سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
افراد بخیل مورد نفرت مردم هستند. البته دست دل بازى هم حد و حدودى دارد. قرآن كریم در وصف بندگان خدا مى فرماید: «كسانى هستند كه وقتى بذل و بخشش مى كنند زیاده روى و كوتاهى نمى ورزند و راه محكم و میانه روى را پیش مى گیرند»
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تنهایی افسرده ام کرده! حالم را خوب کنید!

تنهایی

محققان دریافته اند افرادی که تنها زندگی می کنند در مقایسه با آنهایی که در کنار خانواده عمر خود را سپری می کنند، 80 درصد بیشتر در معرض ابتلاء به افسردگی هستند. به گزارش پژوهشگران؛ شرایط بد مسکونی برای زنان و نبود حمایت های اجتماعی برای مردان از عواملی اصلی ابتلا به افسردگی در افرادی است که تنها زندگی می کنند.


سازمان خیریه که در زمینه سلامت روانی فعالیت می کند، اعلام کرد: باید چاره ای برای افرادی که تنها زندگی می کنند فراهم آورده شود تا آنان بتوانند مشکلات خود را بیان کنند.

دکتر لورا پولکی راباک، سرپرست گروه تحقیقات در موسسه ‘بهداشت کار’ در فنلاند گفت: خطر بروز اختلالات روانی در افرادی که تنها زندگی می کنند، به مراتب بیشتر است.

دکتر راباک گفت: ‘در تحقیقات معمولا خطر ابتلا به افسردگی دست کم گرفته می شود، زیرا همان کسانی که بیشتر در معرض این خطر قرار دارند کسانی هستند که در دوران تحقیقات از تکمیل کردن پرسشنامه های بعدی خودداری می کنند. ما همچنین نمی توانیم دقیقا مشخص کنیم که عدم درمان افسردگی تا چه حد در بین افراد متداول است.’

محققان می گویند که زندگی با دیگران پشتوانه عاطفی برای افراد فراهم می آورد و به ادغام شدن در جامعه کمک می کند.

در این تحقیقات آمده که تنها زندگی کردن احساس انزوا و عدم اطمینان به همراه دارد که می تواند در بروز اختلالات روحی موثر باشد. بیشتر انسان ها دلیل این تنهایی را عدم محبوبیت میان مردم و نداشتن معاشرت با دیگران ذکر کرده اند! اما ما در این مجال بر آن آمدیم که راه کارهایی را برای شما عزیزان برای دور ماندن از این شرایط سخت بیان کنیم.

كارها و اخلاقى كه محبوبیت انسان را در جامعه افزایش دهد زیاد است از جمله:

1. مهمترین كار این است كه انسان بكوشد تا خود را محبوب خداى تعالى قرار دهد در اثر این رشد و تعالى خداوند او را محبوب آفریدگانش مى كند. هم از این رو فرمود: «ان الذین آمنوا و عملوا الصالحات سیجعل لهم الرحمن ودا، به درستى كسانى كه ایمان آورده و كارهاى نیكو انجام دهند خداوند آنها را محبوب قرار مى دهد».(1)

2. امام صادق(علیه السلام) فرمودند: «سه چیز محبت را به دنبال مى آورد: دین دارى، فروتنى و دست و دل باز بودن»(2)

در دوستى ها و رفاقت ها سزاوار است كه انسان در غم و شادى دوستش با او همراهى كند و در مشكلات پشتیبان و یاور او باشد و در برخوردها و ناسازگارى، گذشت و بخشش داشته باشد. اینها سبب مى شود كه پس از مدتى محبت شخص چنان در دل دوستانش بنشیند كه حاضر باشند همه چیز خود را براى چنین دوستى فدا كنند. هم از این رو امام على (علیه السلام) فرمودند: «در تنگناها و گرفتارى ها دوستى هاى خوب آشكار مى شود»

دین دارى همان مورد اول است كه با ایمان و عمل صالح تحقق مى یابد. اما فروتنى در معاشرت با مردم عامل دیگرى است كه موجب جلب محبت مى شود و در مقابل كبر سبب ایجاد نفرت و كینه در دل ها مى گردد. باید مراقب باشیم كه مبادا عبادت ها و ایمان و عمل صالح در ما كبر و عجب پدید آورد و دیگران را با دیده تحقیر نگاه كنیم، زیرا این كار هم اعمال را ضایع مى كند هم ایمان را مى زداید و به جاى جلب قلب ها به دفع دوستان نیز مى انجامد.

3. عامل سوم دست و دل باز بودن است افراد بخیل مورد نفرت مردم هستند. البته دست و دل بازى هم حد و حدودى دارد. قرآن كریم در وصف بندگان خدا مى فرماید: «كسانى هستند كه وقتى بذل و بخشش مى كنند زیاده روى و كوتاهى نمى ورزند و راه محكم و میانه روى را پیش مى گیرند».(3)

4. از امام على(علیه السلام) روایت شده است كه فرمودند: «سه چیز موجب محبت است: اخلاق خوب، همراهى و رفاقت نیكو و فروتنى».(4)

كسى كه در مواجه با مردم روى گشاده و لبخند را به آنها هدیه مى كند مستقیما به قلب آنها وارد مى شود. اخلاق نیكو بهترین و پرفایده ترین سرمایه در روابط اجتماعى است كه سود آن محبت و دوستى مردم است. خداوند، رسول اكرم (صلی الله علیه و آله) را با ویژگى خلق عظیم مى ستاید و مى فرماید اگر تند خو بودى مردم را جلب نكرده بلكه آنها از تو مى گریختندو(5)

5. مورد پنجم همراهى نیكو با مردم است. در دوستى ها و رفاقت ها سزاوار است كه انسان در غم و شادى دوستش با او همراهى كند و در مشكلات پشتیبان و یاور او باشد و در برخوردها و ناسازگارى، گذشت و بخشش داشته باشد. اینها سبب مى شود كه پس از مدتى محبت شخص چنان در دل دوستانش بنشیند كه حاضر باشند همه چیز خود را براى چنین دوستى فدا كنند. هم از این رو امام على(علیه السلام) فرمودند: «در تنگناها و گرفتارى ها دوستى هاى خوب آشكار مى شود».(6)

6. شخصى از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) پرسید: «چه چیز باعث محبوبیت بین مردم مى شود؟ فرمودند: ازهد فیما عند الناس یحبك الناس، هیچ چشم داشتى به آنچه مردم دارند نداشته باش تا محبوب مردم شوى».(7)

افراد بخیل مورد نفرت مردم هستند. البته دست و دل بازى هم حد و حدودى دارد. قرآن كریم در وصف بندگان خدا مى فرماید: «كسانى هستند كه وقتى بذل و بخشش مى كنند زیاده روى و كوتاهى نمى ورزند و راه محكم و میانه روى را پیش مى گیرند»

مردم كسى را كه چشم داشتى به دارایى آنها ندارد و خالصانه و صمیمانه دوستى مى كند، دوست دارند.

7. یكى از تأثیرگذارترین عوامل محبت انگیزى در مردم ابراز محبت به آنهاست. در روایات آمده كه اگر كسى را دوست دارید به او بگویید و یا هدیه بدهید. بنابراین آشكار كردن محبت كه در زبان عربى «مودت» گفته مى شد، در جلب دل ها و مهر و محبت بسیار نافذ است.

امام على(علیه السلام) در این باره فرموده اند: «بالتودد تكون المحبه، با آشكار كردن مهربانى، محبت شكل گرفته و پدید مى آید».(8)

بهترین روش رفتار با دیگران و جلب محبت را مى‏توان از كلام رسول اكرم (صلی الله علیه و آله) آموخت كه فرمود: هیچ یك از شما مومن نیست مگر اینكه براى دیگرى آن را بخواهد كه براى خود مى‏خواهد» و یا در جاى دیگر فرمود: «دست خود را بر سر هر كس كه مى‏خواهى بگذار و براى آن بخواه كه براى خود مى‏خواهى».(9)

بنابراین اگر روشى را دوست دارید كه مردم آن گونه با شما رفتار كنند، به همان روش با دیگران برخورد كنید. هر چه را براى دیگران پیشنهاد مى‏كنید همان بهترین روش است و شما نیز بر اساس آن با آنان رفتار كنید. زیرا انسان جز انتظار خوش رفتارى از مردم ندارد، كمترین اهانتى را از سوى آنان نمى‏پذیرد راضى نیست كه كسى به او تهمت زند، و نمى‏پسندد كه كسى از معایب او پیش دیگران سخن بگوید هر چند آن عیوب را واقعا داشته باشد.

 

پی نوشت ها:

(1) مریم، آیه 96

(2) میزان الحكمه، ح 3045

(3) فرقان، آیه 67

(4) میزان الحكمه، ح 3046

(5) آل عمران، آیه 159

(6) میزان الحكمه، ح 3080

(7) میزان الحكمه، ح 3047

(8) میزان الحكمه، ح 3051

(9) بحارالانوار، ج 71، ص 234

فرآوری: زین الدینی  

بخش نهج البلاغه تبیان


منابع:

قرآن کریم

میزان الحکمه

بحارالانوار

مقاله، راهکارهای محبوب شدن میان مردم؛ سایت پرسمان

مقاله، تنهایی خطر ابتلاء به افسردگی؛ سایت فارسی طب

 

مطالب مرتبط:

رازهایی برای محبوبیت!

راز محبوبیت از نگاه قرآن

رمز محبوبیت بین مردم

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین