سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
فیبرهای غذایی، در میوه جات، سبزی جات، بقولات و دانه های کامل یافت می شوند که فراهم کننده ی ریزمغذی ها و ترکیبات غیرمغذی مانند آنتی اکسیدان ها و فیتواستروژن ها هستند که اهمیت فراوانی برای سلامتی انسان دارند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فیبری‌ترین برنامه غذایی برای داشتن بدن سالم


فیبرهای غذایی، در میوه‌جات، سبزی‌جات، بقولات و دانه‌های کامل یافت می‌شوند که فراهم کننده‌ی ریزمغذی‌ها و ترکیبات غیرمغذی مانند آنتی‌اکسیدان‌ها و فیتواستروژن‌ها هستند که اهمیت فراوانی برای سلامتی انسان دارند.


فیبرهای غذایی بخشی از گیاهان هستند که توسط آنزیم‌های موجود در دستگاه گوارش انسان، قابل هضم نمی‌باشند. فیبرهای غذایی، فواید زیادی برای حفظ سلامتی انسان و جلوگیری از بیماری‌ها دارند و به همین جهت، امروزه نقش به‌سزایی در رژیم‌های درمانی و پزشکی ایفا می‌کنند.

** غلات

دانه های کامل

اولین راه برای رسیدن به میزان بالایی از فیبر خوراکی، استفاده از غلات است. این مواد شامل ماکارونی، برنج و نان و ... از بهترین راه‌های وارد کردن فیبر به داخل بدن است. این مواد را بهتر است به صورت هفته‌ای حداقل یک‌بار در رژیم غذایی داشته باشید. غلات، بیشترین و بهترین میزان فیبر را در میان دیگر مواد غذایی دارا هستند.

** سبزی‌ها و میوه‌ها

سبزیجات , سبزی

سبزی و میوه‌های مختلف مانند اسفناج، نخود فرنگی، بروکلی و کاهو را هرگز از یاد نبرید. این سبزی‌های خوشمزه، درعین‌حال با فواید فراوان می‌توانند گزینه‌های خوبی برای مکمل‌های غذایی باشند. همچنین زمانی بهترین نتیجه را از این خوراکی‌ها می‌گیرید که از سبزی در کنار دیگر مواد خوراکی استفاده کنید.

** حبوبات

حبوبات

حبوبات نیز می‌توانند برای شما بسیار خوب باشند که در میان همه آن‌ها، بهتر است لوبیا را انتخاب کنید. لوبیا با داشتن میزان زیادی پروتئین می‌تواند یک غذای کامل باشد، پس به هر نحو از آن استفاده کنید. پخته شده، آب‌پز و ... راه‌های درست کردن لوبیا برای رسیدن به بالاترین میزان فیبر آن است.

** تنقلات

تنقلات

فیبر را می‌توانید در تنقلات نیز پیدا کنید. آجیل‌هایی مانند گردو، بادام و ... از بهترین تنقلات فیبردار هستند. استفاده روزانه 10 بادام و گردو می‌تواند نیاز 30 گرمی فیبر روزانه شما را تأمین کند. این مقدار را همچنین می‌توانید با خوردن چند واحد میوه نیز به‌دست آورید.

باشگاه خبرنگاران


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: خواص خوراکی‌ها

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین