سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
فکر می کنند اگر نفر اول کنکور نشوند زمین به آسمان می آید، یا اگر از ۶۰ صفحه تحقیق شان یک صفحه اش کامل نشود باید عزا بگیرند. کمال گراها دیگر از بلند پروازی و اهداف بلند و بالای خودشان شورش را در آورده اند. این ها را گفتیم تا بدانید کمال گرایی آن قدر ها که
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بلندپروازی در آسمان هفتم!


فکر می کنند اگر نفر اول کنکور نشوند زمین به آسمان می آید، یا اگر از 60 صفحه تحقیق شان یک صفحه اش کامل نشود باید عزا بگیرند. کمال گراها دیگر از بلند پروازی و اهداف بلند و بالای خودشان شورش را در آورده اند. این ها را گفتیم تا بدانید کمال گرایی آن قدر ها که فکر می کنید خوب نیست!

بلندپروازی در آسمان هفتم!

آیا احساس می‌کنید کارهایی که به اتمام رسانده‌اید به اندازه کافی خوب نیستند؟ آیا نوشتن مقالات و طرحها را با هدف انجام دقیق آنها به تعویق می‌اندازید؟ آیا احساس می‌کنید که کارها را باید صد در صد درست انجام دهید و در غیر اینصورت فردی متوسط و یا حتی بازنده هستید؟ شما یک کمال گرا هستید!

کمال گراها وقتی می خواهند ازدواج کنند همه را راهی تیمارستان می کنند از بس وسواس به خرج می دهند و می گردند دنبال آدمی که هیچ عیب و نقصی نداشته باشد و خدا نکند خودشان هم یک کاری را نتوانند به موقع و کامل انجام دهند آن وقت است که زندگی را زهر خودشان می کنند از بس که حرص و جوش می خورند و با استرس دست و پنجه نرم می کنند.

 

با کمال نباشید!

کمال گراها معیارهای عجیب و غریبی درباره موفقیت دارند. آن ها چون معیارهای موفقیت شان زیادی بالاست و اهداف خیلی خیلی بزرگی توی سر دارند دائم در ترس و اضطراب شکست به سر می برند و معمولا موفقیت های کوچک را نمی بینند و به هیچ هدف کوچکی خوشحال و راضی نمی شوند. این آدم ها چون دائم در حال بازخواست کردن و تحقیر کردن خود هستند کلا در زندگی نیازی ندارند کسی آن ها را زیر سوال ببرد، چون معمولا خودشان را با کوچک ترین اتفاقی با خاک یکسان می کنند. کمال گراها زیادی از خود توقع دارند به نظر آن ها یک کار یا باید درست و حسابی و بدون نقص انجام شود یا اصلا انجام نشود، بهتر است. قانون همه یا هیچ را اگر شنیده اید، مخصوص کمال گراهاست. 

 

دور معیوب (سیکل معیوب) در روند کمال گرایی

نگرش کمال گرایانه، یک دور معیوب را بوجود می‌آورد. افراد کمال گرا، نخست مجموعه‌ای از اهداف غیر قابل دسترس را ردیف می‌کنند. در گام بعدی در رسیدن به این اهداف شکست می‌خورند، زیرا دسترسی به آن اهداف غیر ممکن می‌باشد. در گام بعدی، زیر فشار میل به کمال و ناکامی مزمن غیر قابل اجتناب ناشی از آن، خلاقیت و کارآمدی آنها کاهش می‌یابد. و بالاخره این روند، افراد کمال گرا را به انتقاد از خود و سرزنش خود هدایت می‌کند، که نتیجه این روند نیز عزت نفس پایین می‌باشد. این مسایل، احتمالا اضطراب و افسردگی نیز به همراه خواهد داشت. در این موقعیت افراد کمال گرا با خود فکر می کنند که بطور کامل در این لحظه، تنها، اگر سخت تر کار کنم موفق خواهم شد. چنین افکاری مجددا منجر به یک دور کامل معیوب می‌گردد.

راستش را بخواهید ما هم کمال گرایی مثبت داریم و هم منفی! آن هایی که کمال گرای مثبت هستند رسیدن و نرسیدن به معیارها برای شان مهم نیست و هدف برایشان اهمیت بیشتری دارد. آن ها سعی می کنند کارها را تا آن جایی که توان دارند به بهترین نحو انجام دهند نه این که دائم در فکر بی نقص ترین کار باشند. کمال گراهای منفی به هر موفقیتی هم که برسند راضی نمی شوند و دائم به هدف های بالاتری فکر می کنند برای همین احساس رضایت و آرامش در زندگی ندارند. 

 

این کمالات از کجا می آیند؟

والدین دردسرساز!

این که می گویند گاهی وقت ها محبت زیادی دردسر درست می کند راست گفته اند! اگر والدین ما والدین کمال گرایی باشند، شما حتما جزو آدم های با کمالات هستید، چون این والدین عزیز همه موفقیت ها و پیروزی های فرزندان خود را کوچک می بینند یا اصلا نمی بینند. این والدین به شدت منظم و وسواسی هستند و تا دل تان بخواهد فرزند خود را با خاک یکسان می کنند، برای همین فرزندان شان از همان کودکی احساس خوبی نسبت به موفقیت های خود ندارند و اصلا آن ها را به حساب نمی آورند چون نمی توانند در هیچ شرایطی والدین خود را راضی کنند. 

باورهای دردسرساز

آدم های کمال گرا به شدت به تأیید اطرافیان نیاز دارند و زمانی به خودشان و موفقیت های شان توجه می کنند و به آن بها می دهند که مورد تایید و پسند اطرافیان باشد. در غیر این صورت ارزشی برای موفقیت های خود ندارند. برای کمال‌گراها نتیجه هر کاری یا شکست کامل است یا موفقیت کامل. دانش‌آموزی که موقع انتخاب رشته دانشگاهی، فقط دانشگاه تهران (فنی‌ها بخوانند صنعتی‌شریف) را وارد برگ انتخاب رشته می‌کند، ورزشکار یا مربی‌ای که همه مساوی گرفتن‌ها را یک شکست مفتضح می‌داند، نقاشی که آن‌قدر نمایشگاه برگزار نمی‌کند تا موزه هنرهای معاصر بیاید سراغش!

اگر در یک کار دچار اشتباه یاشکست می شوید آن را به شخصیت و وجود خود نسبت ندهید و احساس ارزشمندی خود را فدای یک کار اشتباه و کوچک نکنید

گام هایی برای تغییر

چند پیشنهاد ما را برای رها شدن از این دغدغه ها جدی بگیرید:

فیلترهای ذهنیتان را حذف نمایید

اغلب افراد کمال گرا با فیل‌تر کردن خبرهای خوب و تمرکز بر خبر‌های منفی، زندگی را به خود سخت می‌کنند. به این زودی از چیزهای خوب چشم پوشی نکنید و بدانید که بدون وجود فضایی برای پیشرفت، هیچ هدفی برای حرکت به سوی موفقیت نخواهید داشت. نقاط ضعفتان را شناسایی نمایید و آن‌ها را عیوبی ماندگار ندانید، بلکه فرصت‌هایی برای رشد شخصی و شغلیتان تلقی کنید.

حتی انجام کار نادرست هم می تواند نتایج سودمندی داشته باشد

توانایی پذیرش و درس گرفتن از اشتباهات می‌تواند کمکتان کند تا دست از کمال گرایی بردارید. هزینه تعمیر آشپزخانه‌تان را کم برآورد کرده بودید؟ خوب حالا فهمیدید چقدر می‌شود و اشتباه کرده‌اید؟ آن را بپذیرید. در ملاقات با رئیستان دست پاچه شده‌اید؟ آن را بپذیرید و دفعه بعد خودتان را آماده کنید. اشتباهات خود را شناسایی کرده، آن‌ها را پذیرفته و تجربیات خوبی کسب نمایید. زندگی راحت و همراه با آرامش سرشار از این گونه تجربیات کوچک و بزرگ است.

کمال گرایی را اولویت بندی کنید

رسیدن به کمال در همه زمینه‌ها به طور همزمان غیر ممکن است. به جای اینکه سعی کنید در همه چیز کامل و بی‌عیب و نقص باشید، یک زمینه را انتخاب کرده، سعی کنید درآن زمینه خود را به کمال برسانید و در سایر حوزه‌ها تعادل داشته باشید. اگر به تدریس علاقمند هستید، پس کمال در آشپزی می‌تواند یک مساله اختیاری باشد و در اولویت‌های بعدی زندگیتان قرار گیرد.

به خود ارزش بدهید

سعی کنید از کارهای کوچکی که انجام می دهید لذت ببرید و دائم به نتیجه پایانی کارها فکر نکنید و بیشتر به تلاشی که انجام می دهید توجه کنید. اگر در یک کار دچار اشتباه یا شکست می شوید آن را به شخصیت و وجود خود نسبت ندهید و احساس ارزشمندی خود را فدای یک کار اشتباه و کوچک نکنید. احساس ارزشمندی به شما اعتماد به نفس و آرامش خاطر می دهد و کمک می کند درست فکر کنید و درست تر تصمیم بگیرید.

 

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: روزنامه خراسان، دانشنامه رشد، پارسه گرد 

 

مطالب مرتبط:

رمز موفقیت: یک کلمه پنج حرفی

به احترام خودت از جا برخیز!

اینقدر خجالتی نباش!

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین