سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
استئوآرتریت یا همان آرتروز بیش از هر جایی زانوهای شما را تحت تاثیر قرار می دهد، اما خیلی از افراد مبتلا به آرتروز درد را در ناحیه باسن، دست ها و جاهای دیگر بدن...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : الهه گودرزی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آرتروز فقط برای زانو نیست


استئوآرتریت یا همان آرتروز بیش از هرجایی زانوهای شما را تحت تاثیر قرار می دهد، اما خیلی از افراد مبتلا به آرتروز درد را در ناحیه باسن، دست ها و جاهای دیگر بدن تجربه می کنند که هر یک از آن ها، درمان های خاص خود را می طلبد.

آرتریت

علت اصلی درد و خشکی مفاصل شما چیست؟

برای میلیون ها نفر از بالغین پاسخ چیزی نیست جز آرتریت یا همان التهاب مفاصل که شایع ترین نوع آن استئو آرتریت یا همان " آرتروز" است.

 

درد همراه با آرتروز از تحلیل غضروف استخوان ها ناشی می شود. غضروف موجود در انتهای تمام استخوان ها و مخصوصا مفاصل استخوان های بلند، باعث لغزندگی استخوان ها روی هم می شود.

 

درد ناشی از آرتروز شدیدا در ارتباط با فعالیت بدنی است. یعنی با کار و فعالیت، درد مفاصل بدتر و شدیدتر می شود و با استراحت آرام می گیرد.

اما همانطور که گفتیم آرتروز را می توان بر اساس محل ایجاد آن به انواع مختلفی تقسیم کرد.

 

1- درد استئوآرتریت در زانوها

آرتروز شایع ترین علت درد مداوم در زانوهای افراد بالای 45 سال است. درد استئوآرتریت در زانو مخصوصا موقع بالا و پایین رفتن از پله ها تشدید می شود و به مرور زمان نیز بدتر و بدتر خواهد شد.

 

اگر شما هم فردی مبتلا به آرتروز زانو هستید، بد نیست بدانید کاهش وزن بهترین راه خلاصی ازین دردهاست. مطالعه ها نشان داده اند کاهش تنها 5 تا 10 درصد از وزن می تواند فشار تحمیلی بر مفاصل زانو را تا چند برابر کم کند.

 

ورزش نیز با تقویت عضلات حمایت کننده استخوان ها و مفاصل، شدت دردها را کاهش خواهد داد. مخصوصا ورزشی که سبک بوده و به طور مرتب انجام شود.

برای کاهش درد آرتروز ستون فقرات و گردن، ورزش و فیزیوتراپی بهترین راهکارها هستند و مانند سایر انواع استئو آرتریت، کاهش وزن بسیار اهمیت خواهد داشت

2- درد آرتروز در ناحیه باسن

درد آرتروز در ناحیه نشیمنگاه و باسن شیوعی در حد یک سوم شیوع درد زانو را دارد. این درد مشابه درد زانو است. با راه رفتن و بالا رفتن از پله ها تشدید می شود و با استراحت آرام می گیرد. احتمال انتقال این نوع آرتروز در بین افراد خانواده و نسل های بعد بیشتر از آرتروز زانو است.

 

کاهش وزن می تواند در کاهش این درد ها مفید باشد، اما تاثیری که فعالیت بدنی منظم بر کاهش درد آرتروز مفصلی دارد را نمی توان برای آرتروز در ناحیه نشمینگاه در نظر گرفت.

 

مهم ترین توصیه ها برای مبتلایان به این نوع آرتریت، کاهش بالا رفتن از پله ها، عدم استفاده از صندلی های کوتاه، استفاده از توالت فرنگی و خودداری از بلند کردن اجسام سنگین از روی زمین است.

 

آرتریت

3- آرتروز در دست ها

تغییرات ساختمانی ناشی از آرتروز در مفاصل دست ها در بین افراد مسن بسیار بسیار شایع است. اما تنها 10 درصد از این افراد این نوع آرتروز را همراه با درد احساس می کنند.

 

درد دست و انگشتان در مبتلایان به آرتروز دست، بعد از استفاده از دست ها در فعالیت هایی مانند نوشتن، تایپ کردن و غذا درست کردن بیشتر می شود.

 

4- درد گردن و ستون فقرات ناشی از آرتروز

استئوآرتریت ستون فقرات معمولا در افراد مسن ایجاد می شود. شایع ترین نقاط در این نوع آرتروز، گردن و پایین کمر است. این درد با حرکت بیشتر می شود. در برخی موارد، استئوآرتریت استخوان به اعصاب نخاع نیز فشار می آورد. در این شرایط برخی افراد احساس ضعف در عملکرد عصبی دست ها و بازوها را خواهند داشت.

 

برای کاهش درد آرتروز ستون فقرات و گردن، ورزش و فیزیوتراپی بهترین راهکارها هستند و مانند سایر انواع استئو آرتریت، کاهش وزن بسیار اهمیت خواهد داشت.

 

اما فراموش نکنید درمان تمام انواع آرتروزها، با آموزش بیمار درباره بیماری آغاز می شود. تغییر سبک زندگی مانند محدود کردن فعالیت هایی که فشار بر مفاصل را افزایش می دهند، ورزش های مناسب و نیز کاهش وزن اولین و البته مهم ترین قدم ها در کنترل درد استئو آرتریت اند.

 

پزشک شما ممکن است برای کنترل این درد داروهایی را نیز توصیه کند. مطالعات نشان داده اند که بهترین روش برای کنترل درد های آرتروز، استفاده از داروها در کنار تغییر روش زندگی است.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

می شود آرتروز نگیرید

آرتروز بر پوست هم تاثیر می‌گذارد

داروی غضروف ساز وجود ندارد

آرتریت روماتوئید چیست؟

استئوآرتریت چیست؟

آرتریت؛ درد و خشکی مفاصل

انواع آرتریت و ورزش آن‌ها

آرتریت روماتوئید باعث درد مفاصل می‌شود

تشخیص و درمان آرتریت روماتوئید

10 راه کنار آمدن با درد آرتروز

آرتروز یا درد مفاصل بدن

10 درمان طبیعی درد مفاصل

9 اشتباه رایج درباره آرتروز

مناسب کردن 5 قسمت خانه برای مبتلایان به درد مفاصل

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین