سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
روز هفتم بازی های آسیایی، روز درخشش قوی ترین مرد جهان بود تا بهداد سلیمی با شکستن رکورد یک ضرب و دوضرب بازی های آسیایی، پرونده وزنه برداران را در هفدهمین دوره این رقابت ها ببندد و جمع طلاهای ایران را به عدد 5 برساند. هرکول سنگین وزن ایران که دیروز یک تن
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

صعود ایران با رکورد شکنی هرکول


روز هفتم بازی‌های آسیایی، روز درخشش قوی‌ترین مرد جهان بود تا بهداد سلیمی ‌با شکستن رکورد یک‌ضرب و دوضرب بازی‌های آسیایی، پرونده وزنه‌برداران را در هفدهمین دوره این رقابت‌ها ببندد و جمع طلاهای ایران را به عدد 5 برساند.
بهداد سلیمی

هرکول سنگین‌وزن ایران که دیروز یک ‌تنه کشورمان را به رده ششم جدول(5 طلا، 6 نقره و‌4 برنز) رساند با ثبت رکورد جدید در حرکات یک‌ضرب، دوضرب و مجموع، مدال طلای بازی‌های آسیایی اینچئون را بر گردن آویخت تا تنها‌ طلایی پولادمردان ایرانی در اینچئون باشد. وزنه‌بردار فوق‌سنگین ایران با بالا بردن وزنه‌های‌210 و‌ 255 کیلوگرم و مجموع 465 کیلوگرم رکورد بازی‌های آسیایی را زد و طلایی شد. بهداد سلیمی ‌در حرکت یک‌ضرب وزنه‌های‌200 و 210 کیلوگرم را بالای سر برد و توانست رکورد یک‌ضرب بازی‌های آسیایی را 5 کیلوگرم ارتقا دهد. او در آخرین حرکت خود در یک‌ضرب به رکورد یک‌ضرب جهان حمله کرد که در مهار وزنه 215 کیلوگرم ‌ناموفق بود. سلیمی ‌در حرکت دو‌ضرب وزنه‌241 کیلوگرم را بالای سر برد و توانست رکورد دو‌ضرب این بازی‌ها را هم به نام خود ثبت کند. این رکورد پیش از این در ‌اختیار حسین رضازاده در بازی‌های‌ 2002 بوسان بود که در آن‌ رقابت‌ها وزنه‌240 کیلوگرم را بالای سر برد‌.

به نقل از خراسان، بهداد بار دیگر روی تخته رفت تا وزنه 255 کیلوگرمی‌ را بالای سر ببرد. او که در حرکت اول زیر وزنه 245 کیلوگرم کمی لرزیده بود، این بار بهتر کار کرد و این وزنه را هم زد تا رکوردش را به 465 کیلوگرم افزایش دهد. به این‌ترتیب سلیمی رکورد حرکت دو‌ضرب و مجموع بازی‌های آسیایی را که به ترتیب با‌240 و‌440 کیلوگرم مربوط به حسین رضازاده در سال 2002 بود‌، ‌یک و‌11 کیلوگرم بهبود بخشید. سلیمی اما از حرکت سوم انصراف داد. گفتنی است سوریان و دبیر پس از معرفی وزنه‌برداران به پشت‌ صحنه رفته و به بهادر مولایی و بهداد سلیمی‌ روحیه دادند. محمود گودرزی وزیر ورزش، تاماش آیان رئیس فدراسیون جهانی وزنه‌برداری، کیومرث‌ هاشمی ‌رئیس و شاهرخ شهنازی دبیر‌کل کمیته ملی المپیک تماشاگران ویژه این رقابت بودند.

سلیمی ‌در حرکت دو‌ضرب وزنه‌241 کیلوگرم را بالای سر برد و توانست رکورد دو‌ضرب این بازی‌ها را هم به نام خود ثبت کند. این رکورد پیش از این در ‌اختیار حسین رضازاده در بازی‌های‌ 2002 بوسان بود که در آن‌ رقابت‌ها وزنه‌240 کیلوگرم را بالای سر برد‌

با پایان رقابت‌های وزنه‌برداری، بهداد سلیمی ‌تنها مدال طلای این رشته را برای کشورمان به دست آورد تا تیم وزنه‌برداری ایران با یک طلا، یک نقره و کسب نتایج ضعیف به کار خود پایان دهد. کیانوش رستمی، ‌وزنه‌بردار دسته‌ 85 کیلوگرم مرد نقره‌ای ایران در اینچئون بود. دیروز بهادر مولایی هم که جایگزین سجاد انوشیروانی شده بود، نتوانست جای خالی سجاد را روی سکوی سنگین‌وزن‌ها پر کند و به دلیل مصدومیت در حرکت دو‌ضرب دسته فوق‌سنگین بازی‌های آسیایی شرکت نکرد.
بهداد سلیمی

مولایی که به دلیل مصدومیت، وزنه زدنش در اینچئون به اما و اگر کشیده شده بود بالاخره با بهبودی نسبی که پیدا کرد، روی تخته رفت که در نهایت در حرکت یک‌‌ضرب وزنه 177 کیلوگرم را بالای‌سر برد اما مصدومیتش دردسرساز شد و به او اجازه نداد تا در حرکت دوضرب روی تخته برود. دیروز نواب نصیرشلال هم در دسته 105‌کیلوگرم با نمایشی ضعیف در حرکت دوضرب اوت شد تا نایب‌قهرمان المپیک بدون مدال بازی‌های آسیایی را ترک کند. او در یک‌ضرب‌181 کیلوگرم را ثبت کرده بود. به این ترتیب تک طلای سلیمی، ‌تنها مدال ایران در روز هفتم بازی‌های آسیایی بود.

سلیمی: نیازی نیست مدالم را به مردم تقدیم کنم!

قهرمان فوق‌سنگین جهان بعد از قهرمانی در بازی‌های آسیایی در واکنش به این‌که چرا به رکورد جهان در دوضرب حمله نکرد، یک پاسخ منطقی داد: «این کار را نکردم برای این”‹که ریسک بود، چون تا‌ 45 روز دیگر مسابقات قهرمانی جهان را در پیش داریم.» بهداد سلیمی ‌حالا که دوباره قهرمان بازی‌های آسیایی شده یک نکته را هم گوشزد‌ می‌کند: «من نیازی نمی‌بینم که مدالم را به مردم کشورم تقدیم کنم‌ چون این مدال متعلق به آن‌هاست. این قهرمانی و مدال را به آ‌ن‌ها هدیه می‌کنم و امیدوارم به آن‌ها چسبیده باشد.»

بخش ورزشی تبیان


منبع: خراسان نیوز

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین