سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با دانستن چند فوت کوزه گری که معمولاً بسیاری از مردها و زن ها در هنگام مشاجرات خود آن ها را نادیده می گیرند یا از فوایدشان اطلاعی ندارند، می توان آتش دعوا را فرونشاند و زندگی را به سامان پیش برد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فوت‌های کوزه‌‌گری برای حل دعواهای زناشویی


با دانستن چند فوت کوزه‌گری که معمولاً بسیاری از مردها و زن‌ها در هنگام مشاجرات خود آن‌ها را نادیده می‌گیرند یا از فوایدشان اطلاعی ندارند، می‌توان آتش دعوا را فرونشاند و زندگی را به سامان پیش برد.


سرزنش کردن

وجود اختلاف در زندگی زناشویی، به خاطر تفاوت‌های زن و مرد، اختلافات فرهنگی، پرورش در دو محیط جداگانه و... امری طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است. اما آنچه که این اختلافات را به فضایی برای حل تعارضات، رشد و پختگی رابطه و درک و تفاهم یا به فضایی برای ابراز پرخاشگری و متشنج کردن اوضاع تبدیل می‌کند، به نحوه واکنش ما به این اختلافات و روش‌هایی که برای حل اختلافات در نظر می‌گیریم، بستگی دارد.

گاهی این شیوه‌ها قاطعانه ولی همراه با احترام است و گاهی پرخاشگرانه. عصبانیت، به روابط صمیمانه صدمه می‌زند. همسران عصبانی احساس درماندگی می‌کنند و هر دو فکر می‌کنند فقط در صورتی که طرف مقابل تغییر کند یا بهبود یابد، اوضاع بهتر خواهد شد. همیشه احساس می‌کنند فردی که اشتباه کرده، طرف مقابل است و موقعی که پرخاشگری‌ها و سرزنش‌ها برای ایجاد تغییر در طرف مقابل مفید واقع نمی‌شود، بیشتر احساس درماندگی و عجز می‌کنند و پرخاشگری آن‌ها شدیدتر می‌شود.

موقعی که همسرتان عصبانی است، از شما انتقاد می‌کند. این انتقادها شما را ناراحت می‌کند و احساسی شبیه طرد به وجود می‌آورد و ممکن است به شدت حالت دفاعی به خود بگیرید. متأسفانه در بیشتر مواقع، همسران برای حل اختلاف، از راهکارهای نامناسبی استفاده می‌کنند که به تشدید اختلاف و بدتر شدن شرایط می‌انجامد.

در هنگام دعوا از این کارها خودداری کنید

اگر نمی‌توانید از بروز دعوا جلوگیری کنید، حداقل به هنگام جر و بحث یا همان دعواهای زن و شوهری، کارهایی که می‌تواند آتش دعوا را شعله‌ور کند، انجام ندهید. برخی از این کارها را در ادامه می‌خوانید:

بی‌ارزش کردن همسر:

با این کار، در واقع به همسرتان می‌گویید که نیازهای او در نظر شما بی‌ارزش است یا نیازهای او به اندازه نیازهای شما مهم، با ارزش یا واجب نیست.

قهر کردن:

پیام این کار این است؛ یا آنچه را که می‌خواهم انجام بده یا تو را ترک می‌کنم.

هنگام دعوا، حالت تدافعی به خودتان نگیرید. سعی کنید شنونده خوبی باشید، سرزنش نکنید، وقتی از شما انتقاد می‌شود، ابتدا به خوبی گوش دهید. در این لحظه، خودتان را جای همسرتان بگذارید و از دریچه چشم او به ماجرا بنگرید.

تهدید کردن:

در این حالت، به همسرتان این پیام را می‌دهید که به تو صدمه خواهم زد.

سرزنش کردن:

در این حالت، شما همسرتان را مقصر تمام اتفاقات می‌دانید.

تحقیر کردن:

در این حالت، حس حماقت را به همسرتان القا می‌کنید.

برانگیختن احساس گناه:

این کار حامل این پیام است که طرف مقابل از لحاظ اخلاقی باید خواسته شما را برآورده می‌کرد، اما این کار را انجام نداده است. او بی‌انصاف و بی‌ملاحظه است و فقط به فکر رسیدن به خواسته‌های خود است.

بی‌توجهی و بحث را عوض کردن:

پیام پنهان این کار این است که خواسته‌های او حتی ارزش صحبت کردن هم ندارند.

تلافی یا مقابله به مثل کردن:

به عنوان مثال، مواردی را که همسرتان از آن‌ها خوشش می‌آید، به او ارائه نمی‌دهید. «حالا که لباس مورد علاقه‌ام را برایم نخرید، من هم منزل مادرش نمی‌روم!»

همسران، جدایی

بهترین روش حل اختلافات

شما به چه روشی اختلافات بین خود و همسرتان را مدیریت می‌کنید؟ از چه روش‌هایی برای مطرح کردن مشکلات و اختلافاتتان استفاده می‌کنید؟ آیا از وی انتقاد می‌کنید؟ وی را به خاطر به وجود آمدن مشکل و اختلاف سرزنش می‌کنید؟ در برابر انتقادها یا دفاع‌های همسرتان جبهه‌گیری می‌کنید؟ زمان مناسبی را برای بیان اختلافات در نظر می‌گیرید؟ و...

برای جلوگیری از تبدیل دعواها و اختلافات به رفتارهای خشونت آمیزی مثل کتک کاری، جر و بحث‌های کلامی یا شکستن وسایل منزل، انجام برخی مهارت‌ها ضروری است. از جمله:

آرامشتان را حفظ کنید

نشانه‌های تنش را در خودتان شناسایی کنید. اگر از کوره در رفته‌اید و احساس می‌کنید روی رفتارتان هیچ کنترلی ندارید، پنجره را باز کنید و نفس عمیقی بکشید و سعی کنید خود را آرام کنید. موقعی که احساس برانگیختگی هیجانی می‌کنید، حتماً باید حرف‌های آرام‌بخش به خود بگویید.

جبهه‌گیری ممنوع

هنگام دعوا، حالت تدافعی به خودتان نگیرید. سعی کنید شنونده خوبی باشید، سرزنش نکنید، وقتی از شما انتقاد می‌شود، ابتدا به خوبی گوش دهید. در این لحظه، خودتان را جای همسرتان بگذارید و از دریچه چشم او به ماجرا بنگرید.

هنگام بحث و دعوا، به جای اینکه از همسرتان انتقاد کنید، مشکل خود را به شکل شکایت مطرح کنید. با این کار باعث می‌شوید که همسرتان هم در مقابل شما جبهه‌گیری نکند. انتقاد، آسیب‌زاست، با این حال ممکن است برخی مواقع سازنده هم باشد. موقعی که انتقاد از شما درست است، بهترین راه این است که آن را به سادگی قبول کنید.

این را بپذیرید که همسرتان به هر دلیلی، موجه یا غیر موجه، در حال حاضر عصبانی است. به جای پرخاشگری متقابل، عصبانیت وی را بپذیرید و برای آرام شدن شرایط تلاش کنید.

همسرتان را درک کنید

با تایید او، به وی بفهمانید که او را درک می‌کنید. وقتی که همسر شما احساس کند تصدیقش می‌کنید، به شما بیشتر اعتماد می‌کند و بیشتر به شما گوش می‌کند. مسوولیت رفتار خود را بپذیرید و اگر لازم است، معذرت‌خواهی کنید. شنونده فعالی باشید. وقتی که او صحبت می‌کند، به جای جبهه‌گیری و بازخورد آنی، خوب گوش کنید و با حالت چهره و تصدیق به وی بفهمانید که به حرف‌های او گوش می‌دهید.

بحث را به تعویق بیندازید

برای وضعیت‌هایی که در ارتباط خود با همسرتان بیشتر عصبانی می‌شوید، علامت‌هایی را با توافق همدیگر تعیین کنید. هرگونه علامتی که نشان می‌دهد عصبانیت شما در حال تشدید است، می‌تواند علامتی برای لزوم وقفه باشد. هنگامی که صدایتان بلندتر می‌شود، از تحقیر و توهین استفاده می‌کنید، یا تهدید جسمی می‌کنید، به سمت وسایل منزل حمله می‌کنید و... در چنین مواقعی تقاضای وقفه کنید و فرصتی را برای آرام شدن به یکدیگر بدهید.

عصبانیت همسرتان را بپذیرید

این را بپذیرید که همسرتان به هر دلیلی، موجه یا غیر موجه، در حال حاضر عصبانی است. به جای پرخاشگری متقابل، عصبانیت وی را بپذیرید و برای آرام شدن شرایط تلاش کنید.

منبع: jamejamonline.ir


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: فاطیما احیا

برگرفته از گروه: خانواده

 

مطالب مرتبط:

علائم جاده زندگی زناشویی!

ازدواجتان را با دوام کنید!

همسران خوشبخت چگونه‌اند؟

راز خوشبختی زوج‌های خوشبخت

رفتارهای مشکل‌ساز زندگی مشترک

در دعوای با همسر، سود نمی‌كنید!

یخبندان در زندگی مشترک

دلایل و راه حل‌های دل‌زدگی زناشویی

کلیدهای طلایی برای قفل مشکلات زناشویی 

آقایان نباید این 7 اشتباه را بکنند!  

آداب هم‌صحبتی با شوهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین