سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نورمحمد درپور استاد پیشکسوت موسیقی نواحی ایران این روزها بعد از سپری کردن دوران درمان خود در خانه چشم انتظار دیدار مسوولان و هنرمندانی است که طی سالهای اوج فعالیتش از او تجلیل می کردند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

استاد را دریابید

نورمحمد درپور استاد پیشکسوت موسیقی نواحی ایران این روزها بعد از سپری کردن دوران درمان خود در خانه چشم انتظار دیدار مسوولان و هنرمندانی است که طی سالهای اوج فعالیتش از او تجلیل می کردند.

بخش هنری تبیان
نورمحمد درپور

فاروغ درپور فرزند استاد نورمحمد درپور خنیاگر خراسانی که مدتی است با بیماری دست و پنجه نرم می کند در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شرایط جسمانی این استاد پیشگام موسیقی نواحی توضیح داد: متاسفانه بعد از اینکه جسم استاد به حالت نیمه فلج در آمد، اوضاع تکلم و نحوه صحبت کردن ایشان هم دچار مشکل شده است و پدرم دیگر نه تنها نمی تواند بخواند حتی صحبت کردن عادی هم برایش ممکن نیست.

وی ادامه داد: البته هوشیاری وی در موقعیت خوبی قرار دارد اما آنچه بیشتر از هر نکته دیگری استاد را آزار می دهد صحبت نکردن است که باعث افسردگی او شده به طوری که در بسیاری از موارد ما شاهد گریه کردن این هنرمند هستیم.

وی ادامه داد: حس بینایی و شنوایی استاد بسیار قوی است اما همین که توانایی صحبت کردن ندارد موضوع ناراحت کننده ای است که ما را هم ناراحت کرده و چون نمی توانیم کاری برایشان انجام دهیم بیشتر غمگین و ناراحت می شویم و این ناراحتی زمانی برای ما دو چندان می شود که استاد به چیزی یا جایی اشاره می کند و ما نمی فهمیم او چه می خواهد.

نمایندگان رییس جمهور برای ملاقات و همراهی مالی و معنوی آمده اند

پسر استاد نور محمدپور در بخش دیگری از صحبتهای خود با بیان اینکه هزینه های درمان استاد بالاست، تصریح کرد: به هرحال هزینه های درمان پدرم به شکل فزاینده بالا رفته و با اینکه نهادهایی از جمله وزارت ارشاد کمک های خوبی به ما کردند اما ما همچنان با مشکل تامین هزینه های جاری روبه رو هستیم. البته طی روزهای گذشته که رییس جمهوری به خراسان سفر کردند دوستانی از سوی دولت برای سرکشی به خانه ما آمدند و در جریان مشکلات قرار گرفتند.

همراهی موسسه هنرمندان پیشکسوت و وزارت ارشاد و فرمانداری

وی گفت: طی ماههای گذشته از سوی موسسه هنرمندان پیشکسوت مبلغ سه میلیون تومان، اداره کل ارشاد استان خراسان رضوی مبلغ یک میلیون تومان و فرمانداری تربت جام هدایایی در قالب سکه طلا به استاد اهدا شد اما این هدایا در این مدت به طور کامل در اختیار هزینه های جاری درمان قرار گرفت ضمن اینکه باید به این نکته هم اشاره کنم که حقوق و مزایایی که پدرم از دولت به صورت ماهانه دریافت می کند رقمی بالغ بر 180 هزار تومان است که واقعا رقمی نیست.

درپور در پایان با اشاره شروع تعمیرات منزل مسکونی پدرش بیان کرد: برای هزینه تعمیرات منزل مسکونی استاد به ما قول 4 میلیون تومان را داده اند که طبق برنامه ریزی ها و رایزنی های اداری که انجام گرفته قرار است از سوی انجمن موسیقی استان به صورت تدریجی به ما داده شود اما باید بگویم که این هزینه فقط بخشی از تعمیرات را پوشش خواهد داد و لازم است کمک های بیشتری در این زمینه صورت گیرد که برای من به عنوان یک کارمند رقم زیادی است و امیدوارم با مساعدت مسوولان این رقم نیز مهیا شود.

استاد درپور از معدود بازماندگان صاحب سبک در منطقه جنوب خراسان است که گنجینه‌ای از نغمه های شفاهی موسیقی این مناطق را در سینه دارد و می‌توان او را نماد موسیقی عرفانی منطقه تربت جام و خراسان به شمار آورد که در روایت‌هایش همه گاه از شعر شاعران و عارفان نامی این منطقه استفاده کرده است که از جمله آنها می توان به شاعران و عارفانی چون حاج قاضی جلال الدین فقهی سلجوقی، ملا عبدالرئوف مجیدی شیخ احمد جامی، مولاناعبدالرحمن جامی اشاره کرد.

نور محمد درپور نوازنده صاحب نام دوتار خراسان در سال 1311 در روستای سرخ سرا از توابع باخزر منطقه تربت جام متولد شد.این هنرمند پیشکسوت موسیقی نواحی آموزش دوتار و روایت‌های حماسی و تغزلی موسیقی منطقه خراسان را نزد اساتید نامی منطقه حاج جهـانگیـر خان، حاج مـرتضی پـری، حاج عبدالحمید رسولی، ملا داد خدا کبودانی و ملا یاسین مریدار آموخت و سبک‌های خوانندگی حلقه ذکر را از خلیفه ملا سلـطان، ملا پایند بلوچ فراگرفت.

وی مثنوی خوانی را نیز نزد بزرگانی همچـون ملا مقـری و آخوند ملا مخـتار و غزل خوانی را از مولاداد هزاره پل بندی و حاج لطف الله هزاره آموخت.

درپور همانند بسیاری دیگر از خنیاگران و راویان موسیقی مناطق از طریق جشنواره موسیقی فجر و نیز جشنواره های آیینه و آواز، موسیقی حماسی و نیز جشنواره موسیقی نواحی کرمان و جشنواره های ذکر و ذاکرین به جامعه موسیقی معرفی شد و سپس به عنوان نوازنده‌ای صاحب سبک اجراهای متعددی را در کشورهای خارجی به صحنه برد.

نورمحمد درپور

اجرای او در جشنواره موسیقی مقدس برلین در سال 2002 که به همراه محمدرضا درویشی و فرید سلمانیان در جشنواره حضور یافته بودند تماشاگران را سخت تحت تاثیر قرار داد.

استاد درپور از معدود بازماندگان صاحب سبک در منطقه جنوب خراسان است که گنجینه‌ای از نغمه آ‌‌های شفاهی موسیقی این مناطق را در سینه دارد و می‌توان او را نماد موسیقی عرفانی منطقه تربت جام و خراسان به شمار آورد که در روایت‌هایش همه گاه از شعر شاعران و عارفان نامی این منطقه استفاده کرده است که از جمله آنها می توان به شاعران و عارفانی چون حاج قاضی جلال الدین فقهی سلجوقی، ملا عبدالرئوف مجیدی شیخ احمد جامی، مولاناعبدالرحمن جامی اشاره کرد.

آلبوم موسیقی تربت جام که او با همراهی ذوالفقار عسگری پور در برخی از مقام های این منطقه همانند هزارگی، جمشیدی، وفای، مهربانی نیست، صمدا، جان زمان، دو بیتی، الله مدد، مشق پلتان، اشتر خجو، نوایی، سه چکه در آن نواخته و خوانده از جمله کارهای کلاسیک مرتبط با این سبک نوازندگی و خوانندگی در موسیقی تربت جام به شمار می‌رود که از او در بازار موسیقی موجود است.

درپور طی سفر به کشورهای آلمان و هلـند توانست موسیـقی عرفـانی تربت جـام را به خوبی به جهانیـان معرفی کند. از درپور آلبومی تحقیـقاتی نیز درباره موسیقی خراسان منتشر شده است. او آثاری را نیز در واحد موسیقی مرکز خراسان رضوی اجرا کرده است که از آن جمله می‌توان به مقام های خالق یکتا، صـمدا و حکایت احمد جامی و... اشاره کرد.

اجرای تصویری «غزل کوچه باغی - باش تا حسن نگارم خیمه بر صحرا زند » از جمله کارهای شناخته شده نورمحمد درپور به شمار می‌‌رود.


منبع: مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین