تبیان، دستیار زندگی
این روزها اگر سری به خیابانهای شهر بیندازید با معضلاتی روبرو میشوید که شاید برای مشاهده آنها نیاز به وقت چندان نباشد ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اعتیاد درمان ندارد

این روزها اگر سری به خیابانهای شهر بیندازید با معضلاتی روبرو میشوید که شاید برای مشاهده آنها نیاز به وقت چندان نباشد ...

هدی سادات پاکنهاد - بخش اجتماعی تبیان
اعتیاد، کمپ

این روزها اگر سری به خیابانهای شهر بیندازید با معضلاتی روبرو میشوید که شاید برای مشاهده آنها نیاز به وقت چندان نباشد یکی از این معضلاتاعتیاد است معضلی که دیگر زن و مرد و دختر بچه و پسر بچه نمی شناسد،اگر تا دیروز سیگار کشیدن مردان خانواده قبح داشت امرور طبق آمار زنان و دخترتان کم سن و سال کشور پیشتاز اعتیاد شده اند و گاهی مردان معتاد را هم همراهی می کنند!اما اینکه اصلا اعتیاد درمان دارد یا خیر ؟وآیا امکان دارد که مجددا معتادین به زندگی اولیه بازگردند یا نه؟باعث شد به دنبال آن روم تا اینکه به کمپ ترک اعتیاد وردیج مراجعه کردم تا اطلاعاتی در این زمینه کسب کنم.

هم فرد معتاد و هم خانواده اش باید بدانند که این بیماری مزمن است و برای بهبودی صبر و تحمل زیادی لازم است اما بهبودی از دیدگاه افراد مختلف ،متفاوت است

ابتدا وارد کمپ شدم و با یکی از مسئولین کمپ در اینباره گفتگو کردم .ایشون توضیحاتی راجع به این معتادان داد که ما آمار دقیقی داریم که بی سوادها کمتر معتاد میشوند ،اعتیاد بیشتر مال با سوادهاست. از ایشون سوال کردم:

آیا اعتیاد درمان دارد؟

در پاسخ گفتند :اعتیاد درمان ندارد بلکه در کمپ آگاهی داده میشود تا با این آگاهی و فرمول زندگی کنند مثل بیماری قند و این بیماری به هیچ عنوان درمان دارویی ندارد فقط برای روزهای اول که در خونش سمی هست داروهای درمانی به آنها داده میشود که جایگزین مواد شود و بتوانند دوام بیاورند.بیماری اعتیاد جسمی نیست که بگوییم فرد پاک شد و اگر با این فرمول زندگی نکند بیماری دوباره عود می کند و این فرمول 12گانه است که باید با این فرمول آشنا شوند یکی از این اصول ،اصول روحانی است یعنی یک معتاد باید مثل یک روحانی پاک زندگی کند.

وقتی معتاد از کمپ خارج میشود ممکن است به دلیل نبود کار در جامعه سرکوب شود در اینصورت آیا باید به انها کمکی شود؟

در پاسخ به انها می گوییم خبر اینها اصلا نیاز به کمک ندارند ومعتاد وقتی از نظر روحی- روانی – مالی –خانوادگی بیاید کمپ دوباره یاد میگیرد که چگونه زندگی کند و یکی از فرمول ها این است که فرد معتاد روی پای خودش بایستد و باید کار را از صفر شروع کند. این نیست که اگر یک معتاد ورشکسته شد یا به شکست مالی خورد همه بیایند و کمکش کنند لذا اگر بنا باشد کسی به او کمک کند امکان دارد مجددا به سمت مواد برود و شخص معتاد باید خودش به خودش کمک کند.

برای درمان اعتیاد چقدر زمان لازم است؟

هم فرد معتاد و هم خانواده اش باید بدانند که این بیماری مزمن است و برای بهبودی صبر و تحمل زیادی لازم است اما بهبودی از دیدگاه افراد مختلف ،متفاوت است .برخی بهبودی را قطع غیر قانونی و طولانی مدت شخص از مواد مخدر می دانند ،عده ی دیگر بهبودی را به معنای تغییر رفتار شخص به وضعیت قبل از مصرف میدانند و برخی دیگر هم انتظارشان از بهبودی در حدی است که توقع دارند رفتار فرد معتاد از قبل از مصرف هم بهتر شود و جالب اینکه در برخی مواقع تعریف دقیقی هم از رفتار ایده ال ندارند.

گاهی در بین خانواده ها دیده میشود که فرد معتاد را با دیگر اعضای خانواده مقایسه می کنند و روند درمان را کند می دانند به همین دلیل اشفته و ناراضی میشوند و این انرژی ها و احساسات منفی را به فرد معتاد منتقل میکنند

گاهی در بین خانواده ها دیده میشود که فرد معتاد را با دیگر اعضای خانواده مقایسه می کنند و روند درمان را کند می دانند به همین دلیل اشفته و ناراضی میشوند و این انرژی ها و احساسات منفی را به فرد معتاد منتقل میکنند و خود خانواده باعث کند شدن روند درمان میشوند اما اینکه دوره درمان چقدر زمان میبرد باید بگوییم که زمان مشخصی ندارد یکی از دلایل همین شرایط خانوادگیست که به آن اشاره شد و همچنین ویژگیهای شخصیتی ،نوع ماده مصرفی ، بیماریهای همراه با اعتیاد ، میزان حمایت، استفاده از درمانهای داروئی و غیر داروئی  و... از مواردی که در مدت زمان دوره درمان معتاد تاثیر گذار خواهد بود.

بیماری اعتیاد بیماری پیچیده ایست و مسلما درمان ان پیچیده تر است لذا برای تسریع در درمان ،حمایت خانواده و پذیرش فرد در بهبودی کمک شایان توجهی دارد.

در پایان باید در نظر داشته باشیم که درست است ، که بیماری اعتیاد غیر قابل درمان است ، اما با کمک و همیاری و با بهبودی میتوانیم آنرا متوقف کنیم و همانطوریکه ما نمیتوانیم ماهیت معتاد یا اعتیاد را تغییر دهیم اما میتوانیم با تلاش خود در فراهم آوردن هر چه بیشتر زمینه بهبودی آن دروغ قدیمی که میگوید ؛ وقتی معتاد شدی تا ابد آلوده میمانی را تغییر دهیم ، خداوندا ؛ کمک کن که این تفاوت را همیشه به خاطر داشته باشیم.


ترک اعتیاد به صرفه نیست

ترک اعتیاد بویی از بیمه نمی‌برد

 آمار تکان دهنده از اعتیاد دانش آموزان