سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بالاخره طلسم چندین و چند ساله شکسته شد. آن هم با اولین قهرمانی تاریخی تیم ملی کشتی فرنگی ایران در رقابت های جهانی ازبکستان.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سوریان تاریخ ساز شد


حمید سوریان با طلایی شدن در ازبکستان، هم قهرمانی ایران را مسجل کرد و هم رکورد عبدا.. موحد را شکست.

حمید سوریان

بالاخره طلسم چندین و چند ساله شکسته شد. آن‌هم با اولین قهرمانی تاریخی تیم ملی کشتی فرنگی ایران در رقابت‌های جهانی ازبکستان.

 فرنگی‌کاران ایران که آخرین بار با محمد بنا فاتح سکوی قهرمانی المپیک لندن(3 طلا) شده بودند و بعد از رفتن بنا و در مواجهه با هجمه تند انتقادات سیر نزولی ناخوش‌آیندی را سپری کرده بودند، دیروز به یکی از قله‌ها‌ی فتح نشده تاریخ فرنگی رسیدند؛ سکوی قهرمانی جهان.

 شاگردان احد پازاج درحالی با کسب یک طلا، یک نقره و‌ 2 برنز فاتح سکوی قهرمانی جهان شدند که تیم ملی کشتی آزاد ایران علی‌ر‌غم نایب قهرمانی‌اش در ازبکستان حسرت طلا را به دل کشتی‌دوستان گذاشته بود و این روند تا روز دوم رقابت‌های کشتی فرنگی هم ادامه داشت. اما پسر نابغه کشتی فرنگی ایران دیروز کاری کرد کارستان.

 حمید سوریان، فرنگی‌کار ریز‌نقش تیم ملی ایران نه‌تنها حسرت طلا را از دل همه زدود، بلکه یک رکورد تاریخی هم برای خود ثبت کرد تا با مزین کردن ویترین افتخاراتش به‌ 6 طلای جهان و یک طلای المپیک، رکورد کشتی‌گیر نامدار و بزرگی چون عبدا... موحد اردبیلی(5 طلای جهان و یک طلای المپیک) را بشکند و از نظر تعداد مدال(7 مدال جهان و المپیک) هم‌تراز اسطوره تکرار‌نشدنی تاریخ کشتی ایران، جهان پهلوان تختی قرار بگیرد. ناگفته نماند جهان پهلوان تختی‌2 طلا و‌2 نقره جهان و یک طلا و 2 نقره المپیک را در کارنامه دارد که از این حیث همچنان پرافتخارترین کشتی‌گیر ایران محسوب می‌شود.

 تیم ملی کشتی فرنگی ایران که تا روز دوم رقابت‌های جهانی تنها تک نقره امید نوروزی(66 کیلو) را در کارنامه داشت، دیروز را توفانی آغاز کرد. استارت کار با روی تشک رفتن حمید سوریان در وزن‌59 کیلوگرم زده شد. شاگرد سرشناس روزهای نه چندان دور بنا بعد از پیروزی 8 - صفر در دور اول مقابل آلکس آنچتی از رومانی، در دور دوم هم با نتیجه 2‌- یک حسام فهمی ‌قهرمان آفریقا از مصر را شکست داد و گام به دور سوم گذاشت. او در این مرحله 5 - صفر از سد اسماعیل بورِرو از کوبا گذشت و راهی یک‌چهارم نهایی شد. سوریان در این مرحله با نتیجه 3‌- صفر مقابل طالح ممدوف از آذربایجان به پیروزی رسید تا به نیمه‌نهایی برسد. نماینده کشورمان در نیمه‌نهایی با نتیجه‌ 2‌- یک از سد المورات تسمرادوف از ازبکستان گذشت و فینالیست شد.

سوریان پیش از این‌5 بار در مسابقات جهانی در سال‌های 2005، 2006، 2007، 2009 و 2010 و یک بار در المپیک لندن سال 2012 موفق به کسب مدال طلا شده بود و برای هفتمین بار موفق شد ضمن کسب مدال طلای مسابقات جهانی رکورد 6 طلای جهان و المپیک عبدا... موحد اسطوره کشتی ایران را بشکند

او در فینال مقابل مینگیان سیمینوف، دارنده مدال برنز المپیک از روسیه به روی تشک رفت و در پایان موفق شد در یک کشتی سخت و نفسگیر حریف خود را با نتیجه 2 - یک شکست دهد و برای ششمین بار قهرمان جهان شود. سوریان پیش از این‌5 بار در مسابقات جهانی در سال‌های 2005، 2006، 2007، 2009 و 2010 و یک بار در المپیک لندن سال 2012 موفق به کسب مدال طلا شده بود و برای هفتمین بار موفق شد ضمن کسب مدال طلای مسابقات جهانی رکورد 6 طلای جهان و المپیک عبدا... موحد اسطوره کشتی ایران را بشکند. این موفقیت چنان به کام محمد بنا معمار کشتی فرنگی ایران خوش آمد که بلافاصله بعد از قهرمانی سوریان با انتشار پیامی‌ در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک، قهرمانی شاگرد اسبق‌اش در سبک وزن مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان را تبریک گفت. به گزارش تسنیم در پیام بنا آمده است: «به نام دوست‌... حمید جان، قهرمان جهان شدنت را به خودت، خانواده و مردم بزرگ ایران تبریک می‌گویم.»

گفتنی است قاسم رضایی(98 کیلو) و افشین بیابان‌گرد(71) هم با گرفتن 2 برنز، نقش مهمی‌ در قهرمانی ایران داشتند. بیابان‌گرد که کشتی‌هایش را با برد مقابل حریفی از کره‌جنوبی آغاز کرده بود بعد از باخت به حریف روسی به نیمه‌نهایی نرسید. او در ادامه با برد حریف بلاروسی راهی گروه شانس مجدد شد تا با‌ شکست دادن حریف مجارستانی‌اش موفق شود راهی دیدار رده‌بندی شود. بیابان‌گرد در این مرحله حریف دیگری از بلاروس را شکست داد تا برنز او اولین مدال جهانی‌اش باشد. در طرف دیگر قاسم رضایی قهرمان المپیک لندن و دارنده مدال برنز رقابت‌های کشتی قهرمانی سال‌ 2007 باکو در مبارزه رده‌بندی وزن 98‌ کیلوگرم برابر الکساندر ‌هاربوویک از بلاروس قرار گرفت و با نتیجه 4 - یک حریف خود را شکست داد و عنوان سومی‌ جهان را مال خود کرد. به این‌ترتیب و با احتساب مدال نقره امید نوروزی(66 کیلو) در روز دوم، جمع مدال‌های ایران به یک طلا، یک نقره و 2 برنز رسید تا شاگردان پازاج با کسب‌42 امتیاز بالاتر از روس‌های مدعی قرار بگیرند و ناکامی‌دوره قبل رقابت‌های مجارستان را جبران کنند.‌

بخش ورزشی تبیان


منبع : خراسان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین