سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
وزیر امور خارجه کشورمان گفت اگر رئیس جمهوری آمریکا به ما قول انجام کاری را دهد، آن را محترم شمرده و می پذیریم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ظریف: قول اوباما را می پذیریم


وزیر امور خارجه کشورمان گفت اگر رئیس جمهوری آمریکا به ما قول انجام کاری را دهد، آن را محترم شمرده و می پذیریم.

وی ادامه داد: ما محدودیت هایی که پرزیدنت اوباما برای وادار کردن کنگره به لغو تحریم ها با آن مواجه است را درک می کنیم و همانطور که ما نمی پذیریم آنها از ما امری غیرممکن را بخواهند، ما هم از آنها نمی خواهیم که اقدامی غیرممکن انجام دهند.

اوباما و طریف

ظریف افزود: ما در امور داخلی امریکا دخالت نمی کنیم، اگر اوباما به ما قول می دهد که کاری بکند، ما آن را می پذیریم و به قولش احترام می گذاریم.

وزیر امور خارجه اداکه داد هیچ فرد جدی ای در ایران به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیست، چرا که مردم محاسبات استراتژیک بسیار جدی دارند. مردم ایران به آمریکا اعتماد ندارد، ما می توانیم آن را تغییر دهیم و این برای همه ما مهم است که به جای زندگی در گذشته، تاریخ جدیدی را رقم زنیم. رقم زدن این تاریخ جدید با تلاش برای ایجاد سازوکاریهایی است که به طور علمی مانع از ساخت بمب هسته ای توسط ایران می شود.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که اگر دولت ایران به دنبال متقاعد کردن جهان است که نیاتش منحصرا صلح آمیز است چرا با سطح پایین تر سانتریفیوژها که آمریکا و غرب اصرار دارند موافقت نمی کند گفت: زیرا ما اینجا نیستیم که تصمیمات آمرانه را بپذیریم، اینجاییم که گفتگو کنیم. آنچه ما می گوییم این نیست که شما باید این را داشته باشید و آن را نه! ما می گوییم بیایید با یکدیگر ببینیم چگونه می توان این کار را به بهترین وجه انجام داد. ما موافقت کرده ایم که برای چند سالی تعداد سانتریفیوژها را کاهش دهیم. این اقدام تنها برای اعتمادسازی صورت می گیرد. اما من آماده پذیرش هر گونه تعداد (سانتریفیوژ)تحمیلی نیستم.

ظریف درباره احتمال تمدید دوباره مذاکرات گفت: فکر نکنم اینگونه شود، و در این مرحله برای پذیرش این پیشنهاد آماده نیستم. نمی گویم که 24 نوامبر روز قیامت است، بلکه بایستی تمام انرژیمان را برای دستیابی به توافق تا آن روز به کار گیریم.

وی افزود معتقدم این موضوع نیازمند مهارت سیاسی است و آماده ام تا حدی که توان دارم در این راه تلاش کنم. ظریف ادامه داد: معتقدم در نقطه ای از تاریخ هستیم که می توانیم. آنچه که ما انجام می دهیم تاثیر مهمی بر آینده منطقه ما و درک دو ملت نسبت به یکدیگر دارد. بنابراین بایداین فرصت را مغتنم بشماریم.

محمد جواد ظریف در ابتدای این مصاحبه به تشریح مواضع ایران در قبال گروه تروریستی داعش پرداخت. وی گفت: معتقدیم جامعه بین المللی بایستی به این واقعیت پی ببرد که این تهدید و چالشی مشترک است که نیزمند پاسخی جمعی است. از دیدگاه ما پاسخ باید از منطقه و با حمایت از جامعه بین المللی برآید. ما برای شکست این تروریست ها با دولت عراق و نیز اقلیم کردستان همکاری کرده ایم، چرا که این تروریست ها خطری برای همه ملتها هستند.

ما محدودیت هایی که پرزیدنت اوباما برای وادار کردن کنگره به لغو تحریم ها با آن مواجه است را درک می کنیم و همانطور که ما نمی پذیریم آنها از ما امری غیرممکن را بخواهند، ما هم از آنها نمی خواهیم که اقدامی غیرممکن انجام دهند

ظریف ادامه داد: معتقدم عراقی ها قادر به آزادسازی سرزمینشان هستند. جامعه بین الملل باید مانع از کمک رسانی به تروریست ها شود. ما متقاعد نشدیم که دولت آمریکا در مبارزه با ترویسم جدی است. مطمئن هستم آنچه که روز گذشته در کنگره آمریکا روی داد که برای تامین مالی معارضان سوریه نیازمند تایید پرزیدنت اوباماست، با تلاش برای مقابله با تروریسم تطابق نمی‌کند. اگر دولت مرکزی در سوریه را ساقط کنیم، داعش را قادر به اشغال سرزمین های بیشتری می کند. ما این اقدام را اساسا خلاف تلاش برای نابودی داعش تلقی می کنیم و نیز حمایت از کسانی که تلاش دارند دولت فعلی را که در مقابل داعش ایستاده است را نیز خلاف این ادعا می دانیم.

ظریف همچنین درباره خبرنگار بازداشت شده واشنگتن پست در ایران گفت: جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست با اتهامات جدی مواجه است و امیدوارم که پاسخ های قانع کننده ای که منجر به آزادی اش شود فراهم کند. وی افزود: من و آقای روحانی تمام تلاش خود را کرده ایم که رفتار خوبی با او شود.

بخش سیاست تبیان


منبع : الف

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین