سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
دوز چنین بازی مشهوری است که اکثر شماها حداقل یک بار آن را در زندگی خود بازی کرده اید. زمانی که خود من هم بچه بودم اکثر مواقع با این بازی سرگرم بودم حتی هنوز هم یک نوع بزرگشو دارم با کلی مهره ی گم شده. ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : سارا قیصری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دوز مقوایی بسازید

دوز مقوایی بسازید

دوز بازی مشهوری است که اکثر شماها حداقل یک بار آن را در زندگی خود بازی کرده اید. زمانی که خود من هم بچه بودم اکثر مواقع با این بازی سرگرم بودم حتی هنوز هم یک نوع بزرگشو دارم با کلی مهره ی گم شده...

 

در ابتدا ساختن این وسیله ی بازی به نظرم خیلی ساده می آمد بنابراین تصمیم گرفتم آن را با مقوای کارتون بسازم. من عاشق این کارتون ها هستم چرا که با آنها خیلی چیزهای زیبا و جالب قابل ساختن می باشد.

 

مرحله ی اول تمام کاردستی ها مواد لازم است:

 

 • کارتون مقوایی
 • در جعبه خالی بزرگ – شبیه جعبه کفش
 • بریده های کاغذی – روزنامه ای
 • چسب حرارتی
 • چسب چوب/سفید
 • رنگ اکریلیک
 • نوار چسب اسکاچی
 • نوار چسب

 

ابزار:

 

 • خط کش
 • کاتر/قیچی
 • مداد
 • قلمو رنگ

 

جعبه را بیاورید. حداقل ابعاد  30×20/5 باشد زیرا اندازه های بعدی براساس این اندازه می باشد. در صورتی که ابعاد شما فرق می کند، سعی کنید آنها را با هم تطبیق دهید.

 

خوب بیایید شروع کنیم ... جعبه را به 2 قسمت مجزا از قسمت طولی تبدیل کنیم. در جعبه 3/5 سانتی متر ارتفاع دارد بنابراین مستطیل مقوایی با ابعاد 20/6× 3/5 سانت ببرید. من از مقوای ضخیمی برای این قسمت استفاده کردم که ضخامتی حدود 5 میلی متر دارد. این قسمت را چسب بزنید و مانند شکل به وسط جعبه بچسبانید.

 

 

حال اگر مقدور است مقوای نازک تری بیاورید و 2 تکه دقیقا شبیه قبلی برش دهید و 2 مستطیل بزرگ تر دیگر نیز به ابعاد 14/5 ×20/5 سانتی متر ببرید. چیزی که روی این مستطیل های بزرگ باید بکشید شبکه بندی است. اکنون مداد و خط کش خود را بیاورید و ابتدا یک نقطه به فاصله ی 9 میلی متری را جدا کنید و پس از آن 2/3 سانتی متری و همین طور تا انتها ادامه دهید. این کار را از سمت عمودی و افقی انجام دهید تا شبکه بندی ها پدید آیند. در قسمت کوچک تر ممکن است 5 میلی متر اضافه بیاید. پس از آنکه شبکه بندی تمام شد باید درون مربع های آن دایره ای بکشید که کاملا به لبه های مربع بچسبند. می توانند کوچک تر باشند اما بزرگ تر نباشند. در آخر هم دایره ها را به کمک کاتر در بیاورید.

 

پس از آنکه هردو را به یک شکل در آورید دایره ها را دور بریزید. چون هم در این پروژه بی مصرف هستند و هم ممکن است با قسمت بعدی که ساخت مهره هاست قاطی شوند.

 

دو مستطیل کوچک را بیاورید و در پایین شبکه ها قرار دهید و فاصله ی 2 میلی متر برای ایجاد فضای خالی بین آنها ایجاد کنید تا بتوانند تا شوند و به کمک چسب نواری آنها را به هم متصل نمایید. برای هر دو سمت این کار را تکرار کنید.

 

 

حال با مقوای نازک 7 عدد نوار باریک به ابعاد 14/7 ×5 ببرید و بر روی شبکه هایی که قبلا اندازه زده بودید بچسبانید تا دوز شما به 6 قسمت تقسیم شود. من در این قسمت از چسب حرارتی استفاده کردم. به دلیل اینکه من از کاتر برای برش دادن استفاده کردم تا حدی دایره ها نا مرتب هستند ... به همین جهت از یک تکنیک استفاده کردم... ما به هر نوع کاغذ به اضافه ی چسب چوب یا سفید و کمی آب احتیاج داریم تا خمیر خود را بسازیم و از کج و معوج های دور دایره خلاص شویم.

 

 

شروع به قیچی کردن روزنامه ها یا بهتر از آن از دستمال کاغذی (روزنامه در رنگ آمیزی مشکل زاست و رنگ نمی نواند آن را کاملا پوشش دهد) کنید و مخلوط چسب و آب را آماده سازید طوری که فقط کمی رقق شود نه بیشتر و تکه های روزنامه را با مخلوط خود بر همه جای دوز بزنید و با قلمو بچسبانید تا همه جا یک دست شود. پس از آنکه خشک شد می توانید کار رنگ آمیزی را شروع کنید. به شکل دقت نمایید تا همه چیز یک شکل باشد. در ضمن به دلیل ایجاد فضای اضافی من دوباره نوارهایی به اندازه ی 3 × ./5  بین نوارهای قبلی در پایین قرار دادم تا دوز بهتر قرار گیرد.

 

به منظور اتصال موقت این دو قسمت از نوار اسکاچی حدود 5 سانتی متر استفاده می کنیم. با تا زدن و بریدن آن را به 4قسمت مساوی برش دهید و در بالای دوز بچسبانید. به شکل دقت کنید. این نوارهای اسکاچی به سادگی قابل باز و بسته کردن می باشند.

 

 

می رسیم به قسمت ساخت مهره ها ... برای این کار دایره هایی به شعاع 1/4 سانتی متر بر روی مقوایی نازک بکشید و قیچی کنید. اینها باید بزرگتر از سوراخ های دوز شما باشند. آنها باید 30 تا مهره شوند. به دلیل اینکه اکرلیک مقوا را پوشش نمی دهد لازم است تا هر کدام از دایره ها را روی کاغذی بچسبانیم و پس از آن دور آنها ا ببریم و بعد روی کاغذها را رنگ کنیم. در آخر نیز با تقسیم کردن مهره ها به دو گروه آنها را رنگ مجزا بزنید.

 

 

اکنون دیگر دوز ما کامل شده است و شما می توانید خاطرات کودکی خود را با دوستان خود شریک کنید. امیدوارم از این کاردستی و بازی دوست داشتنی خوشتان آمده باشد.

دوز مقوایی بسازید


پژوهش های دانش آموزی- تهیه: مریم فراهانی

تنظیم: مریم فروزان کیا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین