سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
«رولا سعاده غنی» از فردا به ارگ ریاست جمهوری خواهد رفت و حداقل برای پنج سال آینده، بانوی اول افغانستان خواهد بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یک لبنانی بانوی اول افغانستان+عکس


«رولا سعاده غنی» از فردا به ارگ ریاست جمهوری خواهد رفت و حداقل برای پنج سال آینده، بانوی اول افغانستان خواهد بود.

رولا سعاده غنی

به گزارش ابنا، «رولا سعاده غنی» همسر «اشرف غنی احمدزی» رئیس جمهور افغانستان در شهر بیروت، پایتخت لبنان به دنیا آمده است.

وی از فردا ـ دوشنبه هفتم مهرماه ـ به ارگ ریاست جمهوری خواهد رفت و حداقل برای پنج سال آینده، بانوی اول افغانستان خواهد بود. اطلاعات زیادی در مورد زندگی خصوصی و سیاسی خانم رولا غنی در دست نیست.

نخستین و تا حالا آخرین بار، در روز جهانی زن (8 مارس) در اوج مبارزات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، در کابل ظاهر شد و به زبان فارسی سخنرانی کرد. آشنایی او با اشرف ‌غنی احمدزی رئیس جمهوری جدید افغانستان، به چهل سال پیش بر می‌گردد. زمانی که اشرف غنی احمدزی در دانشگاه آمریکایی بیروت دانشجو بود با هم آشنا شدند و ازدواج کردند. برادر خانم رولا، فواد نام دارد و استاد اشرف‌ غنی احمدزی بوده است.

ثمره ازدواج رولا غنی و اشرف ‌غنی احمدزی یک دختر و یک پسر است. خانم رولا نیز در دانشگاه آمریکایی بیروت درس خوانده است، در رشته روزنامه نگاری لیسانس دارد و در روابط بین‌الملل تا مقطع فوق‌ لیسانس تحصیل کرده است.

منابع نزدیک به خانواده آقای غنی می‌گویند که چهل سال پیش که با آقای احمدزی ازدواج کرد، برای اولین بار به افغانستان سفر کرد و به بیشتر ولایت‌های این کشور سر زد. پس از آن تا اوایل برقراری حکومت موقت به رهبری حامد کرزی، با آقای احمدزی در آمریکا بود، اشرف‌ غنی احمدزی مشغول تحصیل بود و او به عوان فعال حقوق زن و کودک کار می‌کرد.

زمانی که اشرف غنی احمدزی در دانشگاه آمریکایی بیروت دانشجو بود با هم آشنا شدند و ازدواج کردند. برادر خانم رولا، فواد نام دارد و استاد اشرف‌ غنی احمدزی بوده است

خانم رولا غنی پس از سال 2002 به افغانستان آمد و ساکن کابل شد.

نزدیکان خانم رولا می‌‎گویند که او شهروندی افغانستان را دارد و در انتخابات ریاست جمهوری هم رأی داده است. وی به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، عربی، فارسی و پشتو صحبت می‌کند. فعالان زن در کابل امیدوارند رولا غنی پشت پرده سنت حاکم در افغانستان نماند و فعالانه برای زنان این کشور کار کند.

اشرف غنی احمدزی اخیرا در جمعی از زنان گفته که در حکومت جدید، دفتر بانوی اول به زودی گشایش خواهد یافت و در بخش کمک به آواره گان، زنان و کودکان فعال خواهد بود.

بخش سیاست تبیان

منبع : الف

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین