاده است؟

خیر. فقط تهران.

به چه دلیل این اتفاق افتاده است؟

نخست رکود و سپس بها ندادن به کار خشکشویی ها چنین اتفاقی افتاده است.

در رابطه با این 1100 واحدی که تعطیل کرده اند ظرف چه مدت زمانی بوده است؟

طی 15 تا 16 سال گذشته این اتفاق افتاده است. دلیلی نداشت این اتفاق بیافتد. صنف ما بالاترین مصرف انرژی را دارد. یعنی آب ، برق و گاز. صنف ما از مسئولان درخواست کردند که قیمت آب، برق و گاز را به جای تجاری، صنعتی حساب کنند که صرف داشته باشد. وقتی صرف اقتصادی نباشد، برای برخی افراد راحت تر این است که واحد خشکشویی را تعطیل کنند و به طور مثال به یک بقالی اجاره دهند. همان افزایش تورم هر ساله بانک مرکزی را اگر روی تعرفه های خدمات ما می گذاشتند در حال حاضر نرخ ما خیلی بالاتر بود. از سوی دیگر و به طور مثال اگر تورم را 15 درصد حساب کرده اند 10 درصد بیشتر به نرخ های ما اضافه نکردند. همچنین ما مشکل کارگری هم داریم. هیچ کارگری حاضر نیست در این صنف فعالیت کند.

برای واحد های خشکشویی شب عید و غیر از شب عید تفاوت چندانی ندارد. قیمت ها مشخص است. شب عید فقط مقداری حجم پرده برای شست و شو زیاد می شود. اینطور نیست که به دلیل رسیدن نوروز قیمت ها را افزایش دهند

به چه دلیل این تمایل وجود ندارد؟

به دلیل اینکه حقوق پایینی دارد. از آنجا هم که صاحب خشکشویی درآمد زیادی ندارد قاعدتا حقوق بالا هم به کارگر تعلق نمی گیرد.

بر اساس آنچه مشاهده می کنیم و به ظاهر نباید صنف زیان دهی باشید؟

سود ده هم نیست. یک مغازه 40 متری در مرکز شهر حدود 600 میلیون تومان پول نیاز دارد. از سوی دیگر ماشین آلات هم نیاز است که اصلا آن را کنار می گذاریم. 600 میلیون تومان را اگر سپرده بانکی بگذارید و سالی 20 درصد سود بانکی بگیرید ماهی 10 میلیون تومان می شود. یعنی بدون اینکه مالیات پرداخت کنید، حرص و جوش بخورید و عوارض بدهید هر ماه ده میلیون تومان درآمد دارید.

این نگاه که به نظر درست نمی آید. کارآفرینی موتور محرک جامعه است. این موضوع را قبول ندارید؟

صنف ما هم تمایل دارد کارآفرینی کند به شرط اینکه دولت کمک کند. ما درخواست کردیم نرخ مان را آزاد کنند چرا که کار خدماتی است.

آزاد سازی قیمت در صنف شما چه حسنی دارد؟

قاعدتا رقابت بیشتر خواهد شد. در بسیاری از واحد های خشکشویی به واسطه کمبود جا دستگاه لکه گیری نیست یا اینکه داروی لکه گیری به خاطر گرانی کم تر استفاده می شود. هنگامیکه نرخ ها آزاد شود ، واحد های خشکشویی می روند و دستگاه های مورد نیاز را می آورند.

خشک شویی

منطقه ای که و احد صنفی خشکشویی در آن فعالیت می کند روی درآمدی که کسب می شود اثر گذار است؟

ظاهر امر را نباید توجه کرد. به ظاهر شاید در برخی مناطق واحد های خشکشویی خوب جلوه کنند اما وقتی وارد می شوید مشاهده می کنید با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کنند. واحد های خشکشویی که تعداد مشتری های بیشتری دارند به دلیل سرویس دهی آنان است.

واحد های خشکشویی که امکانات بیشتری ارائه می کنند قیمت بیشتری هم دریافت می کنند؟

مطمئنا همینطور است. تعدادی از مغازه ها را از لحاظ درجه بندی تایید کردند که ممتاز هستند. تعداد آنها هم زیاد نیست. این واحد های صنفی ممتاز شناخته شدند و قرار شد تا نرخ در این واحد های خشکشویی به گونه ای باشد که صاحبان آنها با مردم کنار بیایند. به هر حال آن کسی که باید تشخیص دهد مشتری است.

چرا سایتی نیست که اگر خشکشویی ها لباس را خراب کردند بتوان به آن مراجعه کرد؟

سایت اتحادیه در حال راه اندازی است. متاسفانه طی چند سال اخیر انجام نشده است اما تا اردیبهشت 91 سایت اتحادیه راه اندازی خواهد شد. برای خرابی لباس هم احتیاج به سایت نیست. اگر چنین اتفاقی افتاد شهروندان می توانند با اتحادیه تماس بگیرند. گروه کارشناسی و شورای حل اختلاف هست. در صورتیکه مشکلی باشد آنجا تصمیم گیری می شود.

برخی انتقاد ها وجود دارد مبنی بر اینکه واحد های خشکشویی لباس ها را چند تا یکی کرده و در یک رخت آویز به مشتری تحویل می دهند. در این رابطه توضیح می دهید؟

این به همان موضوع قیمت گذاری باز می گررد. اگر دست مغازه دار باز باشد و بتواند پول پوب لباسی را بگیرد قاعدتا به مشتری هم می تواند راحت تر سرویس بدهد. یک جا لباسی مفتولی که ساده ترین مدل است در حال حاضر 300 تومان قیمت دارد. به این شکل صرف ندارد اما اگر قیمت ها آزاد باشد می توان چنین کاری کرد.

گلایه ای از سوی برخی شهروندان وجود دارد که قیمت ها در واحد های خشکشویی اصلا ثبات ندارد و کاملا دل به خواهی است. این موضوع را قبول دارید؟

به خاطر اینکه قیمت از اول درست تعیین نشده است. یعنی اگر از ابتدا به طور سالانه مقداری اضافه می شد در حال حاضر هر کسی به نرخ خودش راضی بود. این اتفاق نیافتاده است اما اگر بحث آزاد سازی قیمت اجرایی شود به نظرم مشکل حل می شود.

به صورت مقطعی قیمت واحد های خشکشویی را اجازه ندادند افزایش پیدا کند و به همین دلیل این صنف ضعیف شد. از 2000 واحد خشکشویی در حال حاضر به 900 واحد رسیدیم

چرا هزینه خشکشویی در تهران نسبت به سایر شهرستان ها بیشتر است؟

چون به طور کلی هزینه های زندگی در تهران بیشتر است. این موضوع فقط در رابطه با خشکشویی نیست. به طور مثال شما در شهرستان ممکن است گوشت را کیلویی 10 هزار تومان هم خریداری کنید اما در تهران قیمت گوشت شاید 20 هزار تومان باشد.

اینکه در آستانه نوروز قرار گرفته ایم و تعداد مراجعه به واحد های خشکشویی بیشتر شده سبب نمی شود قیمت خدمات بیشتر شود؟

برای واحد های خشکشویی شب عید و غیر از شب عید تفاوت چندانی ندارد. قیمت ها مشخص است. شب عید فقط مقداری حجم پرده برای شست و شو زیاد می شود. اینطور نیست که به دلیل رسیدن نوروز قیمت ها را افزایش دهند.

شما نظارت بر فعالیت واحد های خشکشویی دارید؟

بازرس ها فعال هستند و چناچه شکایتی هم باشد بررسی می شود.

بخش اقتصاد تبیان


منبع :خبر آنلاین