تبیان، دستیار زندگی
مثل اینکه قرار نیست سایه خوراکی های مسموم و مرگ آور از سر زندگی روزمره ما کنار برود، هنوز مدت زیادی از جنجال های استفاده از روغن سرطان زای پالم در لبنیات پر چرب نگذشته، در روزهای اخیر رییس سازمان غذا و دارو از وجود ماده آلوده ای به نام خمیر مرغ در صنعت سو
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : سپیده آماده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یکه تازی خمیر اشغال مرغ در صنعت سوسیس و کالباس سازی

کالباس و سوسیس با خمیر آشغال!

مثل اینکه قرار نیست سایه خوراکی های مسموم و مرگ آور از سر زندگی روزمره ما کنار برود، هنوز مدت زیادی از جنجال های استفاده از روغن سرطان زای پالم در لبنیات پر چرب نگذشته، در روزهای اخیر رییس سازمان غذا و دارو از وجود ماده آلوده ای به نام خمیر مرغ در صنعت سوسیس و کالباس سازی خبر داد.

کیانا نیکفام - بخش اجتماعی تبیان
سوسیس و کالباس

به گزارش « تبیان»، ماجرای امروز دیروز نیست، چند سالی است یاد گرفته ایم هر از چند گاه یک بار خبری از مسموم بودن مواد غذایی را به مواد بیماری زا و در اکثر موارد سرطان آور بشنویم مواد غذایی که در بیشتر موارد قوت غالب روزمرگی های زندگی مان هستند. ماجرایی که ابتدا از آلاینده های موجود در هوای تهران آغاز شد و پس از مدتی به آب آشامیدنی و سپس لبنیات پر چرب سر در آورد، اما در تمام این ماجراها در نهایت نه متهم مشخص شد و نه روند وجود مواد سرطان زا در مواد مصرفی متوقف و تنها ترس ناشی از آلاینده های ترزیق شده به خوراکی های روزمره زندگی هر روز بیشتر از روز پیش گریبان مردم را گرفت.

در هیچ کجای دنیا در تولید کوکتل گوشت از خمیر مرغ استفاده نمی شود و از طرف دیگر استفاده از خمیر مرغ که با درصد نامعلومی از نمکها و نیترات ها امیخته شده است در هیچ کدام از سازندگان استاندارد سوسیس و کالباس دیده نمی شود

ماجرا از آنجایی کلید خورد که پس از افزایش نجومی قیمت گوشت و مرغ و ماهی، افرادی که با حقوق های ثابت و محدودشان از پس خرید این مواد بر نمی آمدند، برای سیر کردن شکم خود و خانواده شان دست به دامن مواد به اصطلاح پروتئینی بازار بود، موادی خوراکی از قبیل سوئیس و کالباس و تن ماهی و همبرگر که با افزایش سرعت زندگی این روزها و گرایش خانم های به اشتغال، هر روز دامنه گسترده تری در میان مردم کشور پیدا کرد. هر چند ماجرای تاسف بار روند تولید و محتویات ساخت مواد پروتئینی، سالها است که به صورت دهان به دهان میان مردم می چرخد و هر از چند گاهی هم یکی از مقامات مسئول در خصوص مضرات این مواد ، مواردی را بیان می کنند، اما اظهارات اخیر رئیس سازمان غذا و دارو، موج جدیدی از نگرانی ها را در میان مردم و به خصوص مصرف کنندگان این مواد غذایی فست فود به وجود آورد. در همین راستا رسول دیناروند در روزهای اخیر با اشاره به اقدامات انجام شده در جهت تامین سلامت فرآورده‌های پروتئینی بویژه سوسیس و کالباس، به ایسنا گفت: در سوسیس و کالباس قدم اول حذف خمیر مرغ در تهیه این محصولات است. بخشنامه مربوطه ابلاغ شده و در شش ماه دوم امسال عملیاتی می‌شود.حذف خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس قدم بسیار بزرگی است چراکه از سلامت خمیر مرغ اطمینان نداریم؛ بنابراین ورود آن به چرخه تولید سوسیس و کالباس ممنوع شده است.رییس سازمان غذا و دارو همچنین ادامه داده بود که شرکت‌های تولید کننده سوسیس و کالباس از یک دوره زمانی برخوردار خواهند بود تا بتوانند خود را با ضوابط تطبیق داده و خمیر مرغ را حذف کنند ما نمی‌توانیم سلامت خمیر مرغ را تضمین کنیم چراکه مشخص نیست ماده اولیه آن از سلامت برخوردار است یا خیر و ممکن است از چربی زیادی برخوردار باشد.

سوسیس و کالباس

خمیر مرغ نه، خمیر ضایعات و استخوان های مرغ!

ماجرای استفاده از خمیر مرغ در صنعت سوسیس و کالباس سازی زمانی تاسف بار تر می شود که بدانیم این خمیر، دقیقا از چه چیزی تهی می شود. به طور عمومی خمیر مرغ به گوشت مرغی می گویند که توسط دستگاه های خاص به خمیر بدل شده است، اما خمیر مرغی که در ساخت سوسیس و کالباس از آن استفاده می شود نه گوشت مرغ خمیر شده که مایعی است حاصل از اسکلت باقیمانده از مرغ هایی  که از ران و سینه آنها جدا شده و یا از رستوران ها و مرغ فروشی های سطح شهرجمع آوری می شود و با این تفاسیر دیگر باید به آن نام خمیر اسکلت یا ضایعات مرغ را بگذاریم این در حالی است که خمیر به دست آمده سرشار از باقیمانده امعاء و احشاء حفره بطنی و صدری مرغ است. نکته دیگر این است که میزان فسادپذیری خمیر مرغ در دمای اتاق بعد از دو ساعت، در دمای یخچال بعد از حدود یک تا دو هفته و در حالت انجماد حدود یک تا دو ماه است اما تاریخ مصرف سوسیس و کالباس‌های تولیدشده با خمیر مرغ در ایران بدون توجه به شرایط بهینه نگهداری و سلامت مصرف کننده حداقل 40 تا 60 روزه ذکر می‌شود.

خمیر مرغی که در ساخت سوسیس و کالباس از آن استفاده می شود نه گوشت مرغ خمیر شده که مایعی است حاصل از بادر اسکلت باقیمانده از مرغ هایی است که از ران و سینه آنها جدا شده و یا از رستوران ها و مرغ فروشی های سطح شهرجمع آوری می شود و با این تفاسیر دیگر باید به آن نام خمیر اسکلت یا ضایعات مرغ را بگذاریم

اظهارات در خصوص ممنوعیت استفاده از خمیر مرغ در صنعت تولیدان مواد پروتوئینی کشور در حالی است که به گفته مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدکنندگان فرآورده‌های گوشتی ایران این کار را غیرممکن می‌داند. محمد موسوی با اشاره به اینکه امکان حذف خمیرمرغ از سوسیس و کالباس وجود ندارد، گفت: از مسئولان توقع داریم به صورت منطقی اظهارنظر کنند. در همه جای دنیا در تولید فرآورده‌های گوشتی از خمیرمرغ استفاده می‌شود و این کار استاندارد بین‌المللی دارد. در این میان اما مسئله ای که وجود دارد این است که در هیچ کجای دنیا در تولید کوکتل گوشت از خمیر مرغ استفاده نمی شود و از طرف دیگر استفاده از خمیر مرغ که با درصد نامعلومی از نمکها و نیترات ها آمیخته شده است در هیچ کدام از سازندگان استاندارد سوسیس و کالباس دیده نمی شود. ماجرای استفاده از خمیر آشغال مرغ هم مانند همه خبرهای تاسف بار دیگر در حوزه بهداشت مواد غذایی مصرفی ، بار دیگر نگرانی هایی را در میان مردمی به وجود آورده است که در این بازار گرانی گوشت و مرغ و سرعت مهار ناپذیری زندگی ماشینی دست به دامن این مواد به اصطلاح پروتئینی شده اند. در این میان امید است مسئولان وزارت بهداشت این بار اقدامی بازدارنده در خصوص این رفتار متقلبانه شرکت های سازنده سوسیس و کالباس به کار گیرند تا بیش از این سلامت مردم قربانی منفعت طلبی های عده ای نشود که به بهانه سود، کمر به مسموم کردن خوراکی های مصرفی مردم بسته اند.


ورود سوسیس حرام به کشور

KFC استانداردی غیر قانونی

یک پرس غذا 80 هزار تومان