سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رئیس مجلس سخنان نخست وزیر انگلیس را از روی تفرعن اما با باطنی از اضطراب توصیف کرد و گفت: قدرت شما بیشتر شده که این چنین سخن می گویید؟ شما ۵ روز پیش کشورتان در حال جدایی بود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آخرین واکنش ها به هتاکی کامرون


رئیس مجلس سخنان نخست‌وزیر انگلیس را از روی تفرعن اما با باطنی از اضطراب توصیف کرد و گفت: قدرت شما بیشتر شده که این‌ چنین سخن می‌گویید؟ شما 5 روز پیش کشورتان در حال جدایی بود.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که در مراسم روز جهانی گردشگری در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی سخن می‌گفت با اشاره به تفرعن کشورهای غربی در فرهنگ که به دلیل پیشرفت آنها در حوزه صنعت حاصل شده است، گفت: ما نمونه آن را چندی پیش در سخنان عجیب و غریب نخست‌وزیر انگلیس در سازمان ملل دیدیم، مخصوصا حوزه مربوط به ایران که در آن نوعی تفرعن وجود داشت دستور داد که باید ایران این کار را بکند شما چه کسی هستید که اینگونه حرف می‌زنید این بایدها از کجا آمده است.

روحانی و کامرون

وی افزود: قدرت شما بیشتر شده که این‌چنین سخن می‌گویید؛ شما 5 روز پیش کشورتان در حال جدایی بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شما نباید اینگونه صحبت کنید. شما اضطراب دارید و جریان داعش باعث این اضطراب است چرا که خودتان کمک کردید و حالا مشکلی پیش آمده است.

لاریجانی با اشاره به اینکه اضطراب از داعش اضطراب درستی است، گفت: حالا چرا از زبان باید استفاده می‌کنید؛ شما نیازمند هستید و باید از بستر عقلانی استفاده کنید.

وی افزود: شما از جریان تروریست ترسیده‌اید؛ سخنان شما ظاهرا تفرعن است اما باطنش ترس است. شما برای مقابله با تروریست‌ها نیازمند هستید اما نباید نیازتان را به طرف مقابل بفروشید. شما نمی‌توانید زرنگی کنید و نیازتان را به عنوان امتیاز به ما بفروشید. این قابل تفکیک و قابل دریافت است.

رئیس مجلس ادامه داد: به جای پذیرفتن اشتباهات گذشته که به تروریست‌ها کمک کردید حالا از زبانی استفاده می‌کنید که منجر به رفع نیاز شما نخواهد شد.

لاریجانی با اشاره به اینکه غربی‌ها در سوریه آشفتگی ایجاد کردند، گفت: نکته جالب اینکه امروز با تروریست‌ها برخورد تاکتیکی می‌کنند. نماینده پنتاگون چندی پیش گفت برخورد ما با تروریست‌ها در عراق تاکتیکی و در سوریه راهبردی است.

وی افزود: شما نمی‌خواهید دولت دموکراتیک عراق قوی شود لذا برخورد شما ریشه‌ای نیست و تنها تاکتیکی است اما در سوریه چون می‌خواهید دولت مرکزی را سرنگون کنید می‌گویید برخورد ما راهبردی است.

رئیس مجلس ادامه داد: معنای اینکه نماینده پنتاگون گفته است ما در عراق تاکتیکی و در سوریه راهبردی برخورد می‌کنیم یعنی چه، معنای واقعی این است که مسئله تروریست‌ها برای قدرت‌ها مهم نبوده و می‌خواستند از دین ابزاری استفاده کنند.

لاریجانی گفت: به نظر من موضوع ناامنی بر منطقه ادامه پیدا خواهد کرد و البته در این میان امن‌ترین کشور ایران است. که توانسته به استقلال قوی و دموکراتیک خود این مشکلات را هضم کند.

به جای پذیرفتن اشتباهات گذشته که به تروریست‌ها کمک کردید حالا از زبانی استفاده می‌کنید که منجر به رفع نیاز شما نخواهد شد

وی افزود: من در این منطقه شلوغی زیادی می‌بینم و بعید می‌دانم با اینگونه رفتاری که غربی‌ها دارند و ادعای مبارزه دروغین با تروریسم دارند این ناآرامی‌ها در منطقه ادامه پیدا کند و این گرفتاری‌ها سال‌ها ادامه پیدا کند.

رئیس مجلس با اشاره به ائتلاف دروغین کشورهای غربی برای مقابله با داعش گفت: تصمیم ما برای مقابله با تروریست روشن است. برخورد ما تاکتیکی نیست و در عراق، سوریه و افغانستان به طور کامل و استراتژیک است.

لاریجانی در ادامه تصریح کرد: دورنمای منطقه آشفتگی سیاسی وجود خواهد داشت و البته تروریست نیز رشد خواهد کرد و همین مسئله سبب می‌شود تا برداشت‌های فرهنگی غبارآلود همچنان وجود داشته باشد.

رئیس مجلس در ادامه تصریح کرد: یکی از نتایج بحث توریسم در امنیت ملی کمک به زدودن همین فضای غبارآلود است چرا که به ارتباط بین فرهنگ‌ها کمک می‌کند.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امروز باید از سرمایه مردم استفاده مناسبی شود، گفت: امروز بودجه کشور اجاره نمی‌دهد تا هزینه چشمگیری برای این مسائل شود و بهتر است تا از سرمایه مردم در این باره استفاده گردد.

همچنین رئیس مجلس بر ضرورت استفاده از ساختمان‌های بومی در اسکان تروریسم‌ها و مسافران تأکید کرد.

آشنا: انگلیس پیام صریحی از ایران دریافت کرد

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست‌جمهوری با اشاره به دیدار روحانی و کامرون گفت: طرف انگلیسی اگر به یادداشت‌های مذاکرات مراجعه کند متوجه می‌شود پیام‌های صریحی را از ایران دریافت کرده است.

حسام الدین اشنا

حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست‌جمهوری، در خصوص بازتاب حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان به نیویورک اظهارداشت: فصل برگزاری اجلاس عمومی سازمان ملل متحد، فصل فعالیت‌های دیپلماتیک دوجانبه، چند جانبه و شرکت در محافل اختصاصی برای بیان نظرات یک کشور است.

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور تصریح کرد: ملاقات‌های حسن روحانی بسیار فشرده بوده و نسبت به سال گذشته از جنبه تعارف و تشریفات خارج و ملاقات‌ها بسیار عملیاتی است.

وی بر همین اساس گفت: هر دو طرف در ملاقات‌ها وارد جزئیات می‌شوند و می‌دانند چه می‌خواهند، مشکلات‌شان چیست و راه‌حل‌های مشخصی برای پیشنهاد کردن دارند.

آشنا با تأکید بر اینکه به نظر می‌آید فضاسازی‌هایی که پارسال حول حضور روحانی رئیس‌جمهور در سازمان ملل متحد شده بود، امسال کاملا فروکش کرده، افزود: شناخت جهان از روحانی رئیس‌جمهور کشورمان، ایران و تلاش‌های دولت در سال گذشته شناخت بسیار مثبتی است.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست‌جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص دیدار کامرون و روحانی و اظهارات متناقض نخست‌وزیر انگلیس اظهارداشت: آنچه در جلسه ملاقات و مذاکرات اتفاق افتاده بیان صریح نظرات و اعلام آمادگی دو طرف برای همکاری‌های عمیق‌تر و وسیع‌تر در زمینه‌‌های اقتصادی و مبارزه با تروریسم بوده و تذکراتی نیز مطرح شد.

وی گفت: آقای روحانی در این دیدار تذکراتی را بیان داشت که ما متأسفانه مجاز به نقل آنها نیستیم، و الا طرف انگلیسی اگر به یادداشت‌های مذاکرات مراجعه کند متوجه می‌شود پیام‌های صریحی را از ایران دریافت کرده است.

آشنا تأکید کرد: اما آنچه کامرون در سخنرانی خود اشاره کرد، بیان خواسته‌های طولانی مدت انگلستان در منطقه است، این خواسته‌ها محقق نشده، نمی‌شود و نخواهد شد.

طرف انگلیسی اگر به یادداشت‌های مذاکرات مراجعه کند متوجه می‌شود پیام‌های صریحی را از ایران دریافت کرده است

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور ادامه داد: ‌وزارت خارجه ایران نیز اطلاعیه‌ای را صادر کرد که مواضع جمهوری اسلامی ایران در آن ذکر شد؛ دولت انگلستان در مسیری که برای عادی‌سازی روابط با ایران دنبال می‌کند باید مراقب باشد که این اظهارات هم در ایران به عنوان بخشی از اقدامات تلقی می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شما قبل از دیدار پیش‌بینی رفتارهای متناقض را می‌کردید، یادآور شد: شما در هر مذاکره‌ای سناریوهای مختلف را پیش‌بینی می‌کنید و برای هر موقعیتی طراحی لازم را انجام می‌دهید.

آشنا در ادامه در خصوص رویکرد منطقه‌ای مبارزه با داعش که آقای روحانی نیز در سخنرانی خود در سازمان ملل به آن اشاره کرد، گفت: ایران یک شعار و تصمیم جدی دارد و هر کشوری در منطقه که دچار تروریسم شود و از ایران درخواست کند رسما برای کمک به او، ایران در حد مقدورات کمک می‌کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ایران وارد ائتلاف بین‌المللی نشده و جز درخواست‌های کشورهای مشخص اقدامی را انجام نمی‌دهد.

یشنهاد شریعتمداری برای تنبیه انگلیس به دلیل گستاخی کامرون

روزنامه کیهان خود در سرمقاله امروز خود نوشت: انتظار آن است رئیس‌جمهور محترم به عنوان کمترین برخورد با اهانت نخست‌وزیر انگلیس به جمهوری اسلامی و مردم ایران، اعلام کنند مادام که نخست‌وزیر انگلیس رسما از ایران و مردم آن عذرخواهی نکند، حضور این کشور در گروه 5+1 را نمی‌پذیرند و شرکت در مذاکره‌ای که تیم انگلیس در آن حضور داشته باشد را تحریم ‌کنند.

فرآوری: امیر رضوانی

بخش سیاست تبیان


منابع : فارس/ تسنیم/ تابناک

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین