تبیان، دستیار زندگی
به گفته درمانگران شیوه های طبیعی در سراسر جهان استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی که منشا گیاهی و طبیعی دارند در مقایسه با محصولاتی ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ایده ی برگزیده زیست
نهمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان

نهمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. همچون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدر دانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.

نام ایده: استفاده از ترکیبات گیاهی در تهیه کرم های بهداشتی

نام ارائه دهندگان: لیدا صادقی، فائزه قلی زاده، الهه شیرازی

زمینه و نوع پروژه: زیست - تحقیقاتی

درجه سختی: دشوار

به گفته درمانگران شیوه های طبیعی در سراسر جهان استفاده از محصولات آرایشی و  بهداشتی که منشا گیاهی و طبیعی دارند در مقایسه با محصولاتی که به صورت صنعتی و شیمیایی تهیه می شوند ارجحیت دارند و بدون شک این کرم ها اثرگذاری و ماندگاری بیشتری دارند. بسیاری از ما از زمان مامان بزرگ های مان درباره انواع مرهم های گیاهی برای تقویت و رشد مو و ماسک های طبیعی برای افزایش زیبایی و نشاط سلول های پوستی شنیده ایم و حتما از این مرهم ها و نسخه های طبیعی بارها و بارها استفاده کرده ایم. اما شاید تعداد کمی از شما تا امروز تجربه تهیه کرم های آرایشی و بهداشتی گیاهی را در منزل و با کمک خوراکی ها و مواد طبیعی موجود در آشپزخانه داشته اید. به گفته درمانگران شیوه های طبیعی در سراسر جهان استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی که منشا گیاهی و طبیعی دارند در مقایسه با محصولاتی که به صورت صنعتی و شیمیایی تهیه می شوند ارجحیت دارند و بدون شک این کرم ها اثرگذاری و ماندگاری بیشتری دارند.

از گیاهان و مواد طبیعی زیادی می توان برای تهیه کرم استفاده کرد که در زیر به چند مورد اشاره می کنیم.

ایده برگزیده زیست نهمین جشنواره

نعناع: گیاهی است علفی، پایا و دارای ساقه هایی بر دو نوع خزنده و زیر زمینی، از میان ریشه های یک شاخه قائم و برگدار کوچک خارج می شود که برگ های آن متقابل، بیضوی و نوک تیز، دندانه دار کمپوشیده از کرک است. از کلیه قسمت های این گیاه بوی معطر و مطبوع استشمام می شود. برگ تازه گیاه دارای تانن، یک ماده تلخ و 2.5 درصد اسانس است. از این اسانس در صنعت شکلات سازی، شیرینی پزی، عطرسازی و صنایع داروسازی استفاده می شود. اسانس مانتول اگر به مقدار کمی بر روی پوست مالیده شود اثر رفع خارش دارد. نعناع برای جلوگیری از افتادگی و شل شدن پوست بسیار موثر است.

گندم: جوانه گندم رنگ مایل به زرد دارد و دارای مواد غذایی فراوان، ویتامین ها و عناصر معدنی مختلف است. از جوانه گندم روغنی تحت اثر فشار هیدرولیک و یا به کمک حلال استخراج می شود که روغن جوانه گندم نامیده می شود. روغن  جوانه گندم دارای اسید اولئیک، اسیدهای چرب، مواد صابونی نشدنی، ویتامین E و فسفولیپیدها می باشد. روغن جوانه گندم حالت مایع زرد رنگ و ظاهری شبیه روغن ذرت دارد. این روغن تقویت کننده پوست بوده و مانع تشکیل چین و چروک ها شده و چین و چروک های زیر را از بین می برد.

ایده برگزیده زیست نهمین جشنواره

نارگیل: درختی به ارتفاع 40 متر و دارای ساقه منتهی برگ های بزرگ به طول 4 تا 5 متر میوه اش به صورت سفت، بیضوی و به قطر 20-15 سانتی متر است. نارگیل میوه ای است پوشیده از الیاف خشن که درون آن شیره نارگیل قرار دارد. از جدار این میوه در اثر فشار و گرما ماده روغنی سفیدرنگی به دست می آید. این ماده روغنی به مصارف سمع سازی، صابون سازیمی رسد. این روغن به صورت تصفیه نشده دارای بوی ناپسند است و تصفیه شده آن فاقد بو و به مصرف تغذیه و تهیه پمادها و کرم های آرایشی می رسد.

دانش پژوهان مدرسه راهنمایی حضرت معصومه برای تهیه کرم های گیاهی درباره گیاهان و میوه های دیگر نیز تحقیق کرده اند.

آیا شما هم می توانید کرم بسازید؟ با چه موادی؟ نحوه ساخت کرم را می دانید؟ آیا می توان از گیاهان به غیر از کرم مواد آرایشی و بهداشتی دیگری ساخت؟

مطالب مرتبط:

ایده برگزیده زیست نهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی

ایده برگزیده شیمی نهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی

ایده برگزیده نانو نهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی

فعالیت های دانش آموزان

مهارت های پژوهش

مهارت های فنی

ویترین وسایل مورد نیاز

پروژه های دانش آموزی

انتخاب موضوع

برترین های مسابقات نهمین جشنواره

برترین های سمینارهای علمی نهمین جشنواره

برترین های غرفه های نهمین جشنواره

تقدیر از مسابقات نهمین جشنواره

تقدیر از غرفه های نهمین جشنواره

بخش پروژه های دانش آموزی تبیان

تهیه و تنظیم: فاطمه گودرزی