سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
اکران پاییز از امروز شروع می شود وفیلم های جدید روی پرده می روند
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : منیژه خسروی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دوئل بهداد و رادان با موشها


اکران پاییز از امروز شروع می شود وفیلم های جدید روی پرده می روند.

سینما كلا حال و روز خوشی دارد؛ فروش آن از ابتدای سال خوب بوده و امید می رود این موفقیت در اكران جدید هم ادامه داشته باشد. از امروز فیلم های جدید می آیند تا با هر آن چه در چنته دارند مقابل موش ها بایستند. فعلا ایام به كام «شهر موش ها 2» است و یك تنه گیشه را داغ كرده. آیا فیلم بهرام رادان ، حامد بهداد و امین حیایی می تواند رقیبی برای آن ها باشد؟

رادان سال پیش «پل چوبی» را بر اكران داشت و بهداد ابتدای سال «زندگی جای دیگری است» را. آخرین فیلم حیایی هم «رژیم طلایی» بود كه هیچ كدام فروش چشمگیری نداشتند. این در حالی است كه هر سه بازیگر جزو استارهای سینمای ما محسوب می شوند و در شرایط طبیعی می باید بخش اصلی فروش فیلم را به حساب آن ها واریز كرد. واقعیت اما چیز دیگری است؛ در چند سال اخیر ستاره ها سهم چندانی در فروش فیلم ها ندارند و ذائقه مردم به سمتی رفته كه برای شان در وهله اول فیلم مهم است. حال این كه چه قدر فیلم خوب گیرشان می آید بحث دیگری است.

اكران پاییز از امروز شروع می شود؛ این گزارش مروری است بر تازه های اكران:

آرایش غلیظ

آرایش غلیظ / كارگردان : حمید نعمت اله

نویسنده : حمید نعمت اله و هادی مقدم دوست

بازیگران: حامد بهداد/ طناز طبا طبایی/ حبیب رضایی/علی عمرانی/ هومن برق نورد / جمال اجلالی

حمید نعمت اله كه معمولا دیر به دیر فیلم سینمایی می سازد، 5 سال بعد از آخرین بی پولی سراغ آرایش غلیظ آمد، فیلمی با یك فضا و اتمسفر متفاوت از دو فیلم قبلی اش. «آرایش غلیظ» یك فیلم پرانرژی و سر خوش است كه در آن داستان پسری به نام مسعود با بازی حامد بهداد روایت می شود. او قرار است به بندر برود تا محموله ای را كه كارفرمایش به او ماموریت داده تا ترخیص كند، اما او تصمیم دارد تا این محموله را بالا بكشد. نعمت اله در این فیلم كاراكتری به نام «برقی» خلق كرده كه بی شك باید آن را برگ برنده فیلمش دانست. بازیگر این كاركتر خاص علی عمرانی است. او بدنش برق 220 ولت تولید می كند و به جنس مخالف هم آلرژی شدیدی دارد و وقتی با آن ها روبه رو می شود ولتاژ برقش بیشتر می شود. فیلم اتمسفر خاصی دارد و از همان لحظات اول ملتهب است و هرج و مرج در آن دیده می شود، هرج و مرج و التهابی كه گام به گام با فیلم اوج می گیرد و در نهایت به انفجار می رسد، اگر مخاطب از همان ابتدا این فضا را درك نكند و با آن همراه نشود با كل فضای فیلم تا انتها همراه نخواهد شد .

چهره سینماهای كشور از امروز با نمایش عمومی چهار فیلم نونوار می شود. آرایش غلی1آتش بس 2، خواب زده ها و خانوم فیلم های جدیدی هستند كه در كنار «شهر موش ها» اكران پاییز را شكل می دهند. به غیر از خانوم بقیه فیلم ها كمدی هستند

آتش بس 2

آتش بس 2 / كارگردان: تهمینه میلانی

نویسنده: تهمینه میلانی

تهیه كننده: محمد نیك بین

بازیگران: بهرام رادان/ میترا حجار/آتیلا پسیانی/گوهر خیراندیش/مهرانه مهین‌ترابی/پژمان جمشیدی/دانیال عبادی/ فلور نظری

تهمینه میلانی 8 سال پیش با « آتش بس» یكی از موفق ترین و آرام ترین اكران فیلم هایش را تجربه كرد. سال پیش خانم كارگردان تصمیم گرفت نسخه دوم آن را با همان تم بسازد. فیلم از جایی شروع می شود كه زن و شوهر قصه قصد مسافرت به خارج از كشور دارند و به طور اتفاقی با مشاور خانواده شان ( آتیلا پسیانی ) برخورد می كنند. این مواجهه باعث مرور زندگی چند ساله آن ها می شود و فیلم از طریق فلش بك دوئل زن و شوهری آن ها را نمایش می دهد.طبعا نخستین برگ برنده «آتش بس 2» اتكا به موفقیت نسخه اصلی است. فیلم سال 85 باوجود انتقادهایی كه به آن وارد بود، مورد توجه قرار گرفت و فروش بالایی كسب كرد. تغییر بازیگران اصلی و انتخاب رادان و حجار به جای گلزار – افشار از دیگر نكات وسوسه برانگیز فیلم است. مخاطبان مایل اند بدانند بده بستان های این دو چه حاصلی داشته .نقطه ضعف اصلی فیلم اما فیلمنامه خانم میلانی است، فیلم می خنداند اما مفاهیم به شکل مستقیم و رو بیان می شوند.

خواب زده ها

خواب زده ها / كارگردان: فریدون جیرانی

نویسنده: رحمان سیفی آزاد / لیلا لاریجانی

تهیه كننده: رحمان سیفی آزاد

بازیگران: فرهاد اصلانی /اکبر عبدی/ساره بیات/صابر ابر/شقایق فراهانی/ملیکا شریفی نیا

فریدون جیرانی كه نامش در حاشیه های چند سال اخیر سینما دیده می شود، برای فرار از این مجادلات ناخواسته، سراغ یك فیلم كمدی رفت. دو فیلم اخیر او یعنی «قصه پریا» و « من مادر هستم» گرفتار اتفاقات فرامتنی فراوانی شد و جیرانی به همراه فیلمنامه نویس این دو فیلم یعنی سیفی آزاد و لاریجانی ترجیح دادند یك فیلم كمدی در دستور كار قرار دهند. او این فیلم را با نام اولیه «زندگی دوگانه فیروز» كلید زد و به اسم «خواب زده ها» روانه جشنواره سی و دوم فجر كرد. فیلم داستان مردی به نام فیروز است كه به لحاظ اخلاقی آدم مقیدی نیست ؛‌مادرش به خواب او می آید و مرگ زود هنگامش را خبر می دهد. دیگران هم از این خواب با خبر اند و همین زمینه شكل گیری فضای شوخی را ایجاد می كند...اكبر عبدی در این فیلم بار دیگر زن پوشی را تجربه كرده منتهی در «خواب زده ها» نقش دو زن كه خواهر هستند را بر عهده دارد. دیدن عبدی در این شمایل برای مخاطبان جذاب و وسوسه برانیگز است.فیلم سوژه جذابی دارد؛‌این كه یك نفر خواب می بیند چند ساعت بیشتر زنده نیست و دیگران هم در خوابش شریك هستند ، می تواند لحظات مفرح زیادی رقم بزند. جیرانی اما نتوانسته این ایده جذاب را گسترش دهد و از یك جایی به بعد مرز خیال و واقعیت مخدوش می شود.

خانوم

خانوم / كارگردان: تینا پاكروان

نویسنده: تینا پاکروان/ لیلا لاریجانی

تهیه كننده: امیر سید زاده

بازیگران: امین حیایی/ شقایق فراهانی/سیامک انصاری/ اشکان خطیبی/ اندیشه فولادوند/ پانته آپناهی ها/ بهزاد فراهانی

تینا پاکروان بعد از تجربه ساخت فیلم کوتاه، مدیر تولیدی و دستیار کارگردانی برای نخستین فیلم بلندش موضوعی زنانه انتخاب كرد. او كه بارها اعلام كرده «زن» یكی از دغدغه های سینمایی اش است، برای روایت مفهوم مورد نظرش «خانوم» را به شكل اپیزودیك ساخت.در اپیزود اول زنی جوان تلاش می کند که همسرش در ایران بماند. در اپیزود دوم آهنگسازی جوان به دلیل اعتیاد به الکل اعتبار حرفه ای اش را از دست داده و مشکلات مالی دارد و همسر فیلمنامه نویسش را آزار می دهد. در اپیزود سوم کارگری که متاهل است و دو فرزند دارد از دو دست فلج شده و همسرش با کار در بیمارستان خرج زندگی را می دهد. «خانوم» برای یك كار اول در مجموع اثر موفقی محسوب می شود ولی كارگردان می توانست با رنگ و لعابی بیشتر، دغدغه اش را تصویر كند. تلخی فیلم بویژه در اپیزود آخر مخاطب را اذیت می كند؛‌ضمن آن كه گرفتاری قهرمانان اپیزود دوم كه زوجی هنری هستند، محدود به قشری خاص است.

منیژه خسروی

بخش سینما و تلویزیون تبیان


مطالب مرتبط:

«آرایش غلیظ» کامل‌تر از «بی‌پولی»

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین