تبیان، دستیار زندگی
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش به جزئیات اردوی راهیان نور دانش‌آموزان در سال تحصیلی ۹۴ - ۹۳ اشاره کرد و گفت:‌ یک میلیون دانش‌آموز دوره دوم متوسطه به همراه ۱۰۰ هزار فرهنگی به مناطق عملیات ۸ سال دفاع مقدس اعزام می‌شوند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جزئیات اردوی راهیان نور؛ 7 مهر ماه شروع مقدمات ثبت‌نام و سازماندهی دانش‌آموزان

جزئیات اردوی راهیان نور؛ 7 مهر ماه شروع مقدمات ثبت‌نام و سازماندهی دانش‌آموزان


معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش به جزئیات اردوی راهیان نور دانش‌آموزان در سال تحصیلی 94 - 93 اشاره کرد و گفت:‌ یک میلیون دانش‌آموز دوره دوم متوسطه به همراه 100 هزار فرهنگی به مناطق عملیات 8 سال دفاع مقدس اعزام می‌شوند.


حمیدرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس، به جزئیات دستورالعمل اجرایی (از مدرسه تا مدرسه) اردوی راهیان نور دانش‌آموزان در سال تحصیلی 94-1393 پرداخت .

وی اظهار داشت: اردوی راهیان نور، بازخوانی و احیای فرهنگ حماسه و ایثارگری ملتی است که با تمسک مطلق به نیروی الهی و پیروی محض از ولایت فقیه توانستند استدلال‌های آزموده را باطل و امروز مسئله‌آموز مظلومین در همه جهان باشند؛ در این عرصه نقش دانش‌آموزان به لحاظ تعدد 550 هزار نفری در جبهه‌ها و تعداد 36 هزار شهید در تاریخ زرین ایران اسلامی، ماندگار و بی‌بدیل است.

خلاصه مهمترین اظهارات وی بدین شرح است:

- برای ارتقای اثربخشی اردوهای راهیان نور دانش‌آموزان فرایند اجرایی و اقدامات عملی در قالب دستورالعمل زیارت با معرفت (از مدرسه تا مدرسه) ابلاغ شده است.

- یک میلیون نفر از دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه (سال اول تا پیش‌دانشگاهی) به همراه 100 هزار نفر از فرهنگیان به مناطق عملیاتی 8 سال دفاع مقدس اعزام می‌شوند.

اهداف این سفر شامل «آشنا کردن نسل جوان با فلسفه جهاد در راه خدا با توجه به مقتضیات زمان»، «القای حس خودباوری و اعتماد به نفس، مسئولیت‌پذیری با تأکید بر الگوهای دانش‌آموزی سال‌های دفاع مقدس»، «تجدید خاطرات حماسه‌های رزمندگان غیور اسلام و دستاوردهای دوران دفاع مقدس»، «زنده نگاه داشتن نام و یاد شهدا، ایثارگران و تحکیم پیوند ارزشی و فرهنگی نسل جوان»، «مقابله با جنگ نرم دشمن از طریق الگودهی و معرفی جلوه‌های عینی ایثار، مقاومت و شهادت»، «تبیین عزت، عظمت و اقتدار ملت ایران در برابر استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جنایتکار و سرسپردگان منطقه‌ای آنها» و «بیان آداب فرهنگ و ارزش‌های دفاع مقدس و انتقال آن به نسل نوجوان» است.

- از تاریخ اول مهر ماه تا 7 مهر ماه تمهید مقدمات ثبت‌نام و سازماندهی دانش‌آموزان انجام می‌شود و پس از آن از روز چهارشنبه 15 مهر ماه امسال تا 15 شهریورماه سال آینده برابر جدول زمانبندی که از سوی فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور سپاه و بسیج ابلاغ می‌شود، اردوها انجام می‌شود.

-‌ محل برگزاری اردوهای راهیان نور در مناطق 7 گانه راهیان نور کشور شامل آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، بوشهر و هرمزگان است و البته در تاریخ یک هفته قبل از برگزاری امتحانات ترم اول از اعزام دانش‌آموزان خودداری می‌شود.

- رعایت اصول ایمنی و مراقبت از دانش‌آموزان شرط اول است و بر این اساس رعایت دستورالعمل ایمنی صادره از سوی بازرسی سازمان بسیج مستضعفین، رعایت دستورالعمل اردو و بازدید آموزش و پرورش مورخ آبان 82 مدنظر است؛ ضمن اینکه مسئولیت ایمنی هر اتوبوس بر عهده فرمانده گروهان و یا مدیر مدرسه مربوطه است و بهره‌گیری از سامانه ریلی در اولویت است.

- بازرسی و کنترل اتوبوس‌ها قبل از اعزام توسط مسئولین آماد و ترابری سپاه استان و سرپرستی شرکت اتوبوسرانی در خصوص وضعیت ظاهری و نظافت داخل اتوبوس، سلامت موتور، لاستیک‌ها، بستر گرمایشی و سرمایشی، سیستم صوتی و تصویری، آبسردکن و ... با دقت انجام می‌شود و توجیه مسئولین کاروان‌ها نیز مبنی بر اینکه هیچ دانش‌آموزی حق خروج از کاروان را از مبدا تا مقصد و بالعکس تحت هیچ شرایطی نداشته، صورت می‌گیرد.

عبور دادن دانش‌‌آموزان از زیر قرآن، ارائه بسته‌های فرهنگی در بین دانش‌آموزان و مستندسازی مراسم با فیلمبرداری و عکس، از نمونه برنامه‌های مراسم بدرقه است.

- تعیین مکانی مقدس در شهر برای اجرای بدرقه کاروان، فضاسازی فرهنگی در شهر، دعوت از جانبازان، آزادگان و خانواده معظم شهدا و خانواده دانش‌آموزان جهت شرکت در بدرقه، اجرای ویژه‌ برنامه‌های فرهنگی، آذین‌بندی مکان برگزاری مراسم، عبور دادن دانش‌‌آموزان از زیر قرآن، ارائه بسته‌های فرهنگی در بین دانش‌آموزان و مستندسازی مراسم با فیلمبرداری و عکس، از نمونه برنامه‌های مراسم بدرقه است.

- در طول مسیر راوی همراه، ضمن بیان خاطرات، کلیات دفاع مقدس اعم از تاریخ شروع و پایان جنگ و مناطق مورد اشغال توسط دشمن، جنک شهرها، به کاربردن سلاح شیمیایی توسط دشمن، نقش آمریکا در حمایت از رژیم بعث و غیره را توضیح می‌دهد و البته سرودهای دانش‌آموزی و انقلابی و مسابقات فرهنگی برای دانش‌‌آموزان پیش‌‌بینی شده است.

- هنگام ورود دانش‌آموزان به مناطق عملیاتی دانش‌آموزان بعد از پیاده شدن از خودروها، با عبور از زیر دروازه قرآن وارد زائرسراها می‌شوند و به هنگام ورود به زائرسراها دود کردن اسپند و خیر مقدم‌گویی از طریق خادمین و رادیوی اردوگاه صورت می‌گیرد.

- در برنامه عمومی فرهنگی، برنامه‌های نماز به صورت متمرکز، آموزش احکام نوجوانان به صورت نکته‌ای و مختصر بین دو نماز، ارائه برنامه‌های فرهنگی شامل پرده‌خوانی با نگاه بصیرتی، پخش فیلم دفاع مقدس،‌ مراسم شب خاطره، بازدید از نمایشگاه و برنامه‌های جانبی اجرا می‌شود.

- برگزاری ورزش صبحگاهی و برگزاری مراسم صبحگاه مشترک همراه با قرائت قرآن، سرود ملی و برافراشتن پرچم جمهوری اسلامی ایران با گرامیداشت یاد و خاطره 36 هزار شهید دانش‌آموز به ویژه شهیدان ناهید فاتحی کرجو و بهنام محمدی و قرائت فرازی از وصیت‌نامه یک شهید انجام می‌شود.


منبع:خبرگزاری پانا

بخش سفیران تبیان