سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سخنگوی قوه قضاییه گفت: معاون اول رئیس جمهور سابق با فرض اینکه حکم محکومیتی برای وی صادر نشده نامه ای نوشته اما این در حالی است که حکم این فرد در دادگاه بدوی صادر شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

واکنش اژه ای به اعتراض رحیمی


سخنگوی قوه قضاییه گفت: معاون اول رئیس‌جمهور سابق با فرض اینکه حکم محکومیتی برای وی صادر نشده نامه‌ای نوشته اما این در حالی است که حکم این فرد در دادگاه بدوی صادر شده است.

اژه ای و رحیمی

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگار فارس، درباره اینکه اخیرا معاون اول رئیس‌جمهور سابق آقای محمدرضا رحیمی نامه‌ای خطاب به رئیس دستگاه قضا نوشته است مفاد این نامه و همچنین پاسخ دستگاه قضا به آن چیست گفت: ایشان با فرض اینکه محکومیتی برای وی صادر نشده است این نامه را نوشتند.

معاون اول قوه قضاییه افزود: اما این در حالی است که حکم محکومیت برای این فرد از سوی دادگاه بدوی صادر شده است و لذا سالبه به انتفاء موضوع (1) است.

حکم معاون اول رئیس‌جمهور سابق ابلاغ شد

وکیل معاون اول رئیس‌جمهور سابق از ابلاغ حکم موکل خود از سوی دادگاه کیفری استان تهران خبر داد.

محمدرضا نادری وکیل محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس‌جمهور سابق در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: امروز به دادگاه کیفری استان تهران، مراجعه کردم و رأی دادگاه حضوری به من ابلاغ شد.

وی ادامه داد: بنده اطلاعی از جزئیات نوع و میزان محکومیت موکل خود نداشتم و امروز از آن مطلع شدم و به همین دلیل در مهلت قانونی به حکم دادگاه اعتراض می‌کنم. نادری در پایان با انتقاد از اعلام رأی دادگاه موکل خود گفت: اگر همه چه مسئولان و چه رسانه‌ها، اجرای قانون را محور قرار دهند قطعا وضعیت بهتر خواهد بود.

وکیل رحیمی: چندسال بعد تبرئه می شود

همچنین روزنامه شرق  مصاحبه ای را با نادری انجام داده است:

آیا بدون اشاره به نوع و میزان محکومیت، می‌توانید اتهامی را که موکل‌تان به موجب آن مجرم شناخته شده بیان کنید؟

خیر. چون وقتی قانون می‌گوید تا قبل از قطعی‌شدن حکم، نمی‌شود چیزی درباره آن اعلام کرد، این شامل همه جزییات می‌شود. بنابراین باید صبر کنید تا انشاءالله چندسال آینده به محتوای حکم پی ببرید.

‌ یعنی فکر می‌کنید از زمانی که شما در مهلت قانونی به این حکم اعتراض کنید تا زمانی که حکم قطعی صادر شود، چندسال طول خواهد کشید؟

نمی‌دانم. البته من که معتقد به برائت موکلم هستم و دیدگاهم این است که چندسال بعد که ایشان تبرئه شد می‌توانید در جریان نهایی آن قرار بگیرید.

‌ بالاخره هر جرمی در قوانین ما یک‌حداقل و یک‌حداکثر مجازات دارد. شما می‌توانید الان بگویید فعلا در این مرحله برای موکلتان، حداقل مجازات در نظر گرفته شده یا حداکثر آن. این مساله بیان جزییات حکم نیست و حالا که بحث حبس و جزای نقدی اعلام شده، شما می‌توانید درباره حداقلی یا حداکثری‌بودن این حکم اولیه توضیح دهید.

خیر. هیچ چیزی نمی‌شود گفت. ببینید این مقرره قانونی است و فلسفه آن حفظ حرمت اشخاص است. چون تا زمانی که حکم رسیدگی به یک اتهام کیفری قطعی شود ممکن است مشمول نوسان در مراحل مختلف رسیدگی شود. اگر فردی الان خبر محکومیت غیرقطعی یک‌فرد را بشنود، تضمینی نیست که در آینده از تبرئه این فرد هم باخبر شود و همان محکومیت در ذهنش می‌ماند و بنابراین قانونگذار به طور کلی تصریح می‌کند که آرا نباید منتشر شود مگر در موارد خاصی که خود قانون پیش‌بینی کرده و در آن صورت خود دادگاه آن آرا را برای انتشار به رسانه‌ها می‌دهد. این انتشار حکم هم بخشی از مجازات است اما اینکه قبل از قطعی‌شدن حکم موکل من، آن را اعلام کنند، یعنی بخشی از مجازات را همین الان دارند اعمال می‌کنند.

‌ همه مواردی که شما می‌گویید، برای این است که حرمت متهم حفظ شود. ولی درباره موکل شما، طی سال‌های اخیر از مراجع رسمی نظیر نمایندگان مجلس در سطح عمومی اتهاماتی مانند جعل مدرک و مسایل خیابان فاطمی و بیمه ایران و توزیع پول در انتخابات مجلس رسانه‌ای شده و حالا توضیح شما درباره اتهامات بررسی‌شده در دادگاه می‌تواند موجب اعاده حیثیت ایشان شود. چون ممکن است برخی از این اتهامات در دادگاه رد شده باشد و اینکه شما بگویید دادگاه در کدام اتهام موکل شما را مجرم تشخیص نداده، بیشتر به سود موکل شماست تا به زیان ایشان.

این کاری نیست که از طریق مصاحبه و انتشار در نشریات صورت بگیرد. امر قضاوت و دفاع اموری بسیار پیچیده هستند و باید در مسند خودشان مورد بررسی قرار بگیرند. نمی‌شود با کشاندن این مباحث به روزنامه‌ها واقعیت‌های چنین موضوعی را مورد بررسی قرار داد.

‌ موکل شما هفته گذشته در یک‌جلسه اعلام کرده که پشت پرده‌های این دادگاه را افشا می‌کند. قطعا قرار نیست ایشان این کار را در مسند قضاوت و دفاع انجام دهد و می‌خواهد در فضای عمومی مسایلی را مطرح کند. این مطالب هم از طریق رسانه‌ها به اطلاع مردم می‌رسد.

این با حرف من مغایرتی ندارد. این اعتقاد من و حکم قانون است و من نباید وارد مسایل جنبی شوم که دارد اتفاق می‌افتد. من اطمینان دارم که الان بیان مطالب کمکی به موکلم نمی‌کند. البته وقتی من به اصل این کار عقیده دارم و می‌گویم قانونگذار چنین حکمی داده و من هم به آن اعتقاد دارم، حتی اگر به‌نفع موکلم باشد و همان‌طور که شما می‌گویید بیان مطالب به وضعیت موکلم کمک کند هم از این روش استفاده نخواهم کرد. چون منع قانونی دارد.

پی نوشت:

1-گفتی است سالبه به انتفاء موضوع یعنی وقتی مقدمه یک چیز منتفی می شود خود آن چیز هم منتفی

فرآوری: امیر رضوانی

بخش سیاست تبیان


منبع: فارس/ الف/ تابناک

 

مطالب مرتبط:

اتهامات رحیمی به روایت سایت روزنامه دولت

حذف نام رحیمی از لیست متهمان،چرا؟!

اژه ای و پرونده جریان انحرافی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین