تبیان، دستیار زندگی
چند روزی از سخنان رئیس کل گمرک ایران در گفت و گوی ویژه خبری درباره مصوبه دولت مبنی بر ممنوعیت واردات خودروهای لوکس بالای 2500 سی سی نگذشته است که زمانی افشار، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو کشور از بی تاثیر بودن ممنوعیت این خودروها بر بازار
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چند درصد مردم لوکس سوار هستند؟


چند روزی از سخنان رئیس کل گمرک ایران در گفت و گوی ویژه خبری درباره مصوبه دولت مبنی بر ممنوعیت واردات خودروهای لوکس بالای 2500 سی‌سی نگذشته است که زمانی افشار، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو کشور از بی تاثیر بودن ممنوعیت این خودروها بر بازار داخلی خودرو خبر می دهد.
خودروهای لوکس

به گفته مسعود کرباسیان، پیش از این 63درصد خودروهای وارداتی، خودروهای بالای 2500 سی‌سی بودند که ارزش آن به‌طور متوسط در سال‌های قبل حدود 600 میلیون دلار بوده است، در حالی که این رقم امسال به هفت میلیون دلار هم نمی‌رسد. با این حال بالا و پایین کردن آمارهای گمرک نشان می دهد که سهم خودروهای 2500 سی سی آنقدری نیست که در تحول بازار خودرو ایران به چشم بیاید. بر اساس آمار گمرک سال 90 حدود 40 هزار خودرو به ارزش 824 میلیون دلار وارد کشور شد که درصد تغییرات آن نسبت به سال قبل از لحاظ تعداد و وزن حدودا 9 درصد ، و از نظر ارزش نیز 8 درصد افت پیدا کرده است.در سال 91 نیز واردات انواع خودروهای سواری با رشد 11.3 درصدی نسبت به سال 90 بالغ بر 44 هزار و 341 دستگاه شد و ارزش واردات خودروهای سواری به کشور نیز با افزایش 30.59 درصدی به یک میلیارد و 84 میلیون دلار رسید. همچنین وزن خودروهای سواری با افزایش 12.73 درصدی به 72 هزار تن رسید.

آمار های منتشر شده از گمرک در سال 92 نیز نشان می دهد که 78 هزارو 673 خودرو سواری به ارزش 3 میلیارد و 17 میلیون دلار به کشور وارد شد که این میزان واردات از نظر تعداد 74.45 درصد و از نظر ارزش 174.46 درصد رشد را نسبت به سال 91 نشان می دهد. واردات خودرو نسبت به سال 92 نیز حدود 70 درصد رشد داشته است و از فروردین ماه 93 تاكنون نیز میزان واردات خودرو نسبت به مدت مشابه سال قبل 75 درصد افزایش یافته است.

بررسی ها نشان می دهد طی ده سال گذشته به طور متوسط سالیانه 20 هزار دستگاه خودروی خارجی وارد کشور شده است. در برخی سال های خاص مانند 90 و 91 نیز این میزان به 26 تا 30 هزار دستگاه رسیده است. در صورتی که متوسط سالیانه 20 هزار دستگاه ملاک قرار گیرد، در حال حاضر 200هزار دستگاه خودروی خارجی طی این سال ها وارد کشور شده است. براین اساس از بازار 15 میلیونی خودروی ایران تنها 1.3 درصد بازار در اختیار خودروهای خارجی است. بررسی ها نشان می دهد که از این میزان نیز کمتر از 3دهم درصد به خودروهای بالای 2هزار و 500 سی سی اختصاص دارد. براین اساس ممنوعیت واردات این خودروها تاثیری در بازار نخواهد داشت ولی قیمت خودروهای بالای 2هزار و 500 سی سی را می تواند، با رشد قیمت همراه کند.

بررسی ها نشان می دهد طی ده سال گذشته به طور متوسط سالیانه 20 هزار دستگاه خودروی خارجی وارد کشور شده است. در برخی سال های خاص مانند 90 و 91 نیز این میزان به 26 تا 30 هزار دستگاه رسیده است

در همین حال حسن زمانی‌ افشار، رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو کشور با اشاره به عدم تاثیرگذاری ممنوعیت ورود خودروهای بالای 2500 سی سی گفت: "اقدام در خصوص ممنوعیت واردات ماشین های 2500 سی سی شاید کمی دیر شده باشد زیرا ورود این ماشین ها در گذشته تاثیرات خودش را گذاشته است."

زمانی افشار در ادامه افزود:"با این حال بر این باورم که ممنوعیت ورود چنین ماشین های نیز تاثیر آنچنانی بر قیمت خودرو نخواهد داشت و بازار دچار شوک ناگهانی نخواهد شد."

وی اظهار داشت:"احتمال بسیار ضعیفی که در مورد تاثیر ممنوعیت ورود خودرو می توانم بدهم این است که ممکن است قیمت ها به صورت بسیار جزئی دچار تغییر شوند که البته این احتمال نیز بسیار ضعیف است." رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو در ادامه گفت: "بازار خودرو چند وقتی است حواشی بسیاری داشته است اما باید عنوان کنم که با ممنوعیت خودروهای 2500 سی سی، مردم نباید منتظر اتفاق خاصی باشند. زیرا آن چیزی که مردم در خصوص کاهش قیمت خودرو فکر می کنند با چنین اقدامی رخ نخواهد داد."

آمار مقایسه‌ای واردات خودرو طی 3 سال گذشته بیانگر افزایش واردات خودرو است به گونه‌ای كه در سال 1390 تولید خودروی سواری 1 میلیون و 420 هزار دستگاه و میزان واردات خودرو در این سال 39 هزار دستگاه بوده است. این درحالی است كه در سال 92 میزان تولید خودروی سواری به 625 هزار دستگاه تنزل یافت و تعداد واردات خودروی سواری به بیش از 78 هزار دستگاه رسید كه این میزان از واردات معادل 12.6 درصد تولید داخل بوده است.مردم ایران در سال 92 حدود 9 تا 12 هزار میلیارد تومان بابت خرید خودروهای خارجی هزینه کرده‌اند که رقم مذکور بیش از نصف ارزش کل تولید داخل کشور بوده است.

دفاع مشاور وزیر از افزایش واردات خودرو

در حالیکه برخی فعالان صنعت خودرو و قطعه از افزایش واردات خودرو به کشور انتقاد کرده‌اند مشاور خودرویی وزیر صنعت، معدن و تجارت از این موضوع دفاع می‌کند.روند واردات انواع خودرو به کشور در چند سال اخیر صعودی بوده است. در سال جاری نیز واردات خودرو بیش از دو برابر شده است.در این زمینه آمارها حاکی از واردات حدود 44 هزار دستگاه خودروی سواری در پنج ماه نخست سال جاری است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 143 درصد افزایش نشان می‌دهد.

در حالیکه برخی فعالان صنعت خودرو و قطعه از افزایش واردات خودرو به کشور انتقاد کرده‌اند مشاور خودرویی وزیر صنعت، معدن و تجارت از این موضوع دفاع می‌کند

در این شرایط چندی پیش دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی از ارائه طرح "مدیریت واردات خودرو" به وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد. به گفته آرش محبی‌نژاد، قطع واردات خودرو از کشورهای تحریم کننده ایران و حمایت از تولید خودروی داخلی از جمله اهداف ارائه این طرح بوده است.همچنین در این طرح پیشنهاد شده که بخشی از عوارض واردات خودرو به حمایت از صنعت خودروی داخلی اختصاص یابد که در این راستا پیشنهاد تشکیل صندوق حمایت از تولید خودروی داخلی مطرح شده است.در این باره مشاور خودرویی وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال ما که پرسید خودروسازان و قطعه‌سازان از افزایش واردات خودرو ابراز نگرانی کرده و آن را به صلاح تولید ملی نمی‌دانند، موضع شما در این باره چیست؟ اظهار کرد: در این زمینه من می‌گویم که رقابت چیز خوبی است.بیوک علیمرادلو با تکرار این جمله که رقابت چیز خوبی است، اظهار می‌کند: واردات خودرو خوب است چون رقابت ایجاد می‌کند.دفاع مشاور خودرویی وزیر صنعت، معدن و تجارت از افزایش واردات خودرو در حالی است که برخی کارشناسان نیز معتقدند دولت باید برای تامین حقوق مصرف‌کنندگان خودرو با کاهش تعرفه، زمینه افزایش واردات خودرو به کشور را فراهم کند.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : فارس و ایسنا

مطالب مرتبط:

چند درصد نرخ خودرو به جیب دولت می‌رود؟

ابهام در فرمول قیمت خودرو شورای رقابت

واردات قطعات خودرو درجه 3 چینی!