سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مراسم افتتاحیه سیزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت 30 شهریورماه در تالار وحدت تهران و با حضور علی لاریجانی، حجت الله ایوبی، سردار نقدی و جمعی از خانواده معظم شهدا برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

متن و حاشیه جشنواره مقاومت


مراسم افتتاحیه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت 30 شهریورماه در تالار وحدت تهران و با حضور علی لاریجانی، حجت‌الله ایوبی، سردار نقدی و جمعی از خانواده معظم شهدا برگزار شد.

متن و حاشیه جشنواره مقاومت

در این مراسم محمد خزاعی به جای سخنرانی و ارائه گزارش عملکرد، نامه‌ای از یک جانباز که خطاب به وی نوشته شده بود را قرائت کرد. در این نامه تأکید شده بود که جشنواره فیلم مقاومت باید حرمت کلمه‌هایی مانند مقاومت و دفاع مقدس را حفظ کند.

ابوالقاسم طالبی: بزرگداشتم به خاطر نور شهدا در آثارم است

در ادامه این مراسم، بزرگداشت مرتضی شعبانی (مستندساز و فیلمبردار شهید مرتضی آوینی) و ابوالقاسم طالبی (کارگردان) با حضور علی لاریجانی، سردار نقدی، سردار جباری (مدیر بنیاد روایت) و محمد خزاعی برگزار شد.

در این بخش، ابوالقاسم طالبی پس از دریافت جایزه‌اش، پشت میکروفن رفت و گفت: اگر امشب برای من بزرگداشت گرفته‌اند، به این دلیل است که در کارهایم نور بزرگانی مانند خانواده شهدا و جانبازان دیده می‌شود. این بزرگداشت برای آن‌هاست و هر چه داریم از آن‌هاست. هر کس جز این فکر می‌کند از ما نیست.

همچنین در اواخر مراسم، بزرگداشت محمدتقی فهیم و جهانبخش سلطانی با حضور سردار آزادی (معاون فرهنگی بسیج) عاطفی (رییس سازمان سینمایی بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس)، حجت‌الله ایوبی، محمدرضا شرف‌الدین و محمدرضا جعفری‌جلوه برگزار شد.

جهانبخش سلطانی هم پس از دریافت جایزه‌اش، در میان تشویق حاضران پشت میکروفن رفت و بیان کرد: در آن هشت سال شور و حماسه حسینی، رزمندگان از جان گذشتند و با خون خود روی سنگرها نوشتند که ما آماده‌ایم که نگذاریم عشق به خشم و محبت به کینه تبدیل شود.

وی تأکید کرد: خواهش می‌کنم که توجه به مفاهیمی مانند دفاع مقدس و سینمای آن به این مجالس ختم نشود و برای آن گفتمان بگذارید.

ایوبی: دفاع مقدس به ما یاد داد که سیمرغ، خودمان هستیم

 در بخش‌های پایانی مراسم افتتاحیه جشنواره مقاومت، حجت‌الله ایوبی پشت میکروفن رفت و در ابتدا با تأکید بر اینکه در جایی که خانواده شهدا هستند نمی‌تواند خوب صحبت کند، بیان کرد: اگر ما حضور داریم، پشت تریبون می‌ایستیم و امروز، ایران جزیره ثبات و آرامش است به خاطر ستارگانی است که رفتند و دیگر در میان ما نیستند.

وی ادامه داد: دفاع مقدس آغاز خودباوری ملت ایران بود. در جریان دفاع مقدس بود که دریافتیم کوه قاف و سیمرغی در کار نیست و سیمرغ خودمان هستیم. دفاع مقدس به ما قدرت داد که به خویشتن خویش بازگردیم و مرزهای دانش را درنوردیم و رنسانس فرهنگ و هنر را رقم بزنیم.رییس سازمان سینمایی با تأکید بر اینکه سینمای امروز مرهون دفاع مقدس است، اظهار کرد: نام این جشنواره مقاومت است و دفاع مقدس یکی از جلوه‌های بزرگ آن است، اما مقاومت یک جریان چند وجهی است. جهان امروز در مقابل هجوم فرهنگی آمریکا به زانو درآمده و می‌بینیم که اکنون 90 درصد فروش سینماهای اروپا متعلق به فیلم‌های آمریکایی است، اما تنها سینمایی که جلوی سینمای آمریکا ایستاد، سینمای جمهوری اسلامی بود.

ایوبی سپس سینمای ایران را سینمای مقاومت نامید و گفت: دفاع مقدس عرصه بسیار مهمی بود و همه می‌دانیم که صحنه‌های نبرد، بهشتی را روی زمین خلق کرد. امیدوارم امروز همه ویژگی‌های بهشتیان در گفتار، رفتار و کردار را در سینمای دفاع مقدس داشته باشیم.

ابوالقاسم طالبی پس از دریافت جایزه‌اش، پشت میکروفن رفت و گفت: اگر امشب برای من بزرگداشت گرفته‌اند، به این دلیل است که در کارهایم نور بزرگانی مانند خانواده شهدا و جانبازان دیده می‌شود. این بزرگداشت برای آن‌هاست و هر چه داریم از آن‌هاست. هر کس جز این فکر می‌کند از ما نیست.

لاریجانی: برای شناخت لایه‌های دفاع مقدس باید از هنر استفاده کرد

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که دفاع مقدس لایه‌های مختلفی دارد اظهار کرد، باید برای شناخت لایه‌های آن از هنر استفاده کرد. علی لاریجانی هم در سخنانی گفت: هفته دفاع مقدس فرصتی است که پیرامون یک حادثه مهم در تاریخ ایران صحبت شود.وی ادامه داد: بنده سالهاست از حوزه‌ی فرهنگ و هنر دور هستم و امروز در این مراسم به سال‌های قبل برگشتم و البته آقای طالبی هم افشاگری‌هایی کردند که البته ایشان در زمان مسئولیت من سیمای جوانی داشتند و امروز از پختگی خوبی برخوردار شدند.

رئیس مجلس همچنین با بیان اینکه ایران اسلامی امروز از ظرفیت بسیار ارزشمندی در حوزه‌ی هنری برخوردار است تصریح کرد: این ظرفیت پشتوانه‌ی مهمی برای به تصویر درآوردن این تاریخ پرارزش و پرمقدار است. چرا که صحنه‌های انقلاب به نفس دفاع مقدس ظرفیت بزرگی برای ایرانیان است و مسئولیتی نیز بر دوش هنرمندان متعهد کشور قرار می‌گیرد که این حوزه‌ها را به تصویر بکشند.

حاشیه ها

پیش از آغاز مراسم رسمی افتتاحیه، مهمانان از روی فرش قرمزی که به شکل خون بود عبور می‌کردند. در کناره‌های این فرش قرمز و راهرویی که تعبیه شده بود، چند هنرمند با لباس بسیجی، نمایشی از رشادت رزمندگان و حال و هوای شب‌های عملیات را بازسازی می‌کردند.

محمد خزاعی و سایر مسئولان جشنواره فیلم مقاومت در ابتدای راهروی ورودی مهمانان، میزبان هنرمندان و خانواده شهدا بودند و به آن‌ها خیرمقدم می‌گفتند. همچنین فضای بیرونی تالار وحدت با موسیقی‌های نوستالژیک فیلم‌های دفاع مقدس و همچنین تعریف و تمجیدهای مهران دوستی (مجری بخش جنبی مراسم) از مهمانان همراه شده بود.

یکی از نکات جالب این برنامه اهدای جایزه به برگزیدگان بخش‌های مختلف توسط ترکیبی از هنرمندان و خانواده شهدا بود. در اهدای این جوایز، مادر شهید محمد جهان‌آرا، همسر شهید آبشناسان، مادر شهیدان پوررحیمی، برادر شهید ابراهیم هادی و شهید آقاجانلو و... حضور روی سن رفتند.

کارگردانی مراسم افتتاحیه از نکات قابل توجه آن بود. بخش بزرگداشت جهانبخش سلطانی را می‌توان به عنوان بهترین بخش این مراسم نام برد که در آن صحنه‌ای از فیلم «افق» به کارگردانی زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور که جهانبخش سلطانی در آن بازی کرده بود، بازسازی شد.

در اواخر این برنامه، نکوداشت مرحوم رنجبر، باغبانی و شریفی‌راد که از خانواده شهدای سینما بودند توسط سردار نقدی و سردار جباری برگزار شد.

در این مراسم هنگامی که روح‌الله حجازی دیپلم افتخار فیلمنامه بخش سینمایی ویدئویی را دریافت کرد روی سن رفت و این جایزه را به مادر همسرش که به گفته وی هم همسر شهید است و هم مادر شهید، تقدیم کرد.

همچنین مهرداد خوشبخت پس از دریافت تندیس کارگردانی بخش سینمایی ویدئویی از ایوبی درخواست کرد که توجه بیشتری به فیلمنامه‌هایی که جوایزی را از جشنواره‌ها می‌گیرد داشته باشد.

اگرچه مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم مقاومت با کارگردانی خوب آن در بخش اصلی و جنبی و همچنین ارکستر سمفونیکی به رهبری آرش امینی همراه بود اما سخنرانی‌های پی‌در‌پی و همچنین سخنرانی 50 دقیقه‌ای رئیس مجلس شورای اسلامی، حاضران را خسته کرده بود. همین امر باعث شد که این مراسم سه ساعته و نیمه در اواخر آن با خالی شدن بیش از نیمی از صندلی‌ها روبرو شود.

بخش سینما و تلوویزیون تبیان


منبع : ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین