سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
3 اشتباهی که اغلب ما در رابطه با رژیم لاغری مرتکب می شویم، می تواند رژیم ما را دستخوش اشکال کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

3 اشتباه رژیم‌های لاغری را بدانید


3 اشتباهی که اغلب ما در رابطه با رژیم لاغری مرتکب می‌شویم، می‌تواند رژیم ما را دستخوش اشکال کند.


رژیم لاغری

مطمئناً همه‌ی ما این را شنیده‌ایم که اگر بیشتر از کالری‌های مصرفیتان کالری بسوزانید، لاغر می‌شوید. در حال حاضر، من این اصل را با یک برنامه‌ی غذایی دیگر ترکیب و سعی کرده‌ام منوی غذاهایم را از خوراکی‌های سالم و کم‌کالری پر کنم. مشکل این مدل رژیم گرفتن این است که هیچ قانون خاصی برایش وضع نشده و شما فقط باید یک اصل ساده را دنبال کنید: بیشتر از مقدار کالری مصرفیتان، کالری بسوزانید؛ اما اگر دقیق‌تر بنگریم، متوجه می‌شویم تلاش برای لاغر شدن، به‌سختی صورت می‌گیرد! چرا؟ سه مشکل در این زمینه وجود دارد:

 

اشتباه اول: یک رژیم خیلی کم‌کالری می‌گیرید

خیلی‌ها فکر می‌کنند که هر چقدر کالری کمتری مصرف کنند، زودتر هم لاغر می‌شوند؛ اما مصرف کمتر از 1200 کالری، نه‌تنها باعث نخواهد شد سریع‌تر نتیجه بگیرید، بلکه میزان سوخت‌وساز بدنتان کند شده و بدنتان دیگر برای انجام اعمال همیشگی‌اش، انرژی کافی نخواهد سوزاند.

همچنین چسبیدن طولانی به چنین برنامه‌ی غذایی می‌تواند نهایتاً منجر به پرخوری و تجربه‌ی رژیم یویو شود؛ یعنی دوباره چاق خواهید شد. راه‌حل ایده‌آل این است که کالری‌های مصرفی اضافه را با ورزش بسوزانید، نه اینکه کمتر از نیاز بدنتان غذا بخورید.

برخی از غذاها شاید به یک میزان کالری داشته باشند، اما بهتر است غذایی را انتخاب کنید که چیزی بیشتر برای شما به ارمغان می‌آورد، چیزهایی مانند فیبر، ویتامین، مواد معدنی، کلسیم و مواد مغذی دیگر. اگر غذاهای فقیری بخورید که پر از کالری هستند، باعث خواهد شد بدنتان قحطی‌زده شود!

اشتباه دوم: همه‌ی کالری‌ها را برابر فرض می‌کنید

همان‌طور که قبلاً هم توضیح داده‌ایم، هنگامی‌که صحبت از قواعد رژیم گرفتن می‌شود، این نظریه کاملاً اشتباه است. برخی از غذاها شاید به یک میزان کالری داشته باشند، اما بهتر است غذایی را انتخاب کنید که چیزی بیشتر برای شما به ارمغان می‌آورد، چیزهایی مانند فیبر، ویتامین، مواد معدنی، کلسیم و مواد مغذی دیگر.

اگر غذاهای فقیری بخورید که پر از کالری هستند، باعث خواهد شد بدنتان قحطی‌زده شود! این بدین دلیل است که بر خلاف خوردنی‌های سالم و مغذی، این خوراکی‌ها اشتهای شما به خوردن را ارضا نمی‌کنند و نمی‌توانند برای مدتی طولانی شما را سیر نگاه دارند.

 

گیاه خواری

اشتباه سوم: رژیم غذایی‌تان را شخصی‌سازی نمی‌کنید

این چیزی است که من هنگامی‌که رژیم گرفتن را شروع کردم، یاد گرفتم. برای تنظیم لیست غذای روزانه‌تان با توجه به کالری‌های مواد غذایی، باید عوامل زیادی همچون سن، جنسیت، ترکیب و اندازه‌ی بدن، فعالیت فیزیکی روزانه و وزن را در نظر بگیرید.

افرادی که درشت اندام‌اند یا عضلانی‌تر هستند، سریع‌تر هم کالری می‌سوزانند. اشخاص سن و سال‌دار هم با توجه به این حقیقت که عضلاتشان رو به کاهش است، مستعد افزایش وزن هستند و کندتر کالری می‌سوزانند.

تمام این عوامل، میزان سوخت‌وساز شما که نقش مهمی در کاهش وزنتان دارد را تعیین می‌کنند. گرفتن رژیم‌های سنگین، سوخت‌وساز بدنتان را کند می‌کند، چرا که بدنتان هرچه می‌خورید را برای روز مبادا ذخیره می‌کند؛ بنابر این می‌توان گفت که خوردن وعده‌های متعدد و با اندازه‌ی کنترل شده، می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر وزنتان را کم کنید.

منبع: جام جم سرا


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: فاطیما احیا

برگرفته از گروه: سلامت و بهداشت جامعه

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین