سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
استفاده از تکنولوژی های جدید ارتباطی و نرم افزارهای اینترنتی به یکی از مباحث داغ در کشور تبدیل شده، به گونه ای که رئیس جمهور حسن روحانی نیز به فاصله چند روز، هم با طعنه و هم به صراحت، به هواداران بستن فضای مجازی گفت که محدود کردن این فضا مشکلی را حل نخواه
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

استفاده غیر ضروری جوانان از فیلتر شکن

 استفاده از تکنولوژی‌های جدید ارتباطی و نرم افزارهای اینترنتی به یکی از مباحث داغ در کشور تبدیل شده، به گونه ای که رئیس جمهور حسن روحانی نیز به فاصله چند روز، هم با طعنه و هم به صراحت، به هواداران بستن فضای مجازی گفت که محدود کردن این فضا مشکلی را حل نخواهد کرد.

فرآوری رشیدی-بخش اجتماعی تبیان
کار با کامپیوتر

وی در نشست خبری خود به مناسبت یک سالگی دولتش به طعنه گفته بود «آدم پای اینترنت خوابش می‌برد» و چند روز بعد نیز در شهر مقدس مشهد به صراحت گفته بود: «دیوار و فیلتر کارساز نیست».مخالفان نیز تلاش کرده بودند با توسل به استفتاء از دفتر مراجع این موضوع را با چالش‌ها فقهی مواجه کنند که البته موفق نشدند. چرا که آیت الله مکارم شیرازی با تکذیب برخی اظهارات منتسب به خود، این حربه را خنثی کردند.این مباحث پیرامون فیلترینگ در حالی مطرح می‌شود که تازه ترین نظرسنجی مرکز پژوهش‌های وزارت ورزش و جوانان از استفاده 69 درصدی جوانان از فیلتر شکن خبر می‌دهد. امری که لزوم توجه جدی به این موضوع را بیشتر نشان می‌دهد.

رییس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به نتایج پیمایش ملی ارزش‌ها و نگرش‌های جوانان درباره استفاده از اینترنت گفت: طبق نتایج این تحقیق 67.4 درصد از جوانان از اینترنت استفاده می‌کنند که 19.1 درصد آنان برای چت، 15.3 درصد به منظور ارتباط با شبکه‌های اجتماعی، 15.2 درصد برای سرگرمی و بازی و 10.4 درصد برای تحقیق و پژوهش‌های علمی از اینترنت بهره می‌برند.

محمدتقی حسن‌زاده در گفت‌وگویی، درباره پیمایش ملی ارزش‌ها و نگرش‌های جوانان گفت: این پیمایش از سال 79 هر سه سال یک بار در سطح کشور اجرا شده است. موج ششم این پیمایش با هدف شناخت نگرش‌ها و رفتارهای اجتماعی و فرهنگی جوانان 15 تا 29 سال سراسر کشور در سال 92 در بین 15 هزار نفر به عنوان جامعه نمونه - که معرف ملی و استانی جمعیت جوان کشور هستند- انجام شده است.

وی با اشاره به محورهای مورد مطالعه اظهار کرد: هویت، در ابعاد فردی، دینی ملی و انقلابی، خانواده، ازدواج و طلاق، رفاه و تامین اجتماعی، اخلاق و تربیت، جمعیت و مهاجرت، مشارکت اجتماعی و سیاسی، اشتغال و مهارت‌آموزی، فضای مجازی، رسانه و ارتباطات، اوقات فراغت، آموزش، دانش و پژوهش، مسکن، تربیت‌بدنی و ورزش، جرایم و آسیب‌های اجتماعی، خلاقیت و ابتکار، بهداشت و سلامت و تهاجم فرهنگی، 17 مساله و موضوع اصلی جوانان در این مطالعه است.

کمتر از پنج درصد از جوانان از اینترنت برای مراجعه به سایت‌های غیراخلاقی و موارد غیرضروری استفاده می‌کنند و 12.3 درصد از اینترنت برای دانلود فیلم، موسیقی و عکس بهره می‌گیرند.

رییس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه این مطالعه با رعایت ویژگی‌های سنی و جنسی، سطح تحصیلات، دین، شغل، اقتصاد، زبان و قویت انجام شده است، گفت: 50.1 درصد پاسخگویان مرد و 49.9 درصد آنان زن بوده‌اند. این مطالعه در میان گروه‌های مختلف تحصیلی از دانش‌آموزان دوره ابتدایی گرفته تا دکترا و دانشجویان حوزه و زنان خانه‌دار، سربازان و... انجام شده است.

69.3درصد جوانان از فیلترشکن استفاده می‌کنند

وی با اشاره به نتایج به دست آمده در این پیمایش در مقوله استفاده جوانان از اینترنت، گفت: کمتر از پنج درصد از جوانان از اینترنت برای مراجعه به سایت‌های غیراخلاقی و موارد غیرضروری استفاده می‌کنند و 12.3 درصد از اینترنت برای دانلود فیلم، موسیقی و عکس بهره می‌گیرند.

رییس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان درباره دلایل استفاده جوانان از شبکه‌های اجتماعی اظهارکرد: 39 درصد از پاسخگویان فراراز تنهایی و سرگرمی، 22.3 درصد از آنان ارتباط و تبادل تجربه را انگیزه خود برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی ذکر کردند و کمتر از 5 درصد از این افراد از شبکه‌های اجتماعی برای مسائل غیرضروری استفاده می‌کنند. ضمن اینکه 69.3 درصد پاسخگویان برای بهره‌گیری از اینترنت از فیلترشکن استفاده می‌کنند.

مخالفت 82.6 درصدی جوانان با انتخاب همسر از طریق فضای مجازی

رییس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان درباره آمار به دست آمده در این پژوهش در زمینه ازدواج و طلاق نیز گفت: 82.6 درصد جوانان مخالف انتخاب همسر از طریق فضای مجازی هستند، همچنین 55.6 درصد آنان معتقدند که پایبندی به سنت‌های ازدواج مانند برگزاری مراسم، مهریه و جهیزیه تاثیر خوبی در پایداری زندگی مشترک دارد.

حسن‌زاده با اشاره به نظرسنجی انجام شده در زمینه طلاق، اظهارکرد: 76.9 درصد جوانان معتقدند که مشکلات اقتصادی و فقر در وقوع طلاق موثر است. علاوه برآن به اعتقاد پاسخگویان، شغل نسبت به مسکن اولویت دارد و 68.4 درصد آنان معتقدند که دستیابی به مسکن از طریق اشتغال قابل حل است.

وی افزود: به اعتقاد 86.4 درصد جوانان یافتن شغل نیاز به سفارش، توصیه و روابط به جای ضوابط دارد.

76.9 درصد جوانان معتقدند که مشکلات اقتصادی و فقر در وقوع طلاق موثر است. علاوه برآن به اعتقاد پاسخگویان، شغل نسبت به مسکن اولویت دارد و 68.4 درصد آنان معتقدند که دستیابی به مسکن از طریق اشتغال قابل حل است.

41درصد کاربران ایرانی از اینترنت برای جستجوی اطلاعات و اخبار

41 درصد کاربران ایرانی به عنوان اولویت اول خود از اینترنت برای جستجوی اطلاعات مورد علاقه خود و اخبار ، 19 درصد خدمات بانکداری الکترونیک ، 16 درصد دانلود ، 14 درصد شبکه های اجتماعی و 10 درصد به عنوان فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند.

با توجه به اینکه 81 درصد انگیزه مجرمانه در فضای سایبری مربوط به جرایم مالی است،تامین امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات کشور، صیانت از هویت دینی ، ملی و ارزش های انسانی جامعه در فتا ، حفظ حریم خصوصی و آزادی های مشروع ، صیانت از منافع ، اسرار و اقتدار ملی در فضای تولید و تبادل اطلاعات ، حفظ زیر ساخت های حیاتی کشور در مقابل حملات سایبری و اعتماد و آسودگی خاطر آحاد شهروندان جامعه برای انجام تمامی امور قانونی به منظور صیانت از حکمیت و اقتدار ملی از جمله اهداف تشکیل پلیس فتا به شمار می آید.

هم اکنون ایران در رتبه های برتر بین کشورهای منطقه و حتی برخی کشورهای توسعه یافته در حوزه کشف جرائم سایبری قرار دارد.

بیشترین نگرانی‌های جوانان

حسن‌زاده درباره بیشترین نگرانی‌های جوانان اظهار کرد: 30.6 درصد جوانان مسائل مالی و اقتصادی، 28.9 درصد آنان اشتغال مناسب، 10.8 درصد تحصیل و قبولی در کنکور و7.5 درصد از جوانان نیز ازدواج را بیشترین نگرانی خود ذکر کرده‌اند.

مهمترین شاخص زندگی خوب از دید جوانان

وی درباره مهم‌ترین شاخص‌های زندگی خوب از نظر جوانان در این پیمایش نیز گفت 36.8 درصد موفقیت اجتماعی و منصب شغلی بالا، 31.6 درصد برخورداری از خانواده و دوستان دلسوز و 23.7 درصد نیز درآمد بالا را مهم‌ترین شاخص‌های زندگی خوب دانسته‌اند.

هزینه‌های مهم برای خانواده از دید جوانان

رییس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی وزارت ورزش و جوانان مسکن، سلامت، ازدواج، تحصیل و تفریح را مهم‌ترین هزینه‌ها از نظر جوانان برای خانواده برشمرد.

حسن‌زاده در پایان درباره مهم‌ترین وظیفه دولت از نظر جوانان گفت: 47.3 درصد پاسخگویان تامین شغل و امنیت شغلی، 20.8 درصد امنیت اجتماعی و اقتصادی و 15.1 درصد حل مشکل مسکن را مهم‌ترین وظیفه دولت در حوزه جوانان ذکر کردند.


منابع:ایسنا /میگنا

مطالب مرتبط:

چگونه از شر ماهواره و اینترنت در امان بمانیم؟

پایین کشیدن پرچم «حیا» در فیس‌بوک!

جست و جوی همسر خوب در اینترنت!

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین